Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Proiect Didactic Grad

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 10

Propunător: Bleaje Eugenia

Clasa: I
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba română
Unitatea de învăţare: Înfloresc grădinile
Subiectul lecţiei: PRIMĂVARA
Tipul lecţiei: predare – învăţare
Scopul: consolidarea deprinderilor de citire şi de scriere a literelor învăţate;
Obiective operaţionale:
O1 – să formeze cuvinte cu ajutorul silabelor date; obiectivul se consideră atins dacă toti elevii
formează cel putin un cuvât;
O2 - să citească corect textul „Primăvara”, obiectivul se consideră atins dacă elevii citesc 5
propoziţii din cele 7 ale textul;
O3 - să transcrie corect cuvintele indicate; obiectul se consideră atins dacă scriu corect 4 cuvinte din
5;
O4 – să identifice semenele primăverii în textul citit şi să le transcrie; obiectivul se consideră atins
dacă elevii identifică cel puţin două semne din trei;
O5 - să identifice cuvintele dintr-o propoziţie; obiectivul se consideră atins dacă 75% elevii
identifică corect cuvintele;
O6 - să identifice cuvintele cu sens opus; obiectivul se consideră atins dacă elevii identifică corect
cel puţin 3 cuvinte din cele 4 date;

Text suport:.Primăvara
Resurse: – de timp: 90 min.
– de spaţiu: sala de clasă
– umane : 30 elevi
Metode, procedee şi tennici de lucru: conversaţia, explicaţia, demonstraţia,
problematizarea, metoda cadranelor, metoda floarii de lotus, , exerciţiul, jocul didactic, povestirea
Material didactic: prezentare PPT; fise de lucru, fişe de evaluare, jetoane cu imagini şi cuvinte
referitoare la primăvară, fişe cuvinte şi propoziţii,
Bibliografie:
1. xxx – Curriculum Naţional, programe şcolare pentru clasele I – IV, vol. I, MEN, Bucureşti – 1999.
2. Marcela Peneş, „Abecedar”, Ed. Ana, Bucureşti – 2000.
3. Ion Al. Dumitru, „Dezvoltarea gândirii critice şi învăţarea eficientă”, Editura de Vest, Timişoara –
2000.
4. Carmen Iordăchescu, „Să dezlegăm tainele abecedarului”, Ed. Carminis, Piteşti – 2004.
STRATEGIA DIDACTICA EVALUARE
SECVENTELE Ob. CONTINUT Forme de Metode şi Materiale şi
LECTIEI Op. INSTRUCTIV- EDUCATIV organizare procedee mijloace
didactice
Organizarea Se asigură condiţiile necesare desfăşurării activităţii
clasei în parametrii optimi; se pregăteşte materialul
didactic în funcţie de succesiunea utilizării
acestuia .
Verificarea Pe baza unor imagini despre Ziua de 8 Martie voi Frontal Observaţie
cunoştinţelor purta următorul dialog: sistematică
(5-7 min) - Ce am sărbătorit noi acum câteva zile?
- Cum ne-am pregătit noi pentru această zi?
- Ce i-am scris in felicitare?
Exerciţiu – joc : Ne vom juca cate doi un joc.
Colegul din dreapta este mama. Celălalt coleg este Perechi
fiul. Fiul îi face urări mamei de 8 Martie..
(1-2 minute elevi îşi pregătesc intre ei un mic
dialog)
Invit in faţa clasei 2-3 perechi.
Unde aţi mai citit voi despre cum puteţi face voi o
urare mamei? (în abecedar, în poezia „Mamei”)
Solicit câţiva elevi să o citească, pentru a şi-o
reaminti. Aprecieri
Apoi cer elevilor să o recite. (3 – 4 elevi) Frontal verbale
Captarea Copii, Zâna Iarnă a închis o parte din semnele primaverii Frontal Povestirea Prezentare
atenţiei în turnul din castelului ei. Primavara vă roagă sa le PPT,
salvati astfel incat ea sa poata veni la noi. Zâna Iarna ne calculator
supune la niste probe. Pentru fiecare proba ea ne va
elibera un semn al primaverii
Dirijarea Intuirea imaginilor din abecedar pentru a desprinde Frontal Conversaţia Prezentare Aprecieri
invăţării semnele primăverii.(inflorirea copacilor, sosirea PPT verbale
pasarilor calatoare, inverzirea ierbii,)
Pe o plansa, pe masura ce sunt rezolvate sarcinile se vor
afişa semnele primăverii recuperate
S1 – Formarea – explicarea cuvintelor noi :
primavara, rândunele, cuiburile, streaşină, larma, Activ. în Exerciţiul Prezenare
alai, viorele (fiecare pereche va avea alt cuvant de Perechi. Problemati PPT
(10min) format. (activitate diferenţiata) zarea (explicarea
Formarmularea unor propoziţii cu aceste cuvinte. Joc didactic cuvintelor
Frontal prin
O1 Joc de mişcare- Cum zboară…Cum cresc….cum se imagini)
scutură. Exerciţiul

S2. Transcrierea cuvintelor rândunele, cuiburile, Exerciţiul


streaşină. Individual Caiete Evaluare
(10min) recipocă
Descifrarea textului in soaptă (pe fragmente).:
(activitate diferenţiata): Individual

S3. Citirea textului in lant, selectiv, in intregime.


