Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Proiect Didactic, Testoasa de Mare.

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect

didactic
DATA: 19.12.2016
CLASA: a III-a A
COAL: Colegiul de Arte Sabin Drgoi
NVTOARE: Murean Ana
PROPUNTOARE: Alexa Victoria Aurica
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
UNITATEA DE NVARE: ,, Plantele si animalele au povestea lor
DETALIERI DE CONINUT: estoasa de mare, dup Keith G. Hay
TIPUL LECIEI: Evaluare
COMPETENE SPECIFICE:

2.5 Adaptarea vorbirii la diferite situaii de comunicare n funcie de partenerul de dialog;


3.1 Extragerea unor informaii de detaliu din texte informative sau literare;
3.3 Formularea unor preri despre o povestire/personajele acesteia;
4.4 Povestirea pe scurt a unei ntmplri imaginate/ trite;

OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1-S citeasc corect, contient i expresiv,estoasa de mare, dup Keith G. Hay, din manual.
O2-S neleag sensul cuvintelor necunoscute din textul estoasa de mare, dup Keith G. Hay, explicndu-le cu ajutorul dicionarului.
O3-S identifice informaii explicit formulate din textul estoasa de mare, dup Keith G. Hay.
O4-S utilizeze formule de solicitare a informaiilor adecvate situaiei date.
O5-S i argumenteze opinia personal prin folosirea jurnalului cu dubl intrare.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: conversaia, exerciiul, explicaia, jurnalul cu dubl intrare.
Mijloace de nvmnt: tabla, marker, manual, caiete, instrumente de scris, imagini repezentative.
Forme de organizare: frontal, individual

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum National , Programa pentu diciplina Limba si Literatura Romana ,clasele a III-a si aIV-a ,aprobata prin Anexa nr. 2 la
Ordinul de ministru nr.5003.02.2014 ,Bucuresti , 2014.
2. Mirela Mihaescu ,Stefan Pacearca , -Limba si Literatura Romana ,clasa aIII-a ,Editura Intuitext ,Bucuresti , 2016
Anita Dulman ,Crenguta Alexe ,Otilia Brebenel
3. Dumitru Logel, Elena Popescu, Elena Stroescu-Logel, Sinteze de metodic a predrii limbii i literaturii romne n nvmntul
primar, Editura Carminis, Piteti.

DEMERSUL DIDACTIC

Strategii didactice
Nr. Secvenele Ob. Coninut instructiv-educativ Metode Mijloace Forme de Evaluare
Crt didactice Op. i de organizar
procedee nvmn e
t

1. Moment Asigur un climat educaional Conversaia Frontal


organizatoric favorabil.
Stabilesc ordinea i disciplina n clas.
M prezint elevilor: Bun ziua, dragii
mei! Numele meu este Victoria, iar
astzi vom desfura mpreun ora de
limba i literatura romn.
2. Reactualizarea Expun pe tabl o imagine cu broasca Conversaia Imagini Frontal Observare
cunotinelor estoas. sistematic
Pornesc o conversaie despre broasca
estoas fcnd referire la textul de ora
trecut, punnd urmtoarele ntrebri:
n ce text a fost vorba depre o Explicaia Evaluare oral
broasc estoas?
Ce ai aflat voi despre broasca
estoas?
n ce mediu triete aceast broasc?

3. Anunarea Conversaia Tabla Frontal Observarea


temei Markere sistematic
Caiete
Instrumente
Anun elevii c astzi de scris
vom studia textul estoasa de mare,
dup Keith G. Hay.

Scriu titlul i data pe


tabl, iar elevii n caiete.
4. Dirijarea Solicit elevii s deschid manualul la Conversaia Manual Individual Observarea
nvrii pagina 66, la textul estoasa de sistematic
mare, dupa Keith G. Hay.
Citesc textul ca model.
Respect momentul psihologic.
Adresez elevilor urmtoarele ntrebri: Conversaia Frontal
V-a plcut textul?
Ce anume v-a plcut?
n continuare, propun elevilor s Conversaia Manual Individual
citeasc nc o dat, textul n gnd.
O1 Dup ce elevii au citit texul n gnd, Exerciiul Manual Frontal Aprecieri
solicit citirea textului estoasa de verbale
mare, dup Keith G. Hay, pe
fragmente.
ntreb elevii la terminarea citirii
fiecrui fragment dac au ntlnit
cuvinte necunoscute.
O2 Explic cuvintele necunoscute: Explicaia Frontal
fluxul= revrsare puternic, uvoi
carapace= carcas, nveli
iroiesc= curg, se preling
O3 ratoni= obolan mic
goace= coaja tare a oului

Numesc un elev s scrie cuvintele


necunoscute la tabl iar ceilali le vor Conversaia Tabla Frontal Observarea
scrie n caiete. Marker sistematic
Propun elevilor s alctuiasc
propoziii cu ajutorul cuvintelor Exerciiul Individual Aprecieri
necunoscute identificate n text i s le verbale
scrie n caiete i la tabl.
Solicit recitirea textului, n lan.
Adresez elevilor ntrebri pe baza Conversaia Manual Frontal Observarea
textului: Exerciiul sistematic
Ce lime are groapa spat de
estoas pentru a depune ou? Conversaia Aprecieri
De cine sunt ntmpinai puii cnd ies verbale
din cuib?
Care sunt dumanii estoaselor?
De ce le curg estoaselor lacrimi mari
pe fa?
Ce fel de text este estoasa de
mare? i de ce este text tiinific?

5. Obinerea O4 Solicit elevilor s precizeze i alte Conversaia Manual Frontal Evaluare oral
performanei fromule de solicitare a informaiilor,
adecvate situiei date.
Propun astfel exerciiul 4 de la pagina Exerciiul Aprecieri
67: verbale
Copiii din imagini viziteaz Acvariul
din Constana. Ghidul tocmai
rspunde la ntrebarea Anei.
Scrie ce spune fiecare copil n
situaiile indicate mai jos.
Utilizeaz, n formularea enunurilor,
diferite formule de solicitare.
a) Ana solicit o informaie despre
estoasele de mare.
b) Emil nu a neles ce nseamn un
cuvnt folosit de ghid n explicaia
dat Anei.
c) Olga nu a auzit ntreaga explicaie
oferit de ghid.
****Explicaia: n nopile de
var, n timpul fluxului,femelele
noat spre rm pentru a-i face
cuib.

6. Asigurarea O5 Propun elevilor s lucreze jurnalul cu Jurnalul cu Caiete Individual Aprecieri


feedback-ului dubl intrare pe fragmentul preferat. dubl Instrumente verbale
intrare de scris

7. ncheierea Voi comunica tema pentru acas, din Conversaia Frontal Aprecieri
activitii manual exerciiul 3, de la pagina 67. verbale
Fac aprecieri asupra modului de
desfurare a activitii.

S-ar putea să vă placă și