Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
100% au considerat acest document util (5 voturi)
1K vizualizări11 pagini

Dicţia, Arta de Pronunţa Corect !

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1/ 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 30.09.2020
Instituţia: Instituţia Publică Liceul Teoretic „Alexei Mateevici “
Clasa: a V-a
Profesor: Chira Eugenia
Disciplina: Limba și literatura română
Tema: Dicţia, arta de a pronunţa corect .
Tipul lecţiei: însușire de noi cunoștințe
Timp: 45 minute
Competenţe generale:
1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare, prin receptarea și producerea textului oral;
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;
3. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise;

Competenţe specifice:
1.1. Parafrazarea, pe baza informațiilor explicite și implicite, a unor pasaje din diverse tipuri de texte orale narative, monologate și
dialogate;
1.4. Adecvarea comunicării nonverbale şi paraverbale la o situaţie dată, evidențiind ideile și atitudinile, în situaţii de comunicare faţă
– în - faţă sau mediată;
1.5. Participarea la interacţiuni verbale simple cu mai mulţi interlocutori, având în vedere cantitatea şi relevanţa informaţiei transmise
și primite;
2.3. Prezentarea unor răspunsuri personale, creative și critice pe marginea unor texte de diverse tipuri;
4.2. Aplicarea conștientă a achizițiilor lexicale și semantice de bază, din limba română standard, pentru exprimarea corectă a intenției
comunicative;
Obiective operaționale:
La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:

1
O1: să definească corect termenul de comunicare, cu ajutorul profesorului;
O2: să definească corect termenul de dicție, cu ajutorul profesorului;
O3: să utilizeze o dicție corectă și un limbaj paraverbal;
O4: să diferențieze corect noțiunile de comunicare nonverbală și paraverbală;
Pe parcursul lecției, elevii vor fi capabili:
O5: să formeze deprinderi de comunicare scrisă şi orală;
O6: să dezvolte abilitățile de concentrare şi spiritul de observaţie.
Elevii:
O7: se vor implica emoţional în realizarea formelor de conversaţie curentă;
O8: vor manifesta interes pentru rezolvarea sarcinilor date.

Strategii didactice

Metode şi procedee: Dialogul, Expunerea, Conversația euristică, Ascultarea activă, Învățarea prin descoperire, Exercițiul, Jocul de
rol;
Resurse educaţionale: manualul, fișe de lucru, caietele elevilor, tabla., material audio(laptop), diplomă.
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, în perechi/pe grupe;

Sistemul de evaluare:
Forme de evaluare: orală, interevaluarea.

Metode de evaluare:
 observarea sistematică, verificare orală.

2
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecţiei/ OB. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare
Timp Metode şi Forma de Mijloace de
procedee organizare învăţământ
1. Moment Profesorul face prezența și Elevii se pregătesc pentru Dialog Frontală Catalogul Observarea
organizatoric asigură climatul necesar bunei începerea lecției. sistematică
1’ desfăşurări a lecţiei.
2.Captarea Le propune elevilor un joc de rol
atenţiei amuzant menit să-i facă pe elevi
5’ să înțeleagă importanța unei
pronunții clare și expresive în
comunicare.
O7 Expunerea Frontală Tabla Aprecieri
Profesorul notează pe tablă Elevii citesc cu atenție frază și
O8 Jocul de rol verbale
următorul enunț: Te-am avertizat interpretează rolul.
să nu faci asta! Acum trebuie să
dispar...
Imaginează-ți că ești , pe rând: un
copil, un papagal vorbitor, o
persoană în vârstă, un robot, un
șoricel, o vrăjitoare.
3. Anunţarea Le voi scrie elevilor titlul lecției Ascultă și notează titlul lecției în Expunerea Frontală Tabla
temei şi a noi Dicţia, arta de a pronunţa caiete. Caietele
obiectivelor corect și le voi enumera câteva elevilor
(1 – 2 min) obiective ale lecției
1’

3
4. Dirijarea Pentru a exersa dicția, profesorul Ascultă cu atenție și rezolvă Conversația Frontală Manualul
învăţării. le propune elevilor o fișă de lucru sarcinile primite.
în care se regăsesc exerciții
30’ diverse. (Anexa 1)

Pentru exercițiul 1, echipa care a


Ascultă materialul audio. Ascultarea Frontală Material
pronunțat cel mai clar și corect activă audio
enunțul, primește o diplomă.
O5 Aprecierea
verbală
O6 Rezolvă exercițiile de pe fișa de Exercițiul Frontală
lucru. Individuală Fișa de
O7 În perechi lucru 1
Răspunsuri așteptate(ex.3) (ex.1)
După lectura cu voce tare a a. Într-o situație de comunicare
enunțurilor și rezolvarea de zi cu zi;
b. Pronunțarea corectă este cea Diploma
cerințelor, profesorul îi invită pe
completă: unde (2 silabe) poate
elevi să discute despre factorii Observarea
(două silabe), trebuie (trei
care au bruiat comunicarea în silabe), fiindcă (trei silabe). sistematică
cadrul exercițiilor efectuate: un c. Cel mai probabil, lectura cu a elevilor
anumit accent, pronunțarea prea voce scăzută nu a dus la
rapidă, neclară sau cu o voce înțelegerea comunicării.
înceată.

