Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Basmul "Tinerețe Fără Bătranețe Și Vi Ață Fără de Moarte"

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 2.04.2014
Clasa: a IX-a B P.M
Profesor: Irimia Laura-Mariana
Unitatea de nvmant: Colegiul Naional de Agricultur i Economie, Tecuci
Aria curricular: Limb i comunicare

Obiectul: Limba i literatura romn


Subiect: Trsturile basmului popularTineree fr btranee i via fr de moarte
Tipul leciei: de consolidare i de sistematizare a unei noiuni de teorie literar basmul popular
COMPETENE GENERALE/ SPECIFICE

1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare


1.1 identificarea informaiilor eseniale dintr-un mesaj oral,n scopul nelegerii sensului global al acestuia;
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i
dialogat
2.1 nlnuirea clar a ideilor ntr-un mesaj oral;
2.2 selectarea elementelor de lexic adecvate situaiilor de comunicare;
2.5 participarea la diferite situaii de comunicare;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse
3.2 recunoaterea modurilor de expunere utilizate ntr-un text narativ;

1
Obiective operaionale:
a) Cognitive:
01: s identifice ordinea corect a etapelor naraiunii;
02: s rspund la ntrebri, dovedind cunoaterea subiectului operei;
03: s recunoasc trsturile specifice basmului;
04 : s realizeze un cvintet pornind de la numele personajului principal;
05: s emit preri proprii despre rolul modelator al basmelor.

b) Psihomotorii
- s utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite: tabla, caietul, fie de lucru.
c) Afective:
- s manifeste spirit de colegialitate i cooperare n cadrul echipei;
- s participe cu interes la activitate;
- s foloseasc mijloace de comunicare nonverbal(mimic, gestic) pentru a-i susine prerile personale.

Valori i atitudini

- cultivarea interesului pentru lectur i a plcerii de a citi, a gustului estetic n domeniul literaturii;
- stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diverse mesaje receptate.

STRATEGIA DIDACTIC
a) Metode i procedee: conversaia, exerciiul, activitate pe grupe, problematizarea, nvarea prin descoperire, cvintetul, floarea
de lotus
b) Mijloace de nvmnt: fie de lucru, plane ilustrnd coninutul basmului studiat, flipchart-ul.
c) Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitatea pe grupe i individual.

2
d) Resurse i managementul timpului:
- spaiu de lucru : sala de clas
- capaciti normale de nvare ale elevilor
- cunotinele anterioare despre basm
- timp de nvare: 50 minute

BIBLIOGRAFIE

Curriculum naional,Programe colare pentru clasele a IXa XII-a,Aria curricular Limb i comunicare,Bucureti,2009.
Marin Iancu, Rodica Lzrescu, Limba i literatura romn. Manual pentru clasa a IX-a, Bucureti,2005.
Petre Ispirescu, Legendele i basmele romanilor, Editura Tedit, Bucureti, 2000.
Pamfil, Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, Bucureti, Editura Paralela 45, 2006.
Pavelescu, Marilena, Metodica predrii limbii i literaturii romne, Editura Corint, Bucureti, 2010.
Adrian Nicolae Romoni, Ionela Stan-Bilegan Limba i literatura roman, Auxiliar pentru clasa a IX-a, Editura Delfin.

3
SCENARIUL DIDACTIC

O.O. Coninutul activitilor Strategia didactic Evaluare


Evenimentele
leciei Activitatea Activitatea Resurse
profesorului elevilor forma
timp procedurale materiale de org.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1.Moment *Asigur linitea i verific dac *Se pregtesc pentru lecie. 2
organizatoric toi elevii au toate materialele
necesare pe banc.
2. Captarea * Elevii vor descoperi pe baza *Elevii solicitai rspund
ateniei corespondenei dintre litere i cerinelor i noteaz n caiete
cifre trei valori care sunt titlurile celor trei valori care 5 jocul didactic flipchart Indivi- aprecierea
eseniale n via. sunt eseniale n via. dual oral
(Anexa 1).

3. Anunarea * Pe baza planului ntocmit se va * Sunt receptivi la expunerea Conversaia foi


subiectului urmri consolidarea noiunii de profesorului. frontal observare
leciei i a basm atenionndu-i pe elevi cu 3 sistematic
obiectivelor privire la importana mesajului * Ajut/contribuie la formularea explicaia tabla individ
acestuia,la valorile pe care le pune obiectivelor. ual
n eviden acest basm.
* Se formuleaz mpreun cu
elevii competenele cognitive pe conversaia tabla frontal observare
euristic sistematic
nelesul acestora. * Scriu titlul leciei n caiete. caietele
* Scrie titlul leciei pe tabl. individ

4
ual

4. *Se numeroteaz n ordine * Elevii numeroteaz csuele


Reactualizarea cronologic ideile principale ale ce refac firul basmului. 5 conversaia Flipchart Frontal
ideilor- ancor O1 basmului studiat. Observare
(Anexa 2) individ sistematic
ual
nvarea prin
*Se noteaz la tabl definiia Elevii noteaz n caiete. descoperire Tabla
basmului, caracteristicile
basmului. caietele
5. Dirijarea
nvrii * Se propune elevilor s lipeasc Elevii lipesc etichetele n coloana Frontal aprecierea
O2 etichete ce conin elemente reale corespunztoare. 5 conversaia flipchart oral
i elemente imaginare ntlnite n exerciiul individ
basm pe dou coloane desenate pe ual
o foaie de flipchart. (Anexa 3)

explicaia flipchart Pe aprecieri


* Elevii vor lucra pe 5 grupe. * Rezolv n echip sarcinile grupe orale
Fiecare grup va primi o fi de alese. conversaia evaluare
lucru. * Desemneaz reprezentani care s euristic reciproc
* Dup rezolvarea cerinelor rspund la ntrebrile formulate. 15 frontal
O3 avute, se solicit elevilor s indivi-
prezinte rezultatul muncii lor. Le * Prezint rezolvarea cerinelor dual aprecieri
recomand s fie ateni la preri, formulate. orale

5
observaii, sugestii. * Ascult rspunsurile colegilor, nvarea prin fie de pe evaluare
* Se face corectarea exerciiilor corecteaz, completeaz, cooperare lucru grupe reciproc
acolo unde este cazul. evalueaz. echipe

* La flipchart se prezint un tabel *Elevii ascult.


O5 n rubricile cruia elevii trebuie s *Noteaz n caiete. nvaarea prin
completeze cu trsturile descoperire flipchart frontal observare
basmului.(Anexa 4) *Elevii completeaz rubricile cu indivi- sistematic
elementele proprii basmului. conversaia dual

5. Obinerea * Elevii primesc cate o floare de


performanei lotus pe petalele creia vor avea *Elevii rezolv sarcinile de
de completat trsturile basmului lucru 8 floare de lotus fie de frontal observare
Tineree fr btrnee i via * Prezint rezolvrile cerinelor lucru indivi- sistematic
fr de moarte. formulate. dual
*Se propune un joc de relaxare:
O4 Realizarea unui cvintet avnd ca 4
i cuvnt tematic numele lui
FT-FRUMOS.

6. Evaluare *Apreciaz elevii activi, *Sunt receptivi la aprecieri i 2 conversaia frontal aprecieri
ncurajeaz elevii timizi. observaii. indivi- colective i
*Se ofer diplome elevilor dual individuale
pentru c au participat cu interes
la activitate.

6
7. Tem *Elevii vor avea de realizat un *Noteaz pe caiete tema pe care explicaia caietul frontal
eseu, de 1-2 pagini n care s o vor avea de rezolvat pentru 1
argumenteze ca Tineree fr ora urmtoare.
btrnee i via fr de moarte
este un basm popular.

7
( Anexa nr.1)

A B C D E F G H I J K L M N O
2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

P R S T U V W X Y Z
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 30 31

2, 23, 15, 1, 21,1, 21, 5 .BUNTATE

4, 18, 1, 7, 16, 19, 21, 5 .. DRAGOSTE

19, 9, 15, 3, 5, 18, 9, 21, 1, 21,5....SINCERITATE

8
(Anexa nr.2)
Numeroteaz n ordine cronologic urmtoarele idei principale:

n timpul unei vntori, urmrind un iepure, fiul de mprat trecu fr s tie n Valea
Plngerii. Fu cuprins de un dor nebun de prini
Ft-Frumos se va nsoi cu zna cea mai mic. Putea merge oriunde, doar n Valea

Plngerii nu.

Ft-Frumos a pornit spre locurile natale.

Ajunge la palatul unde locuiete Tineree fr btrnee i via fr de moarte.


Gsete calul, armele i hainele tatlui de cnd era tnr i pleac la drum

De la hotarele Ghionoaiei ncepeau pmnturile Scorpiei, sora ei, iar blestemul


prinilor a fcut ca cele dou surori s se urasc de moarte
Vraciul i va ajuta s aib un singur copil, dar nu vor avea parte de el

Dup ce a mers trei zile i trei nopi au ajuns pe trmul Ghionoaiei, care era foarte rea
cu cei ce i clcau hotarele.
Scorpia avea trei capete, n lupt va pierde un cap, dar i btlia.
Marele necaz ce-l are un mprat i o mprteas const n faptul c ei nu
puteau avea copii, cu toate c au fcut tot ce trebuia pentru aceasta.
n drum spre cas, moiile Ghionoaiei i Scorpiei deveniser orae iar acestea erau
doar nite legende transmise din generaie n generaie.
Copilul cretea, dar cu ct cretea cu att devenea mai trist...i se hotr s plece s
gseasc fgduina pentru care s-a nscut: tineree fr btrnee i via fr de moarte.

Intrnd n pivni, ntlni un tron, pe care l deschise, de unde iei Moartea lui, aceasta
i trase o palm fcndu-l rn.

9
(Anexa nr.3)

Grupai ntmplrile n dou grupe reale, imaginare):

- existena Ghionoaiei;
- existena Scorpiei;
- existena mpratului i a mprtesei;
- convorbirea cu zna cea mic;
- Cmpia unde era numai primvar;
- ptrunderea lui Ft-Frumos pe trmul cellalt;
- Scorpia avea trei capete;
- Unchiaul dibaci i-a ajutat pe mprat i mprteas s aib un copil;
- cele dou surori care se urau de moarte;
- convorbirea dintre Ft-Frumos i calul su; ;
- palatul n care triete Tineree fr btrnee i via fr de moarte;
- Ft Frumos a fost cuprins de un dor nebun de prini;
- pdurea plin cu lighioane slbatice;
- existena unui loc numit Valea Plngerii;
- Scorpia pierde un cap n lupta cu Ft-Frumos;
- Transformarea moiilor Ghionoaiei i Scorpiei n orae;
- Calul l ajut pe Ft-Frumos s nving oprelitile din drumul spre palatulTineree
fr btrnee i via fr de moarte;
- Moartea i-a dat o palm lui Ft-Frumos transformndu-l n rn.
- nainte de a se naste fatul, viitorul erou plange in pantecul matern
- Existena palatului Tineree fr btranee i via fr de moarte.

10
Anexa nr.4

Cifre Formule proprii Naraiune Creaie


specifice popular

11

S-ar putea să vă placă și