Discutarea fiecărui fragment: Frontal
O3 - Cum este cerul?
- Ce s-a întâmplat cu vremea?
- Ce fac rândunelele? Evaluare
- Cine cântă cu bucurie? orală
- De ce?
O2 - Cu ce a venit primăvara?
- Care este titlul textului?
- De ce oare se numeste asa?
- Voi ce titlul ati da?
(pe un panou se vor aşeza imagini cu semnele
primăverii - pentru fiecare sarcină rezolvată de către
elevi.)
Asigurarea feed- S4. Descopera propoziţia (scrisă cu litere de mana) si Activ. pe Problema Jetoane, Autoevaluare
back-uluI aseaz-o sub imaginea corespunzatoare: grupe tizarea Evaluare
(5 min) (activitate diferenţită). Propoziţia se copie pe caiet. reciprocă
Activităti Randunica din tangram – discuţii despre păsările Aprecieri
transdiscipli - călătoare verbale
nare Cântec: Primăvara (versuri George Topârceanu)
(5 min)
Încheierea Fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a lecţiei.
activităţii Ofer ecusoane elevilor.
STRATEGIA DIDACTICA EVALUARE
SECVENTELE Ob. CONTINUT Forme de Metode şi Materiale
LECTIEI Op. INSTRUCTIV- EDUCATIV organizare procedee şi
mijloace
didactice
Organizarea Se asigură condiţiile necesare desfăşurării activităţii în
clasei parametrii optimi; se pregăteşte materialul didactic în
funcţie de succesiunea utilizării acestuia
Captarea Astăzi e într-adevăr ziua invitaţilor.I-am invitat pe
atenţiei Tom şi Jerry la lecţia noastră de limba română. Dacă
vom rezolva corect exerciţiile, ei au o surpriză pentru
voi. Sunteţi pregătiţi să începem lecţia de limba
română.
Reactulaizarea Floarea de nufăr Pe grupe Floarea de Prezentare
Cunoştinţelor - Titlul nufăr PPT
(5 min) - Numărul alineatelor Jetoane
- Semnele de punctuaţie Planşă
- Păsărilele călătoare
- Vremea
- Cerul
Dirijarea O4 Elevii organizaţi în perechi vor completa fişa Metoda Fişe
consolidării O5 Titlu: Noi suntem ______primavara cadranelor
(10min)

Semnele primaverii Desen

O6 (activitate diferenţiată)
Cuvinte cu sens opus din text: perechi
senin tristeţe
rece linişte
larma cald
bucurie înnorat
.
Asigurarea a) Joc: Cuvântul interzis “ primăvara” Frontal Jocul Microfon
retenţiei si Întrebare : - Când se topeşte zăpada ? didactic
realizarea Răspuns : - Zăpada se topeşte în anotimpul cînd înfloresc
transferului ghioceii .
Întrebare : - Când înfloresc ghioceii ?
Răspuns : - Când se topeşte zăpada .
Răspuns : -Despre anotimpul care urmează după iarnă .
Întrebare : - Când vin păsările călătoare ?
Răspuns : - Când încep să înflorească pomii .
Cuvântul interzis se poate schimba de 2-3 ori în cursul
jocului . La sfârşitul jocului vor fi evidenţiaţi elevii care au
formulat răspunsurile corect şi au dat dovadă de multă fantezie
Activităti Trenul anotimpurilor. Vor alege imaginea specifice Exerciţiul Fişe
transdiscipli - anotimpului si le va aseza in vagonul respectiv. Prezentare
nare PPT
(5 min)
Evaluare Elevii vor rezolva exerciţiile de pe fişa de evaluare: individual Exerciţiul Fişe
(5 -7 min) 1. Scrie după dictare:
martie, primăvară, păsări
Vremea este rece.
2. Transcrie: E larmă mare sub streaşină.
3. Bifează răspunsul corect:
Primăvara:
Cerul este senin.

Rândunelele au plecat în ţările calde.

Apar lalelele.

Încheierea Fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a activităţii. frontal explicaţia


activităţii
FIŞĂ
CADRANELE

Titlul: ____________________________ Noi suntem ____________________primavara

Desen
Semnele primaverii din text:
Calificativul:
_________________________

FISĂ DE EVALUARE

1.Scrieţi după dictare:

2. A sosit primăvara.

3. Bifeaza ce se potriveste:
Primăvara :
Cerul este senin

Rândunelele au plecat în ţările calde.

Apar lalelele

Ajută copăcelul să trăiască


în anotimpul primăvara.
PROBĂ DE EVALUARE
DATA: 11.03.2010
CLASA: I
DISCIPLINA: Limba română
UNITATEA DE INVATARE: Înfloresc grădinile
CAPACITATI EVALUATE: capacitatea de exprimare scrisă
capacitatea de exprimare a mesajului scris
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O 1: să scrie corect după dictare - cuvinte, propoziţii;
O 2: să transcrie corect propoziţii;
O 3: să citească corect propoziţiile identificând semnele primăverii;

DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ
SUFICIENT BINE FOARTE BINE
 scrie după dictare lizibil,  scrie după dictare corect,  scrie după dictare corect, lizibil,
cuvinte lizibil, cuvinte, parţial îngrijit cuvinte, propoziţii
propoziţii
 Transcrie parţial corect  Transcrie corect cel puţin o  Transcrie corect propoziţiile;
propoziţiile; propoziţie;
 Identifică corect propziţiile  Identifică corect propziţiile;  Identifică corect şi repede
cu sprijin; propziţiile

DICTARE

martie, primăvară, păsări


Cerul este senin.

Transcriere
A sosit primăvara.

REZULTATE OBŢINUTE
CLASA NR. ELEVI SUFICIENT BINE FOARTE BINE
I

GREŞELI TIPICE:

MĂSURI AMELIORATIVE:
Fişă de lucru
(diferenţiată)

2. Citeşte:

da du di do dă de

ba bu bi bo bă be

ban bal bot băţ alb sobă

2. Copiează silabele şi cuvintele de mai sus:

3. Colorează

S-ar putea să vă placă și