Conj
Conj
Conj
PROIECT DE LECŢIE
PROFESOR:
Data: 04.XI.2015
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
CLASA: a V – a
SUBIECTUL: Conjugarea verbului
TIPUL LECŢIEI: De transmitere de noi cunoștințe
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
- Să identifice verbul în texte;
- Să precizeze numărul verbelor;
- Să precizeze persoana verbului;
- Să precizeze timpul verbelor;
- Să recunoască conjugarea verbului;
- Să ortografieze diferite forme verbale.
Bibliografie de specialitate :
1. Ciocaniu, Cristian, Ene, Alina, Limba și literatura română, Editura Niculescu, București, 2014;
2. Pădureanu, Victoria, Cerkez, Marcel, Lupu, Flori, Limba română, manual pentru clasa a V-a,
Editura All, București, 2005;
3. Șutelcă, Nadia, Osadcii, Daniela Toma, Limba și literatura română, auxiliar pentru clasa a V-a,
Editura Delfin, București, 2015.
Bibliografie metodica:
1. Goia, Vistian Didactica limbii si literaturii române pentru gimnaziu si liceu, ed. Dacia, Cluj-Napoca,
2002;
2. Guguș, Carmen Ora de limba română, ed. Europolis, Constanța, 2006.
Scenariul didactic
Verificarea temei Profesorul verifică tema atât cantitativ cât Elevii citesc tema selectiv. Conversația Aprecierea
şi calitativ. Se intervine unde este cazul. Explicația verbal a
(5 min) răspunsurilor
corecte
3.Captarea Scriu pe tablă, următoarele propoziții: Conversația Aprecierea
atenţiei a) Dau mamei mele o floare. Elevii scriu în caiete propozițiile. Explicația verbală a
b) Am o carte. Brainstorming răspunsurilor
c) Tu faci compuneri frumoase. corecte
d) Citești foarte bine.
(4 min)
Ajutați de profesor, elevii vor identifica
forma de infinitiv a verbului: a da, a Elevii subliniază în caiete terminația
avea, a face, a citi. Profesorul le spune verbului.
elevilor că terminația verbului se numește
conjugare.
4.Anunţarea Profesorul anunţă tema şi obiectivele Elevii notează titlul lecţiei în caiete Explicaţia
subiectului şi lecţiei.
enumerarea Titlul se scrie pe tablă şi în caiete.
obiectivelor
(1 min)
5.Dirijarea
învăţării Pornind de la exemplele de mai sus,
profesorul dă definiția conjugării: Aprecierea
(35 min) Elevii sunt atenți la informațiile spuse verbală a
- În funcție de terminația de la de profesor și notează în caiete. răspunsurilor
infinitiv, verbele din limba română se Explicația
corecte
împart în patru grupe numite Conversația
conjugări. Dialogul
Terminația infinitivului este numită
Elevii rezolvă cerințele.
caracteristica conjugării.
Tipuri de conjugări:
- Conjugarea I: caracteristica
conjugării –a (infinitivul: a da, a
desena, a lucra, mânca)
- Conjugarea a II-a: caracteristica
conjugării –ea (infinitivul: a bea, a
apărea, a avea, a plăcea)
- Conjugarea a III-a: caracteristica
conjugării –e (infinitivul: a face, a
bate, a cere)
- Conjugarea a IV-a: caracteristica
conjugării –i, -î ( infinitivul: a găsi, a
coborî, a citi, a privi)
Conjugarea verbului
În funcție de terminația de la infinitiv, verbele din limba română se împart în patru grupe numite conjugări.
Tipuri de conjugări: