Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

PR, Did, Copacul Iarna

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 11.XII.2018
Grupa: Mică-mijlocie „Bambi”
Nivelul: I, 3-4 ani
Unitatea: Grădiniţa Română „Lucian Magdu” Battonya
Educatoare: Olteanu-Sturza Adelina
Domeniul experienţial:Domeniul Om şi societate-DOS
Proiect tematic: „Ce mă înconjoară?”
Categoria de activitate: Activitate practică
Tema: „Copacul în anotimpul iarna”
Tipul activităţii: consolidare de priceperi şi deprinderi
Scopul: Formarea unei atitudini ecologice prin activităţi în care se utilizează materiale reciclabile din
natură; formarea deprinderii de a lipi într-un spaţiu dat, folosind tehnici şi ustensile cunoscute.
Obiective operaţionale:
O1 Să prezinte aspecte specifice anotimpului iarna;
O2 Să verbalizeze acţiunile care definesc etapele realizării unui tablou;
O3 Să denumească corect materialele pregătite pentru activitate;
O4 Să-şi lărgească orizontul de cunoaştere prin contactul cu materiale noi, culese din natură şi din
gospodăriile părinteşti, obişnuindu-se să recicleze deşeurile;
O5 Să folosească tehnica de lucru sugerată - lipire pentru a realiza lucrările propuse;
O6 Să înţeleagă necesitatea de a ocroti mediul înconjurător;
O7 Să lucreze îngrijit, manifestând iniţiativă şi interes pentru realizarea lucrărilor.
O8 Să aprecieze corect lucrarea proprie şi a colegilor.
Strategii didactice:
1. Metode şi procedee didactice: observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,
expunerea, instructajul, turul galeriei.
2. Mijloace de învăţământ: material didactic distributiv: coli colorate, lipici, cârpă, hârtie glasată,
fulgi din hârtie albă şi albastră, deşeuri din lemn, plăci de polistiren, CD şi CD-player, recompense;
material didactic demonstrativ: modelul educatoarei
3. Forme de organizare: frontal, individual
Durata: 20 minute

Bibliografie:

- MEN „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţă” Editura Integral, Bucureşti, 2002


- Elisabeta Voiculescu – „Pedagogie preşcolară”, Aramis, Bucureşti, 2001
- www.didactic.ro
- Az Óvodai nevelés országos alapprogramja (363/2012. (XII. 17.) Kormányrendelet;
- 5. 17/2013 EMMI rendelet a nemzetiség óvodai nevelésének irányelve;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Strategii didactice Strategii de


Evenimentul Conţinutul ştiinţific evaluare
didactic Metode şi Material A. Instrumente
procedee didactic B. Indicatori
1. Moment Pentru buna desfăşurare a instructajul
organizatoric activităţii, voi asigura următoarele:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea mobilierului sub
formă de careu deschis;
-pregătirea materialului
distributiv pe măsuţe;
- intrarea ordonată a copiilor în
sala de grupă;
- controlul ţinutei;
- salutul;
Se realizează prin apariţia unei
păpuşi „Iarna”. Aceasta le va aduce
2.DESFĂŞURAREA copiilor un coşuleţ cu dulciuri şi un
ACTIVITĂŢII coş cu elemente specifice
anotimpului iarna ( fulgi, copaci, păpuşa
Conversaţia
2.1.Captarea atenţiei oameni de zăpadă, săniuţe, „Iarna”
cizmuliţe şi beţe de Moş Nicolae,
1 min. etc.). „Iarna” doreşte să vadă cum
lucrează copiii din grupa noastră şi
ce lucrări frumoase vor pregăti.
Se va purta o discuţie cu „Iarna”
despre anotimpul cu acelaşi nume
–aspecte caracteristice, fenomene A. Chestionarul
2.2.Reactualizarea
ale naturii, îmbrăcăminte, elemente B. Nivelul
cunoştinţelor Conversaţia
specifice anotimpului iarna ( fulgi, cunoştinţelor
euristică
copaci, oameni de zăpadă, săniuţe, copiilor despre
2 min.
cizmuliţe şi beţe de Moş Nicolae), anotimpul iarna.
serbări, sărbători şi obiceiuri de
iarnă.
2.3. Intuirea -Ce v-am pregătit pe măsuţe? materialele
materialelor de pe ( materialele propuse) Conversaţia de pe
măsuţe -Ce credeţi că vom lucra cu aceste dirijată măsuţe
1 min. materiale? ( Vom lipi).
- Astăzi vom lipi diferite materiale
2.4. Anunţarea temei
pentru a realiza Copacul în
şi a obiectivelor
anotimpul iarna şi lucrări cât mai
1 min.
frumoase şi curate.
-Să privim modelul meu! Copiii modelul
2.5. Prezentarea şi privesc modelul educatoarei. observaţia educatoarei
analiza modelului conversaţia

