Plan de Lectie Text Argumentativ
Plan de Lectie Text Argumentativ
Plan de Lectie Text Argumentativ
Plan de lectie
OBIECTUL :Literatura romana
CLASA : a XII a E
DATA: 5..05.2010
structura
textului
COMPETENE SPECIFICE:
1.1. Identificarea particularitilor i a funciilor stilistice ale limbii n receptarea diferitelor
tipuri de texte;
1.3. Folosirea adecvat a strategiilor i a regulilor de exprimare oral n monolog i n dialog;
2.3. Identificarea i analiza elementelor de compoziie i de limbaj n textul poetic;
2.4. Folosirea unor modaliti diverse de nelegere i de interpretare a textelor literare studiate;
3.2. Compararea unor argumente diferite pentru formularea judecilor proprii;
OBIECTIVE DE REFERIN:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili s:
S identifice prile component ale discursului de tip argumentativ;
S recunoasc i s utilizeze adecvat conectorii i modalizatorii specifici discursului
argumentativ ;
s construiasc structuri argumentative pe teme date, respectnd cerinele aferente
unui asemenea tip de text.
s cunoac unele criteriile dup care vor fi evaluai n cadrul examenului de
bacalaureat;
S utilizeze corect formele de exprimare oral in diferite situaii: dialog, monolog;
METODE SI PROCEDEE:
Conversaia, lucrul pe grupe, explicaia, conversaia euristica, problematizarea, nvaarea
prin descoperire, lucrul pe text, munca independent.
MIJLOACE DE INVAMNT: fie de lucru, fie cu texte suport, computer i
videoproiector.
BIBLIOGRAFIE
- Limba si literatura romana, manual pentru clasa a XII-a, Editura Humanitas;
-erbnescu, Andra, Cum se scrie un text, Editura Polirom,Iai, 2007 ;
-Borchin, Mirela coord, Comunicare i argumentare.Teorie i aplicaii, Ed. Excelsior Art,
Timioara, 2007;
-Emanuela Ilie, Didactica literaturii romne, Ed. Polirom, 2006;
-Constantin Parfene, Literatura n coal, E.D.P., Bucureti, 1977;
FORME DE ORGANIZARE: activitatea frontal, activitate independent i activitate pe
grupe
RESURSE: capacitatea de nvare a elevilor
SCENARIUL DIDACTIC
1
I. MOMENTUL ORGANIZATORIC
Pregtirea elevilor pentru nceperea orei si notarea absenelor;
5 II. VERIFICAREA CUNOTINELOR DOBNDITE N LECIA ANTERIOAR
Profesorul recapituleaz mpreun cu elevii cunotinele dobndite n orele anterioare.
Verificarea temei.
Fragmentele de mai jos din articolul Neologismele de Titu Maiorescu sunt scrise ntr-o ordine
aleatorie. Restabilii ordinea iniial. Artai care sunt elementele din text care v-au ajutat n
rezolvarea sarcinii.
-
1
1