Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

MM Cantec de Primavara

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA:17.02.2017
PROPUNĂTOR: Doniga Rodica
CLASA: I
ORA : Muzică şi mişcare
SUBIECTUL: ,, Cântec de primăvară (,, Iarnă, să te duci cu bine!”)
MIJLOCUL DE REALIZARE: cântec
TIPUL LECŢIEI: Însuşire de noi cunoştinţe

COMPETENŢE SPECIFICE

1. Să cunoască şi să diferenţieze materiale şi instrumente de lucru, să


cunoască şi să aplice reguli de utilizare a acestora.
2. Să utilizeze un limbaj adecvat cu privire la diferitele activităţi plastice
concrete.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

1. Să respecte o poziţie corectă în timpul cântării..


2. Să explice conţinutul cântecului ,,Iarnă, sa te duci cu bine !”
3 . Să execute cântecul în colectiv şi în grupuri de fete şi băieţi, corect,
expresiv.
4. Să coloreze fişa reprezentativă pentru cântecul învăţat.

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: Conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, audiţia muzicală.


Mijloace de învăţământ: Cais înflorit în miniatură, coş cu ghiocei, planşe
reprezentative pentru cântec, fişe de lucru, stimulente sub formă de ghiocei.
Forme de organizare: Frontal, individual, pe grupe
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITA- OB.
LECŢIEI PROPUNĂTORULUI TEA OP. Metode şi Mijloace de Forme
ELEVILOR procedee învăţământ de
organiza
-re

1. Moment Asigurarea condiţiilor Se vor aşeza pe Instructaj Frontal


organizatoric optime desfăşurării în scaune şi vor
bune condiţii a orei de respecta O1
muzică: aerisirea sălii indicaţiile.
de clasă, pregătirea
materialelor didactice.
Mă asigur că poziţia în
bănci este corectă. (fişe,
planşe)

2.Pregătirea Cer copiilor să se ridice


vocală în picioare pentru a
putea efectua câteva
exerciţii de respiraţie: Copiii
,,- Ne închipuim că efectuează
suntem pe câmp şi exerciţiile după
găsim o floare exemplul meu.
a. Exerciţii de
respiraţie frumoasă. O culegem, o
mirosim şi exclamăm Exerciţiul
«Ce frumos miroase Frontal
floarea!»”
,,- Foarte bine! Acum,
în timp ce expirăm vom
rosti de două ori «Ce
frumos miroase
floarea!»”
,,Acum ne închipuim că
suntem o minge care se
umflă (inspirăm) şi o
minge care se dezumflă
încet (expirăm). Ridicaţi
mâinile la nivelul
umerilor şi pronunţaţi
sunetul «sss».
b. Exerciţii Acum vom face câteva
de cultură exerciţii pentru
vocală încălzirea vocii.”
do – „mor, mor, mor,
mor”
mi-sol – „cu-cu, cu-cu”
do2 –,,uuuu”
(arpegiul: do,mi, sol, do
(urcare şi coborâre).
3. Îi întreb pe copii ce Copiii îmi vor Conver- Frontal
Reactualizare cântec au învăţat ora spune ce cântec saţia
a trecută la educaţie au învăţat ora
cunoştinţelor muzicală şi îl vom trecută.
dobândite cânta împreună
anterior

,,După câte observăm,


4. Captarea afară este încă anotimpul
atenţiei de iarnă, dar primăvara
începe să-şi facă simţită
prezenţa. Zăpada se Conversa-
topeşte, zilele sunt mai
ţia
lungi şi soarele ne
mângâie cu razele sale.
În pauza, m-am întâlnit
cu un ghiocel şi mi-a dat
ceva pentru voi! Sunteti Copiii sunt
curioşi să aflaţi ce?” curioşi ce scrie
Le citesc biletul: în bileţel aşa că
,,Bună ziua, copilași! ascultă cu
Eu sunt micul ghiocel atenţie.
Frumos, alb și Ghiocel
sprintenel. mare din
Am formă de clopoțel hârtie
Din zăpadă ies nițel.
Eu și niște frați de-ai
mei
Am venit c-o veste
bună,
Să ne bucurăm
împreună!
Zâna Primăvara vine
Și fiindcă e ocupată
Să învie natura toată,
M-a trimis pe mine
Să v-aduc un dar.”
( Darul este un cais Cais şi
înflorit confecţionat coşuleţ
dintr-o crenguţă de pom cu
si ornat cu flori de ghiocei
hârtie şi un coşuleţ cu
ghiocei.)
6. Elevii vor fi anunţaţi că
Desfăşurarea urmează să asculte Copiii îmi vor
activităţii cântecul. După răspunde la Frontal
ascultarea acestuia de întrebări în Audiţia
două ori, vom analiza propoziţii: muzicală
pe scurt conţinutul, îi ,, Cântecul are
voi întreba câte strofe două strofe.” O2
are cântecul şi despre ,,În prima strofă
ce este vorba în fiecare îi urăm drum bun
strofă, apoi voi explica iernii.” Demonstraţia
eventuale cuvinte ,,În a doua strofă Fişă de
necunoscute şi le cer să a cântecului lucru cu
citească textul ( pe care întâmpinăm textul
li-l voi da eu). Le voi primăvara cu cântecului
arăta planşele care bucurie.”
reprezintă conţinutul
cântecului.
Se reia interpretarea
model. O3
Urmând memorarea
acestuia, vom începe cu
executarea primei
strofe, apoi cu a celei
de doua şi, la urmă, Exerciţiul
ambele.

7. Obţinerea Cântecul va fi executat Exerciţiul


performanţei integral mai întâi de O2,
fete, apoi de băieţi şi O3
încă o dată împreună. Fişă de
La urmă le voi spune lucru
copiilor să deschidă
hârtia pliată pe care
iniţial era scris cântecul
pentru a descoperi o O4
fişă de lucru înăuntrul
acesteia.
8. Încheierea Voi face aprecieri şi le
activităţii voi acorda stimulente Stimulente
sub forma celui mai
cunoscut vestitor al
primăverii : ghiocelul.

S-ar putea să vă placă și