1 min.

2.6. Explicarea şi Se prezintă o planşă prin care explicaţia materialele A. Observaţia


demonstrarea sunt redate etapele realizării temei. demostraţia de pe asupra copiilor.
modului de lucru Prima dată vom lipi copacul. Îl observaţia măsuţe, B. Interesul
vom lua în mână, îl vom aşezăm pe pregătite manifestat faţă de
masă şi vom aplica lipiciul pe parte pentru sarcina primită.
2 min. albă. Lipiciul se va aplica de la realizarea
mijloc spre exterior, iar apoi vom activităţii
lipi copacul în partea de jos a foii.
Apoi vom lipi fulgii de zăpadă albi
şi albastri, din hârtie, pe crengile
copacului. Copiii de grupă mijlocie
(care sunt enunţaţi de către
educatoare), vor lipi fulgi pe toată
foaia de lucru.
Copiii urmăresc cu atenţie
explicarea şi demonstrarea modului
de lucru.
Se fac mai întâi câteva exerciţii
2.7.Exerciţii pentru pentru încălzirea muşchilor mici ai Exerciţiul
încălzirea muşchilor mâinii: „morişca, podul palmelor,
mici ai mâinii acoperişul, mişcăm degetele,
1 min. salutăm degetele”.
Voi da semnalul de începere a
lucrului. Pe parcursul activităţii, exerciţiul
voi da indicaţii cu privire la A. Observaţia
respectarea cerinţelor şi a asupra copiilor.
tehnicilor de lucru. De asemenea, materialele B. Corectitudinea
voi atrage atenţia asupra aplicării de pe realizării
unei cantităţi potrivite de lipici, măsuţe, tehnicilor de
2.8. Realizarea temei
pentru a păstra aspectul îngrijit al CD, CD- lucru.
de către copii
lucrării. Voi da indicaţii acolo unde player
este cazul şi voi nota numele
copiilor pe lucrări.
8 min.
Realizarea temei se va face pe fond
muzical: „Anotimpurile” de A.
Vivaldi
Îi voi stimula şi încuraja pe copii să
lucreze frumos şi îngrijit. Cei care
vor termina mai repede sarcina
dată, vor recita poezia învăţată
despre iarnă. La finalizarea
lucrărilor, vor face curat la locul de
muncă.
2.9. Evaluarea Înainte cu câteva minute de
lucrărilor expirarea timpului de lucru, voi
atenţiona copiii să se apropie de Turul galeriei Panou cu A. Evaluare
final. După semnalul de încetare al lucrările verbală
lucrului, vor fi evaluate lucrările copiilor B. Gradul de
2 min. copiilor după următoarele criterii: implicare al
- corectitudinea lipirii elementelor; copiilor la
- finalitatea lucrării; evaluarea
- acurateţea. lucrărilor.
Le voi cere copiilor să motiveze
afirmaţiile făcute în comparaţie cu
modelul.
Lucrările vor fi expuse la panou.

Lucrările vor fi evaluate de copii.


„Iarna” îi va ajuta pe copii să facă
aprecieri cu privire la lucrările
celorlalţi copii.
4. Încheierea Se vor face aprecieri asupra recompense aprecieri,
activităţii modului în care au lucrat şi s-au încurajări
comportat copiii la activitate. Conversaţia
1 min. Copiii vor fi recompensaţi cu
bunătăţi din coşul „Iernii”, cu
aplauze şi laude.

S-ar putea să vă placă și