Crypto Doc
Crypto Doc
Crypto Doc
: Rsuceanu Mdlina
Liceul Teoretic Nicolae Cartojan, Giurgiu
Proiect de lecie
Obiective operaionale:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
1- s ncadreze textul n universul poetic barbian ;
2- s explice titlul operei;
3- s analizeze secventele lirico-epice, prin raportare la particularitatile acesteia;
4- s stabileasc diferenele dintre cele dou personaje;
5- s identifice versuri elocvente relevrii antitezei celor dou personaje.
Metode de evaluare: valorificarea rspunsurilor elevilor n discuie, feed-back dat elevilor, nota
1
Bibliografie:
D Ivnu, Metodica predrii limbii i literaturii romne, Ed. Universitii, Craiova, 1999
C. Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal Ed. Universitii, Bucureti, 2001.
N. Eftenie, Introducere n metodica studierii limbii i literaturii romne, Ed. Paralela 45, Buc. 2001.
Marin Micu, Opera literar a lui Ion Barbu, Ed. Cartea Romneasc, Buc.1990.
G. Clinescu Istoria literaturii romne de la origini pn n prezent, Ed. Minerva,Buc. 1982.
Ion Barbu, Poezii, Ed. Minerva, Buc.1970
Mioria Baciu Got Limba i literatura romn, Ed. Corint, Bucureti 2006.
SCENARIUL DIDACTIC
2
1 min. obiectivele ce se vor a fi atinse.
VI. Dirijarea nvrii Profesorul face referire la poezia Riga Crypto i Studiul textului
28 min 01- s ncadreze textul lapona Enigel, spunnd c aceasta este inclus literar
n universul poetic n volumul Joc secund (1930), ciclul Evaluare
barbian ; Uvedenrode i c Barbu o subintitulase Conversaia frontal,
Balad. euristic formativ
Explicaia
Profesorul cere elevilor s citeasc poezia pe
02- s explice titlul
secvene poetice. Problematizarea
poeziei;
- Ce semnificaie are titlul poeziei? (titlul conine
numele "personajelor"). Profesorul face cteva
menionri referitoare la etimologia cuvintelor:
grecescul cryptos nseamn ascuns i Enigel este
numele ttresc al rului Ingul.
Profesorul iniiaz o conversaie despre
structura acestei balade i despre semnificaii.
O3 s analizeze Poezia este structurat n douzeci i apte de
secventele lirico-epice, stofe, cele mai multe catrene, dar exist strofe i
prin raportare la din ase sau apte versuri.
particularitatile Balada ncepe cu rugmintea unui nunta
acesteia; adresat unui menestrel de a povesti ceea ce se
ntmplase ntre lapona Enigel i Crypto.
Dialogul dintre nunta i menestrel constitue
rama povetii. ntreaga relatare este o poveste n
ram: Mult ndrtnic menestrel,/ Un cntec
larg Tot mai ncearc,/ Zi-mi de lapona Enigel
/i Crypto, regele-ciupearc!
3
- Care este primul personaj introdus?
- Cum este prezentat cadrul n care triete
regele Crypto? (loc al umiditii i al
ntunericului)
- Care sunt cuvintele/ sintagmele prin care este
caracterizat regele? ("sterp", "nrva", "nu voia
s nfloreasc")
Profesorul solicit elevilor s prezinte modul n
care este conturata imaginea laponei. (n
antitez cu regele Crypto, lapona, locuitoare de la
pol, este prezentat cu tandree, sugernd
gingie i fragilitate (gheaa este simbolul
intelectului > superioritatea).
- Ce sugereaz drumul pe care l face lapona, de
la nord la sud? (Acest drum poate fi interpretat ca
o transhuman, dar i ca o aspiraie a eroinei
spre soare > ipostaz evoluat)
- Ea poposete la Crypto, mirele poenii, dar ca
i n Luceafrul lui Eminescu, ei se ntlnesc n
vis . Ce vers sugereaz acest lucru? (Lin adormi,
torcnd verdea)
Rolurile aici sunt inversate, fiina superioar e
feminin, iar cea inferioar e cea masculin.
Chemrile pe care le face Crypto, deschid un
spectacol dramatic al unei nuni euate. Mai nti
craiul o mbie pe fat, oferindu-i lumea care o
domnete, dar ea l refuz.
Profesorul adreseaz cteva ntrebri:
- La ce duce refuzul al laponei? (la sacrificiul
suprem de care este capabil regele ciupercilor)
- Care este rspunsul pe care i-l d lapona regelui
Crypto?
- Care sunt versurile prin care lapona Enigel i
4
motiveaz rspusul? (Team mi-e, te frngi
curnd, / Las. Ateapt de te coace.)
- Ce sugereaz aceste versuri? (Crypto - entitate
neevoluat, care stagneaz)
5
NUME:
CLASA a X-a
FI DE LUCRU
1. Lumea lui Crypto de definete prin umbr, somn, rcoare. Cum se definete , prin opoziie, lumea laponei?
Crypto Enigel
. ..
. ..
. ..
. ..
. ..
6
7