Prin dialog frontal cu clasa, Sunt atenți la informațiile pe Învățarea prin Frontală
descoperire
profesorul va conduce analiza care profesorul le comunică.
activității astfel încât să
Conversația -
definească comunicarea, dicția și euristică

4
rolul ei în comunicare.

Scrie pe tablă următoarea


definiție:
Comunicarea reprezintă
schimbul de mesaje între două
sau mai multe persoane, dintre
care una exprimă o informație
O1 (emițător), iar cealaltă o
înțelege (receptor), cu condiția
ca partenerii să cunoască Aprecierea
codul(să vorbească acceași verbală
limbă).

Comunicarea umană folosește:


Sunt atenți la informațiile pe
limbajul verbal (cuvintele),
care profesorul le comunică și le Expunerea Frontală Tabla
limbajul nonverbal (gestica,
notează în caiete. Explicația Observarea
mimica) și limbajul paraverbal Caietele sistematică
O2 (tonul vocii, accentul, pauzele, elevilor
intonația, dicția).
O3
Profesorul îi întreabă pe elevi ce
cred ei ca este dicția, apoi scrie
O4 definiția pe tablă.

Dicția reprezintă pronunțarea


clară și corectă a cuvintelor.

5
Cadrul didactic vine cu
următoarele explicații:
Într-o comunicare orală, dicția
reprezintă principala condiție ca Elevii ascultă explicațiile
un mesaj să fie înțeles. profesorului. Explicația Frontală -

Le explică oral: Aceasta înseamnă Scriu definiția în caiete. Individuală Tabla


ca emițătorul să nu vorbească
- Caietele
prea repede, înghițind silabe, nici
elevilor
pe un ton prea coborât, ci să
rostească deslușit cuvintele. Pe de
altă parte, vorbitorul nu trebuie să
articuleze cuvintele în mod Aprecierea
exagerat, efectul fiind artificial și verbală
O5 obositor pentru ascultători

O6 Profesorul îi va ruga pe elevi să Elevii ascultă explicațiile


citească momentul Reține! din profesorului. Explicația Frontală -
O7
manual (pagina 158).
Observarea
Dicția este influențată de:
sistematică
O8 a) cunoașterea modului de
accentuare a cuvintelor;
b) cunoașterea sensurilor
cuvintelor;
c) respectarea semnelor de
punctuație;
d) elementele paraverbale ale
comunicării: intonația, volumul și
ritmul rostirii; ( Dacă este timp,
Citesc din manual.

6
se notează în caiete) Conversația Frontală Manual

Pentru a corecta o dicție


defectuoasă există numeroase
exerciții, așa-numitele
încurcături de limbă. (exemple
regăsesc în exercițiul 1 de pe fișa
de lucru)
Elevii sunt atenți la explicațiile
profesorului. Explicația Frontală Manual/
Caietele
elevilor

5. Fixarea şi Pentru această etapă a lecției, Elevii primesc textul și trebuie Conversația Frontală Fișa de
consolidarea. O3 profesorul propune o lectură în să citească cu voce tare câte Jocul de rol Individuală lucru 2
Asigurarea lanț a unui text care ar putea pune două versuri. Evaluarea
feedback-ului probleme de dicție. Exerciții de Textul se reia până când toți orală
O5 memorizare de Nina Cassian. elevii au citit.
8’
( Anexa 2)
Observarea
O8 sistematică
Discută cu elevii pe baza textului: Conversația Frontală a elevilor
Răspund la întrebările
dacă a fost greu sau ușor să euristică
profesorului.
pronunțe cuvintele, dacă au
înțeles despre ce este vorba sau
nu.

7
Feedback-ul are loc pe tot
parcursul orei, profesorul face
aprecieri verbale.
6. Aprecierea Profesorul face aprecieri succinte Elevii sunt mulțumiți. Conversația Frontală Se dau Apreciere
activităţii O8 asupra activității elevilor, puncte/ note verbală
elevilor şi menționând aspectele pozitive și elevilor ce
încheierea pe cele mai puțin dorite. au răspuns
activităţi 1’
7. Sarcini de Profesorul le comunica elevilor Elevii își notează tema pentru Explicația Frontală Caietele -
lucru pentru tema: acasă. elevilor
acasă Realizează jocuri de cuvinte are Cer explicații, dacă este cazul.
să ajute la îmbunătățirea dicției,
2’ având ca model exercițiul 1 de pe
fișa de lucru.

