Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Moartea Caprioarei

Descărcați ca pdf sau txt
Descărcați ca pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

I.P.L.T. ,,V. Vasilache”


Disciplina: limba și literatura română
Profesoară: Cojuhari Tatiana
Clasa: a IX-a ,,B”
Subiectul: Moartea căprioarei de N.Labiș. Interpretarea textului. Problematică și mesaj.
Tipul lecției: mixtă
Competența specific: 3. Lectura şi receptarea textelor literare şi nonliterare prin diverse
strategii, demonstrând spirit de observaţie şi atitudine creative
3.1. Explicarea relației dintre componentele de structură a textului 3.2. Formularea mesajului
textului literar 3.3. Rezumarea unui text narativ cu elemente descriptive 3.4. Comentarea
figurilor de stil în baza parametrilor propuşi.
Obiective. Elevul va putea:
1. Să exprime liber propriile trări/ emoții/ idei;
2. Să analizeze semnificația simbolurilor propuse;
3. Să descopere problema în versurile indicate;
4. Să ia atitudine în raport cu problema enunțată;
5. Să formuleze mesajul textului;
6. Să concluzioneze asupra importanței studierii operei date de către elevi.
Metode și procedee: conversația, exercițiu, expunerea, problematizarea, joc de rol, VAS,
clustering.
Forme de organizare: oral/ în scris, individual.

Etapele lecției O Activitatea profesorului Activitatea elevului Tim Metode/teh


p nici

Evocare Prezintă două imagini Elevii aleg pădurea în 5 Călătoria


diferite. care ar vrea să imaginară
meargă, exprimîndu-și Clustering
trăirile. VAS

Realizarea Anunță data și tema. Notează data și tema. 30


sensului Anunță obiectivele (pe
parcursul lecției).
Stabilirea legăturii dintre Răspund la întrebări Discuție
imaginile pădurii și text. ghidată

Moartea căprioarei-text ce Ascultă


prezintă un traseu inițiatic al
copilului în maturitate.
Consultații
Propune să identifice în text Lecturează textul. în perechi.
elementelor ce marchează Identifică cuvintele Expunerea.
drumul inițiatic. propuse. Reprezentar
ea grafică
Dă instrucțiuni pentru a Analizează informația
analiza simbolurile propuse și textul. Observația
conform algoritmului: a. Compară cele două Euristica
Semnificația mitologică; b. texte. Generalizar
Semnificația acestuia în Discută și structurează ea
text; c. Semnificația în alt informația în tabel. categorială
text;
Cere să descopere problema Lucrează independent.
din versurile indicate. Discută în perechi. GPP
Prezintă concluzia. Comentarea
Dă instrucțiuni. algoritmizat
Creează o variantă ă
proprie de rezolvare a
Lecturează ultima strofă. problemei. Problematiz
Se convinge că sarcina a Aleg variantă pe care a-rea
fost înțeleasă. o consideră potrivită. Joc de rol
Dirijează oferirea de (Din
răspunsuri Formulează mesajul scaunul
textului. autorului)

Reflecție Anunță obiectivul. Argumentează 10 Sarcina cu


Dă instrucțiuni importanța studierii multiple
textului Moartea modalități
căprioarei.de către de realizare.
elevi din perspectiva
unor experți:
1.Psihologi
2.Pictori
3.Compozitori
4.Poeți
5.Filozofi
Temă pentru acasă:
Dezvoltați mesajul textului Notează tema pentru
intr-o scriere reflexivă, acasă și cea pentru
raportîndu-l la propria portofoliu.
experiență și cea a unui
Extindere matur.

Portofoliu. Comparați
Moartea căprioarei cu o
altă operă(studiată) în care
se prezintă un traseu al
inițierii copilului.Realizați o
diagramă Venn.
Proiect didactic
Instituția Publică Liceul Teoretic ,,Vasile Vasilache”
Disciplina: limba și literatura română
Clasa: a IX-a ,,B”
Subiectul: Moartea căprioarei de N.Labiș.Totalizarea operei.
Tipul lecției : de recapitulare și sistematizare
Profesor : Cojuhari Tatiana
Subcompetențe :
13. 1.Producerea textelor care reflectă propriile experiențe senzoriale, idei, judecăți, opinii,
argumente.
8.2.Comentarea textului liric, epic, dramatic.
Obiective: Elevul va putea:
7. Să exprime liber propriile trări/ emoții/ idei;
8. Să stabilească aspecte comune dintre textul propus și un altul studiat ;
9. Să determine starea eului liric în diferite momente ale subiectului;
10. Să demonstreze înțelegerea profundă a operei.
Metode și procedee didactice:C-C-C,braistorming,rețeaua personajului,harta
conceptuală,problematizarea,analiza ,deducția,diagrama ,etc.
Material didactic: portretul scriitorului,banda video , DEX,expoziție de carte.
Forme de lucru: frontal,individual, în perechi,în grup.

Bibliografia:
Ghidul profesorului la limba și literatura română,clasa a IX-a;
Formarea de competențe prin strategii didactice interactive , Tatiana Cartaleanu, Olga
Cosovan,Viorica Goraș-Postică,Sergiu Lâsenco,Lia Sclifos;
Manual de limba și literatura română ,clasa a IX-a,Tatiana Cartaleanu,Mircea Ciobanu,Olga
Cosovan;
Moartea căprioarei de Nicolae Labiș .Ed.Ion Creangă,București 1983;
Scenariu
Etapele lecției Activitatea profesorului Timp Activitatea elevului
Crearea climatului psihoafectiv desfăşurării 7m
orei. Elevii
Act.Bilete de papagal reflectează,argumentează
Evocare În cutie sunt bilețele multicolore care conțin Ex:Viață –este darul suprem
cuvinte –cheie legate de subiectul orei oferit fiecărui om de către
.Noțiunea /cuvântul se va raporta la aspecte Dumnezeu.De aceea fiecare
reale ,dar și la poezia lui Labiș. om este în drept să-și aleagă
destinul pe care îl va urma în
viață.În cazul operei Moartea
căprioarei ,personajul e
nevoit să aleagă între viața
căprioarei și propria viață.

Natură-Aceasta poezie ne
învață cum trebuie să ne
atașăm de natura pentru a o
înțelege.

R/s:
Realizarea Anunț data și tema. 5m Notează data și tema.
sensului Anunț obiectivele orei.
 Audierea poemului ,,Moartea
căprioarei” Răspund la întrebări

Fiind sub impresia materialului video ,v-aş


ruga să formulaţi în 2-3 enunţuri răspunsul la 5m Ascultă
întrebările:
- Ce aţi auzit?
- Ce aţi văzut?
- Ce aţi simţit?

Cuvântul profesorului.Emoțiile simțite sunt


contradictorii ,dar în același timp profunde.
Toate exprimă jale, tristete, disperare,
dezamagire, regret.Iar confesiunea lirică stăruie Completează cu alte
în accente de mit și legendă. 5m informații descoperite
Moartea căprioarei vine să demonstreze că independent.
Nicolae Labiș își merită pe drept cuvânt
numele de geniu al poeziei și mesager al
reînnoirii.
Cuvântul profesorului:Pentru a demonstra
cunoștințe temeinice acumulate despre acest
text,dar și pentru a determina valoarea
incontestabilă a operei lui Labiș , propun
următoarele activități.

LUCRUL ÎN PERECHI
I.Completați Harta conceptuală ,,Moartea
căprioarei”.
II. Stabiliți aspecte comune și diferite între Elevii lucrează în perechi ,
opera Moartea căprioarei și un alt text studiat . apoi își prezintă lucrările
III.Rețeau personajului liric. 7m
IV.Poezia are la bază un ritual arhaic . Numiți-l
și relatați despre el având ca reper și textul de
față.

V.Alcătuiește blazonul poetului ,pornind de la


numele lui.

Cuvântul profesorului:

Ce valori general-umane sunt anihilate în


text?

Analiza operei Moartea căprioarei din


perspectiva unor experți:
Credința,dragostea,viața,
Lucrul în grup Respectul...

Scriitorii :Dezvoltați ideea surprinsă în


versul:Ce-i inimă ? Mi-i foame!Vreau să trăiesc
și aș vrea...

Regizorii:Propuneți idei de realizare a unui Argumentează importanța


videoclip pentru ”Moartea Căprioarei”Cine studierii textului Moartea
dintre colegi ai vrea să recite textul ? De ce ? căprioarei.de către elevi din
Ce detalii îți par indispensabile pentru decorul perspectiva unor experți:
tău? 1.Psihologi
7m 2.Regizori
Psihologii:Tratează ”criza de conștiință”pe 3.Ecologi
care o trăiește personajul liric din perspectivă 4.Scriitori
psihologică.

Ecologiștii:Identifică o problemă de natură


ecologică și analizeaz-o din această
perspectivă.

Cuvântul profesorului:Deznodămantul este o


adevărată încleștare dramatică între sentimentul
de durere și vinovăție a copilului și legea spră a
vieții, a luptei pentru existență. Trăirea
interioară și gesturile copilului sunt în contrast
cu atitudinea tatălui.
eaReflecție 7m Prezintă argumente și
Revenind la motto-ul orei,demonstrați prin contraargumente
argumente și contraargumente înțelegerea
ideei. Pro :Societatea participa la
Sunteți de acord cu afirmația :O societate în modelarea personalitatii, a
care crește un copil îi modelează caracterul. comportamentului social
chiar și a caracterului ,
deoarece lipsa unui venit
permanent ,ar putea să-l
determine pe individ să
da nu fure,să consume
alcool,droguri să fie agresiv.
-Mediul obscur poate
influența negativ,etc.
Contra : Comportamentul
poate si influențat
dar caracterul e ereditar;
-Atâta timp cât copilul are
model
de conduită în familie
,influențele
din societate nu-l pot
afecta,etc
Redactați un eseu metaliterar 2m
Ce este pentru mine visul și realitatea... Notează tema pentru acasă

Extindere

S-ar putea să vă placă și