Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Cls aVIIIa - Studiu Dupa Natura

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 4

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Liceul de Arte Baia Mare PROFESOR : Chiorean Alexandra

SPECIALIZAREA : Arte plastice TEMA PLASTICA: Studiu dupa natura


ANUL SCOLAR : 2014 SUBIECTUL: Natura statica creion
CLASA : a VIII-a TIPUL: mixt
DISCIPLINA : Desen NR.DE ORE/SAPT.: 2

PROIECT DE LECTIE

COMPETENTE SPECIFICE (La sfirsitul lectiei elevii vor fi capabili):

C1: sai dentifice, de pe imagini-reproduceri de arta, diferite genuri ale picturii; obiectivul este atins daca toti elevii au identificat natura statica,
gen distinct al picturii;

C2: sa recunoasca elementele de limbaj plastic folosite in reprezentarea naturii statice; obiectivul este atins daca toti elevii recunosc
elementele de limbaj plastic necesare reprezentarii unui ansamblu de natura statica;

C3: sa asimileze etapele desenarii naturii statice; obiectivul este atins daca toti elevii recunosc aceste etape

C4: sa identifice, de pe imagini, natura statica; obiectivul este atins daca toti elevii recunosc, dupa un anumit criteriu de referinta.

C5: sa realizeze o natura static valorificand in creion; obiectivul este atins daca toti elevii elaboreaza o compozitie in care elemental
compozitional principal sa fie un ansamblu de obiecte imobile.

STRATEGII DIDACTICE: Observatia directa, conversatia, demonstratia, explicatia, munca independenta

MATERIALE DIDACTICE:

Reproduceri din albume de arta si din manual

BIBLIOGRAFIE : „Educatie plastica”, cls. A VIII-a, de Rita Barbulescu, Ed. HUMANITAS EDUCATIONAL, 2000;

„Lumea artelor”, colectiv de autori, Enciclopedia RAO, 2000


„Dictionar de arta”, colectiv de autori, Ed. MERIDIANE, 1998

MOMENTELE LECTIEI CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


- timp- DIDACTICE
Moment organizatoric Pregatirea materialului didactic necesar; Conversatia Frontala si
individuala
10 minute Asigurarea disciplinei;

Notarea absentilor;
Captarea atentiei Profesorul reaminteste care a fost lucrarea de data trecuta, Conversatia Frontala si
tema si de ce au realizat-o individuala
5 minute

C1 Anuntarea temei si a subiectului Se anunta lectia “Natura statica.” Explicatia Frontala si


;C
individuala
4
10 minute Profesorul reaminteste cu ajutorul elevilor genurile picturii; Exemplul

Reactualizarea cunostiintelor -propune spre observatie urmatoarele reproduceri de arta: Conversatia

„Natura statica ”de I.Andreescu „Natura moarta cu draperie” de Observareadirecta


Paul Cezanne, si solicita elevilor raspunsuri la urmatoarele
intrebari:
-ce elemente de limbaj plastic se identifica in aceasta imagine:
linia, punctul, forma, pata si valoarea
-care sunt mijloacele de expresie plastic folosite: contrastul,
dominant cromatica, ritmul plastic
-care suntelementele commune celor doua compozitii:
amandoua sunt genuri ale picturii, ambele sunt opere de arta
-care sunt elementele compozitionale: obiecte neinsufletite
asezate pe un suport,
-definitie a naturii statice: gen al picturii in care elemental
compositional sunt obiecte neinsufletite asezate expresiv pe un
suport

Etapele studiului dupa natura:


-paginarea –se stabileste pozitia ansamblului de obiecte, se
traseaza perpendicularele in functie de lungime (inaltime)
raportat la latime, raportul plin-gol, si se tine cont ca paginarea
dreapta-stanga sa fie echilibrata
- masurarea obiectelor in functie de inaltime/latime si pozitie
-constructia obiectelor se tine cont de inaltime/latime si fiecare
obiecte sta incadrat intr-o figura geometrica

-redarea plastica a conturului cu ajutorul liniei, element de


limbaj plastic –valoratia –redare a volumului, a umbrei si luminii
cu ajutorul elementelor de limbaj plastic(punctul, linia, forma
sau pata de culoare)
C5 Lucrul practic al elevilor Elevii sunt invitati sa lucreze valorificand :contrastul inchis- Explicatia Frontala si
deschis, explicindu-se pe parcurs eventualele nelamuriri. individuala
65 minute Conversatia
La sfirsitul procesului de creatie lucrarile vor fi prezentate
colegilor si vor fi apreciate de acestia dar si autoapreciate de
autorul lor tinind cont de criteriile de evaluare( respectarea
temei plastice-portret,).
C3 Evaluarea si autoevaluarea lucrarilor Se vor face aprecieri generale asupra modului in care s-a Explicatia Frontala si
;
insotita (sau nu) de notarea acestora desfasurat ora de educatie plastica, notindu-se lucrarile in care individuala
C5
au fost respectate criteriile mai sus amintite. Conversatia
10 minute

S-ar putea să vă placă și