8
SCHEMA TABLEI

Comunicarea reprezintă schimbul de mesaje între două sau mai multe persoane, dintre
care una exprimă o informație (emițător), iar cealaltă o înțelege (receptor), cu condiția
ca partenerii să cunoască codul(să vorbească acceași limbă).

Comunicarea umană folosește: limbajul verbal (cuvintele), limbajul nonverbal (gestica,


mimica) și limbajul paraverbal (tonul vocii, accentul, pauzele, intonația, dicția).

Dicția reprezintă pronunțarea clară și corectă a cuvintelor.

Dicția este influențată de: (vor scrie elevii, dacă timpul permite)

a) cunoașterea modului de accentuare a cuvintelor;


b) cunoașterea sensurilor cuvintelor;
c) respectarea semnelor de punctuație;
d)elementele paraverbale ale comunicării: intonația, volumul și ritmul rostirii;

Pentru a corecta o dicție defectuoasă există numeroase exerciții, așa-numitele încurcături de


limbă.

9
Anexa 1 FIȘĂ DE LUCRU
Dicția

1. Pronunță repede și clar următoarele enunțuri, împreună cu colegul de bancă.


a. E pestriță prepelița pestriță, dar mai pestriți sunt puii prepeliței pestrițe.
b. Știu că știi că știuca-i știucă și mai știu că știuca mușcă.
c. Papucarul papucărește papucii papucăresei, papucăreasa nu poate papucări papucii
papucarului.
d. Unui tâmplar i s-a întâmplat o întâmplare. Alt tâmplar auzind de întâmplarea
tâmplarului de la tâmplărie a venit și s-a lovit cu tâmpla de tâmplăria tâmplarului cu
întâmplarea.
e. O barză brează face zarvă pe-o varză.
f. Când mă gândesc că te gândeşti că mă gândesc la tine, gândeşte-te că mă gândesc că te
gândeşti la mine.
g. Balaban Bălăbănescu bâlbâieşte bâlbâituri bâlbâite pe negândite.
h. Țânțarul soț însoți soața țânțăreasă, țânțărind și înțepând nesățios,
i. O găină porumbacă în porumbar s-a urcat. În porumbar, porumbaca tot porumbul l-a
mâncat.
j. Gânditorul gândea îngândurat când un gând gândit în gând a ajuns gândire negândită
de gând, când gândul gânditorului a gândit alt gând negândit în gând.

2. Rostește următoarele enunțuri, folosind intonația potrivită, marcată prin semnul


de punctuație:

a. Doar nouă și vouă ne-au dat câte nouă ouă.


b. Doar nouă și vouă ne-au dat câte nouă ouă!
c. Doar nouă și vouă ne-au dat câte nouă ouă?
d. Doar nouă și vouă ne-au dat câte nouă ouă…

3. Citește cu voce tare următoarele enunțuri: Un’ se duce băiatu’ ăla? Nu poa’
s-aștepte până mă-ntorc, tre’ să plece-așa repede? Fincă nici n-am apucat să-i spun
la revedere!

a. În ce situație de comunicare poate fi întâlnită o asemenea pronunțare?


b. Cum ar trebui rostite și scrise cuvintele subliniate în text?
c. Citește din nou, pronunțând de această dată toate cuvintele corect, dar foarte încet.
Întreabă-ți colegii dacă te-au auzit și dacă au înțeles ce ai spus.

10
Anexa 2 FIȘĂ DE LUCRU
Exerciții de memorizare
de Nina Cassian

Se dă textul:

În strâmtoarea Shagerak
ieri, am pescuit un rac.
În strâmtoarea Kategat
era peşte, dar sărat,
În strâmtoarea mării Behring,
o heringă şi un hering,
În strâmtoarea Dardanele,
trei plătici şi cinci plătele.
În canalul de Suez,
un morun cu mult orez.
În strâmtoare la Bosfor,
un chefal cu mult fosfor,
În strâmtoarea Magelan,
patru mrene şi un mrean.
În canalul Panama,
Vodă, da, şi Hâncu, ba.
În strâmtoarea Beltul mare,
un homar şi cinci homare.
În strâmtoarea Beltul mic,
o plătică şi-un plătic.
În strâmtoarea Gibraltar,
cinci homare şi-un homar etc.

Citiți cu voce tare câte două versuri.

11

S-ar putea să vă placă și