Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Jičínská pahorkatina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jičínská pahorkatina
Ilustracja
Góra Sokol nad Turnovem
Megaregion

Pozaalpejska Europa Środkowa

Prowincja

Masyw Czeski

Podprowincja

Płyta Czeska

Makroregion

Płyta Północnoczeska

Mezoregion

Jičínská pahorkatina

Mikroregion(y)

Turnovská pahorkatina, Bělohradská pahorkatina

Jičínská pahorkatina (333.12) – kraina geograficzna o charakterze pogórza w północnych Czechach, w północnej części Płyty Czeskiej (Płyty Północnoczeskiej).

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Na północy rozciąga się pasmo górskie Sudetów (czes. Sudety, Sudetská soustava, Krkonošsko-jesenická subprovincie), natomiast na południu łączy się ona z innymi jednostkami Płyty Czeskiej (czes. Česká tabule).

Położenie Jičínskiej pahorkatiny

Od północy i północnego wschodu graniczy z Ještědsko-kozákovským hřbetem i z Podgórzem Karkonoskim (czes. Krkonošské podhůří,), od południowego wschodu z Płytą Wschodniołabską (czes. Východolabská tabule), od południa z Płytą Środkowołabską (czes. Středolabská tabule), od południowego zachodu z Płytą Izerską (czes. Jizerská tabule) i od zachodu z wyżyną Ralská pahorkatina.

Administracja

[edytuj | edytuj kod]

Zajmuje część powiatów Jičín i Trutnov w Kraju hradeckim, Mladá Boleslav w kraju środkowoczeskim, Liberec, Jablonec nad Nisou i Semily w kraju libereckim.

Powierzchnia Jičínskiej pahorkatiny wynosi ok. 1 248 km².

Jest to pagórkowata wyżyna o rozciągłości północny zachód – południowy wschód (WNW-ESE), o budowie płytowej, z kuestami powstałymi w wyniku ruchów tektonicznych. Grzbiety mają charakter strukturalny lub denudacyjny, natomiast kotliny mają charakter rowów tektonicznych lub są wypreparowane przez erozję. Występują tu skalne miasta oraz liczne pojedyncze skałki. Izolowane wzniesienia zbudowane są z trzeciorzędowych bazaltów. Znaczna część należy do regionu Czeski Raj.

Najwyższym wzniesieniem jest Sokol (562 m n.p.m.), ale najbardziej znanym Trosky (488 m n.p.m.), dominanta Czeskiego Raju.

Najwyższe szczyty

[edytuj | edytuj kod]

Jičínská pahorkatina leży w dorzeczu Łaby oraz jej dopływu Izery. Część zachodnią odwadnia Izera z dopływami: Zábrdka, Mohelka, Libuňka, Žehrovka, Kněžmostka, Klenice, część wschodnią Łaba z dopływami, jak Cidlina i Mrlina.

Podział

[edytuj | edytuj kod]

Jičínská pahorkatina dzieli się na:

Budowa geologiczna

[edytuj | edytuj kod]

Jičínská pahorkatina jest częścią Płyty Czeskiej. Zbudowana jest głównie z górnokredowych piaskowców, podrzędnie mułowców, iłowców, miejscami poprzebijanych kominami trzeciorzędowych bazaltów, fonolitów i trachitów. Starsze skały, należące do Masywu Czeskiego, zalegają dużo głębiej.

Ochrona przyrody

[edytuj | edytuj kod]

W zachodniej części znajduje się Obszar Chronionego Krajobrazu CHKO Český ráj.

Większe miasta

[edytuj | edytuj kod]

Znajdują się tu: Jičín, Mladá Boleslav, Turnov, Dvůr Králové nad Labem, a także: Hořice, Mnichovo Hradiště, Bakov nad Jizerou, Lázně Bělohrad, Český Dub, Sobotka i Dolní Bousov.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]