Proiect de Lectie
Proiect de Lectie
Proiect de Lectie
GALAȚI
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATǍ
EDUCATOARE:
ATANASIU FLORENTINA SIMONA
27.2.2019
1
GRĂDINIȚA CU P.P. ”MOTANUL ÎNCĂLȚAT” GALAȚI
EDUCATOARE: Atanasiu Florentina Simona
DATA: 27.2.2019
NIVEL I (Grupa Mică)
TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: ,, Adiere de primăvară’’
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Primăvară cu soare și mărțișoare!’’
TEMA ZILEI: ,,Bucuriile primăverii’’
TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată: ADE (DLC + DOS) +
ALA II
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
DURATA: 120 minute
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
2
ADE ( Activități pe domenii experențiale)
DOMENIUL ȘTIINȚĂ- Activitate matematică
Tema activității: - Forme geometrice ( discul și pătratul)
Mijloc de realizare: ,,Te rog să-mi dai ...’’-Joc logic
Competente specifice :
2.2. Familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălţime,
lungime, volum
Obiective operaționale:
O1 să identifice formele geometrice învâțate ( disc, patrat).
O2 să grupeze piesele geometrice pe baza unor criterii date(forma,
marime), verbalizand acțiunea.
O3 să sesizeze greșeala argumentând mișcarea facută.
O4 să se grupeze respectând forma de pe coronițe.
3
VARIANTE DE JOC :
Var. I – Copiii vor selecta un obiect din mediul înconjurător care are fomă
de pătrat/rotundă.
Var. II – Copiii vor pune in cercul/ patratul realizat pe parchet toate
cercurile/ patratele selectandu-le dupa criteriul formei si cel al marimii
precizat de educatoare.
Var. III – Copiii , în funcție de coronița primită, se duc la foma geometrică
corespunzătoare aflată pe parchet , educatoarea precizând criteriul formei
al marimii și al culorii.
Strategia didcatică:
Metode și procedee: expunerea, conversaţia, explicaţia, observația,
aprecierea verbală,
Mijloace de învățământ: figuri geometrice, coronițe , obiecte în
formă de pătrat/cerc, cercuri / pătrate pe parchet, stimulente.
Forme de organizare:Frontal
4
Strategia didcatică:
Metode și procedee: exercițiul, explicația, demonstrația, observația,
aprecierea verbală;
Mijloace de învățământ: suport carton,pânză de sac, plastilină,
cercuri spumă, aracet , bețioșare;
Forme de organizare: Individual
ȘTIINȚĂ
5
STRATEGIA DIDACTICĂ
JALA II
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
6
STRATEGIA DIDACTICĂ:
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: flori din hartie, scaunele;
METODE ȘI PROCEDEE: exerciţiul, demonstraţia, explicaţia, aprecierea
verbală
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
Bibliografie:
SCENARIUL ZILEI
7
Drept recompensă pentru atenția lor, Zana Primavara le-a pregătit un
atelier de confectionat martisoare, o fisa de lucru , dar si un centru in care trebuie
sa realizeze cu ajutorul cercurilor și a pătratelor , simbloluri alea primaverii
(ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR).
In continuare voi anunta titlul jocului ,, Te rog sa-mi dai..’’ si voi explica
copiilor regulile. Copiii vor trebui sa aleaga din palarie forma geometrica
precizata de educatoare.
Se va efectua jocul de proba si cele trei variante care se vor complica
gradual.
După gustarea de dimineaţă copiii vor juca jocul cu text şi cânt ,,Dacă vesel
se trăiește’’, după care le reamintesc copiilor ca Zana Primavara le-a pregătit mai
multe surprize la măsuțe. Deplasarea către centrele de interes se face cu ajutorul
trenulețului – mers în șir de câte unul, cu pornire și oprire la semnal. La fiecare
centru sunt prezentate tema si modul de lucru, pe scurt. Astfel, la Centrul ”Artă”
copiii vor realiza marțișoare, la Centrul ,, Construcții’’ vor ansambla piesele
astfel încat să realizeze simboluri ale primaverii, iar la Centrul ,, Știinta’’vor
rezolva o fișă de lucru și se vor juca cu jetoanele. Întrucât activitaţile de la toate
centrele vor solicita muşchii mâinilor, înainte de alege centrul la care doresc să
lucreze ne vom încalzi musculatura mâinii cu ajutorul tranziţiei „Mișcăm
degețelele”.
După finalizarea activităţii pe centre, prin ”turul galeriei”, vom aprecia
activităţile desfăşurate, iar copiii vor fi recompensaţi cu bomboane. Ziua se va
încheia cu jocul de mișcare “Fluturașii zboară la floricele” și jocul de atenție ,,
Cei mai rapizi fluturași’’.