Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Proiect Didactic Cl.9.

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Disciplina: Chimia
Clasa: a IX-a
Modulul :Metalele în viața noastră
Tema lecţiei: Calciu;
Tipul lecţiei: Mixtă (de formare a capacităţilor şi de dobîndire a cunoştinţelor);

Competenţe:
C1 A dobîndi cunoştinţe fundamentale, abilităţi şi valori din domeniul chimiei;
C2 A comunica în limbaj specific chimiei;
C3 A rezolva probleme/situaţii-problemă;

Subcompetenţe:
Elevul va fi capabil:
S1 Să caracterizeze metalul calciul după algoritmul: poziţia în sistemul
periodic,structura atomului, valenţele şi gradele de oxidare posibile, tipul legăturii
chimice; răspîndirea în mediu, rolul biologic, proprietăţile fizice , compoziţia celor
mai importanţi compuşi și utilizarea;
S2 Să rezolve exerciţii şi probleme teoretice ;

Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
O1 Să caracterizeze calciul, ca element chimic, în baza Sistemului Periodic după
algoritmul cunoscut;
O2 Să descrie substanţa simplă calciul după algoritmul: formula chimică,
legătura chimică, masa moleculară relativă, masa molară;
O3 Să descrie răspîndirea calciul în mediu;
O4 Să scrie ecuaţiile reactiilor de interactiune a calciului cu nemetalele;
O5 Să rezolve probleme de calcul şi exerciţii ;
Strategii didactice:
-metode/ procedee: conversaţia euristică, explicaţia, motto , exerciţiul,
algoritmizarea, rezolvarea de probleme, ,lucrul cu manualul, jocul
didactic,prezentarea la computer.
-mijloace de instruire: manualul şcolar, sistemul periodic, laptopul,
videoproiectorul;
-materiale necesare: manualul, Sistemul periodic, Tabelul solubilităţii, coală și
marchere, tablă și cretă,scheme,fişe de lucru;

Forme de activitate:frontală, individuală, în grup, ;

Tipuri/metode/ tehnici de evaluare: evaluare curentă, conversaţia de verificare,


rezolvare de exerciţii şi probleme.
Etapele Obiective/
lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și
Subcomp tehnici
etențe

I.Evocarea Salută elevii. Verifică prezenţa elevilor Se pregătesc cu toate cele necesare Conversație
1.Moment la lecţie. Creează condiţii optime pentru pentru lecţie. euristică
organizatoric desfăşurarea lecţiei.
2 min

2.Captarea Motto-ul lecţiei(e notat pe tablă): Meditează asupra Motto-ului. Mottou


atenţiei „Întilnirea dintre doi oameni este Formulează răspunsuri. Cugetări
3 min precum contactul dintre două
substanțe chimice, dacă există o reacție
amîndoi suferă o tansformare „

(Carl Gustav Jung)

3.Verificarea Trec la tablă 3 elevi şi îndeplinesc


cunoştinţelor Distribuie 3 fişe de lucru.(Anexa1) fişele de lucru,iar restul elevilor Frontal
10 min rezolva individual fișele propuse de Lucru cu fișa
profesor. La sfîrșit se fac aprecieri. Evaluare
Lucru la tablă
Realizează un mic joc Realizează sarcina propusă de
„Ghicitul în cărți„ profesor și meditează asupra
Jocul constă în-- intrebării. Jocul didactic
- sînt 3 cărți colorate cu configurația
electronică a unor elemente chimice X +19 ) ) ) )
care trebuie descoperite. 2881 Conversație
De ce sînt colorate ?
-culoarea respectivă ne indica Y +3 ) )
colorarea flăcării ce o reprezintă 21 Explicație
elementul dat.

Z +11 ) ) ) Evaluare
281

Verifică tema de acasă prin


II.Realizarea S1 O1 rezolvarea unei grile.(Anexa2) Individual
sensului
10 min Coloana verticală a grilei are
denumirea unui element chimic Grilă
„Calciul„ care este și denumirea temei
noi. Buletin de
identitate
Elevii scriu tema nouă în caiete și
Se expun și obiectivele meditează asupra obiectivelor Algoritmizarea
O2 Prezentă buletinul de identitate al propuse prin realizarea Buletinul de
elementului calciu. (Anexa3) identitate al elementului chimic Calciu. Evaluarea
Informează elevii despre elementele din
gr. II Ca, Sr și Ba -sînt numite
Notează informația nouă în caiet și
alcalino-pămîntoase
sunt atenți la profesor.
În traducere numele lui derivă din
latinescu calc - „ var”.

III.Reflexia
13 min O4 Identificarea proprietăților chimice a
Realizează fișa propusă și enumeră
calciului în fișa.(Anexa4)
proprietățile identificare conform
schemelor.
Individual
Coală și
In natură, calciul e răspîndit doar sub marchere
Completează spațiile libere din figuri
formă de compuși și minerale. Scheme
cu informația din manual.
Identificați mineralele și compușii în
baza informației din manual.(Anexa4-5) Lucru în grup
O3
Evaluare
Enumerarea principalelor surse de
calciu în alimentație și insuficiența
acestuia .(Anexa5-6 ) Prezentare la
computer

La tema „ calciul” se propune de a se


Un elev va rezolva la tablă o
IV.Extindere rezolva o problema interesantă.
problema.
5 min S2 O5 Organismul uman are nevoie zilnic de
0.7 g de calciu.Cit lapte de vaca(in Rezolvare de
grame) trebuie sa bea un om pentru a problemă
satisface aceasta necesitate,daca partea
de masa a calciului in lapte este Tabla și creta
0.13%.(Anexa7) Evaluare

Se citesc cîteva curiozităţi despre calciu. Să formeze concluzii și să facă unele


(Anexa6) notițe.

Concluzie la
temă
Tema 2.7.1. Calciul pag 41
Teme pentru Problema 1,2 pag 46.
acasă

Se anunţă notele primite de elevi.


Anexa1
Fișe de lucru.
Fişa1 Scrierea formulelor și mărimilor fizice studiate pînă acum .

Fișa 2
Rezolvă problema.
In laboratoarele de chimie, primul ajutor în caz de arsuri cu acid este
folosită soluția de hidrogenocarbonat de sodiu .
Ce volum de soluție de NaHCO3 cu partea de masă de 2% (densitatea
1g/cm3 ) poate fi pregătit din 200g de sodă alimentară?

Fișa 3
Ecuațiile reacțiilor.
1.Na +Cl =
2.Na +S =
3.NaOH+ =Na2CO3+
4.NaOH+ =Zn(OH)2+
5.Na2CO3+ + = NaHCO3

Vă prezint între timp un mic joc


„Ghicitul în cărți„
Jocul constă în—
- sînt trei carți colorate cu configurația electronică a unor elemente chimice
care trebuie descoperite.
De ce sînt colorate ?
-culoarea respectivă ne indica colorarea flăcării ce o reprezintă elementul dat.
Anexa 2.
Grila.
1.Matalele situate în gr.I subgrupa A se numesc......
2. Franciul și cesiul sînt cele mai ........ metale.
3.Element cu ordinul 3 în S.P.
4.Soda NaHCO3 poate exisța sub formă......
5.Orgnismul are nevoie zilnic de sare de.......
6. Sodiul colorează flacăra în ......

A C A L I N E

A C T V E

L I T I U

C A L C I N A T A

A L I M E N T A A
R I E
B U C A T

G A L B E N
Anexa3

Buletinul de identitate al elementului chimic Calciu

1.Simbolul chimic al elementului..........................


2.Valențele posibile...............
3.Numărul de ordin...............
4.Gradele de oxidare.............
5.Sarcina nucleului................
6.Masa atomică relativă...............
7.Numărul total de electroni.................
8.Numărul nivelelor electronice................
9.Repartizarea electonișor pe nivele.....................
10.Metal sau nemetal....................
11. Perioada...............
12.Grupa...............
13.Subgrupa....................
Anexa4

Fisă de lucru.
1.Scrieți ecuațiile reacțiilor conform schemelor:
a) Ca + O2=....... f) Ca + HCl=........+ ........
b) Ca + Cl2=........ g) CaO + CO2=...........
c) Ca + H2=......... h) CaO +........... = CaSiO3
d) Ca + N2=......... i) CaO +.............=Ca(OH)2
e) Ca +........=Ca(OH)2+........... j) CaO +.............= CaC2 + CO
2. Care dintre ecuațiile de mai sus are loc la:
1) stingerea varului;
2) păstrarea calciului în aer umed;
3) obtinerea carburii de calciu CaC2;
4) păstrarea varului nestins la aer?

Argila

Pietrișul Compușii calciului Apa naturală

Solul

Fig.1
Anexa5

Ghipsul

Apatitele Mineralele Fosforitele

Creta,marmura,calcar,spatul de
Islanda

Fig.2
Anexa6
Lipsa de calciu duce la:
1. Insomnie;
2. Colici abdominale;
3. Balonări;
4. Amorțiri ale mâinilor;
5. Transpirație;
6. Dureri de cap;
7. Furnicări în membre;
8. Ostioporoza-boala oaselor fragile.

Curiozități.
Cantitatea de calciu și fosfor din organism oscilează cantitativ în funcție de oră,
astfel încât în jurul orei 11 dimineața în organismul uman se găsește cel mai redus
procent de calciu.

Calciul, se găsește în proporție de 99% în oase și dinți. Totodată, el contribuie la


coagularea sângelui, la contractarea mușchilor și reglează tensiunea arterială.

Anumite plante, de exemplu spanacul, conțin substanțe care pot reduce absorbția
calciului în organism.De aceea, pot fi necesare câteva porții de spanac pentru a
obține aceeași cantitate de calciu ca aceea adusă de o cană de lapte (laptele nu
numai că este bogat în calciu, dar acesta este și într-o formă ușor asimilabilă).

În 100 grame de semințe de floarea-soarelui contin: 24 grame proteine, 7


miligrame fier, 120 miligrame calciu. Mai bune și mai ieftine decît orice pastile sau
tratamente medicamentoase. De reținut, faptul că acestea se absorb mult mai
repede și mult mai firesc și cel mai important, nu au efecte secundare.
Anexa 7
Problema.
Organismul uman are nevoie zilnic de 0.7 g de calciu.Cit lapte de vaca(in
grame) trebuie sa bea un om pentru a satisface aceasta necesitate,daca partea de
masa a calciului in lapte este 0.13%.

Se dă:
m (Ca)=0.7g
w (Ca)=0.13%
m(laptelui)-?

Rezolvare:

m(ca)
W(Ca)= *100% m(lapte)=m(ca)∗100%
w(ca)
m(lapte)

0,7∗100%
m(lapte)= 0,13%
=538,46g

R-s:m(lapte)=538,46g.

S-ar putea să vă placă și