Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Proiect Lectie - Cls. A VI-a

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecție

Profesor:
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 188.
Data: 04.06.2019
Clasa: a VI-a
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învățare: Fascinanta lume vie.
Subiectul lecției: Textul descriptiv literar.
Tipul lecției: Recapitulare
Timpul lecției: 50 de minute.

1. Competențe specifice:
1.2 Prezentarea unor informații, idei, sentimente și puncte de vedere în texte orale,
participând la discuții pe diverse teme sau pornind de la textele citite/ascultate;
2.3 Prezentarea unor răspunsuri personale, creative și critice pe marginea unor texte diverse;
2.4 Manifestarea preocupării de a înțelege diverse tipuri de texte citite.

2. Obiectivele operaționale:
O1: La finalul lecției, toți elevii vor fi capabili să identifice un text descriptiv literar;
O2: La finalul lecției, toți elevii vor fi capabili să identifice cel puțin 2 trăsături ale unui text
descriptiv literar;
O3: La finalul lecției, toți elevii vor fi capabili să scrie un text descriptiv literar despre un subiect
dat.

Strategii didactice:
a) Metode si procedee: Conversația, explicația.
b) Mijloace de învățământ: Tablă, caiet, manual, fișa de lucru.
c) Forme de organizare a activității: Activitate frontală, activitate individuală.
d) Resursele și managementul timpului: -Resurse materiale: Manual clasa a VI-a-
Limba și literatura română, Editura Didactică și pedagogică; Fișa de lucru, Bilețele
cu fragmente de texte.
-Resurse de timp: 50 minute.
e) Modalități de evaluare: Evaluare orală pe tot parcursul lecției.
Scenariu didactic

1. Moment organizatoric.

2. Verificarea temei scrise.

3. Captarea atenției: Prin conversație, profesorul va descrie ziua, cum arată vremea, anotimpul,
etc. Elevii vor fi rugați să identifice ce fel de text a enunța profesor, pe baza unor întrebări
ajutătoare:
- Ce anume am făcut?
-Despre ce este vorba?
-Care a fost scopul textului meu?
Răspunsul dorit: Text descriptiv – va marca:

4. Anunțarea temei lecției- Scrierea titlului pe tablă și în caiete.

5. Reactualizarea cunoștințelor anterioare: Printr-o chestionare orală frontală despre felurile


de texte învățate, definiția textului descriptiv literar și felurile acestuia: în versuri sau în proză.
Definiția și toate informațiile vor fi scrise pe tablă și pe caiet.

6. Prezentarea conținutului lecției, a sarcinilor de lucru și dirijarea activităților:


Activitatea 1: Elevii vor primi bilețele cu câte un text: descriptiv literar în versuri, în
proză; descriptiv nonliterar; un text narativ. Câte un elev va citi bilețelul iar ceilalți vor fi rugați
să identifice tipul de text, pe baza întrebărilor ajutătoare: Despre ce este vorba în text? Ce fel de
text este? Care sunt elementele descrierii? (timp, spațiu, caracteristici)
Pe tablă și în caiete vor fi trecute ulterior informațiile suplimentare: Cum poate fi
descrierea (cu figuri de stil sau obiectivă și concisă); Ce conține o descriere (elementul descris,
cine descrie, însușiri ale obiectelor).

5. Fixarea și consolidarea cunoștințelor:


Activitatea 2: Fișa de lucru cu două texte descriptive literare, unul în versuri, altul în
proză. Elevii vor fi rugați să rezolve primele exerciții de pe fișă, utilizând informațiile
actualizate.

6. Intensificarea retenției și asigurarea transferului: Tema pentru acasă.


Vară, veri, s.f. Anotimpul cel mai călduros al anului, cuprins între primăvară și toamnă și
reprezentând intervalul de timp de la 22 iunie, până la 23 septembrie.
-Dicționarul Explicativ al limbii române-

,,Ființa încleștată-n interior nu semăna cu nimic din ce poți vedea pe pământ, deși zâmbetul cam
nătâng îi dădea un straniu aer uman. Dar cele zece coarne care-i țâșneau din țeasta masivă,
penajul care-i ieșea din operculele din dosul urechilor, și care mai păstra o nuanță violetă, și mai
ales șirul formidabil de solzi care-i tiveau coloana vertebrală, din creștet până la coada vag
reptiliană, îi dădeau aspectul fantastic...”
-Mircea Cărtărescu, ,,Enciclopedia zmeilor”-

,,În păduri trăsnesc stejarii! E un ger amar, cumplit!


Stelele par înghețate, cerul pare oțelit,
Iar zăpada cristalină pe câmpii strălucitoare
Pare-un lan de diamanturi ce scârțâie sub picioare.
-Vasile Alecsandri, ,,Miezul iernii”-

,,Hei, hei! Când aud eu de popă și de Smărăndița popii, las muștele în pace, și-mi iau alte
gânduri, alte măsuri: încep a mă da la scris, și la făcut cădelnița în biserică, și la ținut isonul, de
parcă eram băiat. Și părintele mă ia la dragoste, și Smărăndița începe din când în când a mă fura
cu ochiul, și bădița Vasile mă pune să ascult pe alții, și altă făină se macină acum la moară.”
-Ion Creangă, ,,Amintiri din copilărie”-

S-ar putea să vă placă și