Micuțele Ghinde
Micuțele Ghinde
Micuțele Ghinde
INTEGRATA GRUPA
FLUTURAŞILOR
”Micuțele ghinde!”
Octombrie 2022
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
DATA: 18.10.2022
GRUPA: „Fluturaşii” (combinată)
TEMA DE STUDIU: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ”Micuțele ghinde”
TEMA ACTIVITĂŢII: ”Cufărul cu povești”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată:ALA+ADP+ADE (DŞ+DOS)
Activitate matematică + Activitate practică
MIJLOACE DE REALIZARE: Joc logico-matematic + Lipire
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- sistematizarea cunoștințelor copiilor cu privire la gruparea pieselor geometrice după formă,
mărime și culoare;
- utilizarea unui limbaj matematic adecvat;
- dezvoltarea operațiilor gândirii: analiza, sinteza, comparația;
- consolidarea deprinderii de a alcătui prin lipire, imaginea dorită (micuța ghindă).
OBIECTIVE URMĂRITE:
ADP
Obiective de referinţă:
- Să participe la activităţi atât în calitate de vorbitor, dar şi de auditor, în vederea favorizării
interrelaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi, formării comportamentului empatic.
Obiective operaţionale:
O1 – Să utilizeze formulele de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări;
O2 – Să observe cu atenţie vremea de afară,
O3 - Să enumere câteva caracteristici pe care le marchează prin simbolul adecvat;
O4 – Să schimbe impresii, opinii, păreri.
Întâlnirea de dimineaţă:
1. Salutul în lanţ:
„Dimineaţa a sosit Buna dimineaţa, pici!
Toţi copiii au venit Mă bucur că sunt aici.
În cerc să ne adunăm A-nceput o nouă zi
Cu toţii să ne salutăm. Bună dimineaţa, copii!
2. Prezenţa
3. Calendarul naturii
Rutine: -primirea copiilor
-spalatul pe maini
-gustarea.
ALA
Obiective de referinţă:
- Să utilizeze materialele de la centre pentru realizarea temei, bazându-se pe priceperile şi
deprinderile însuşite anterior;
- Să lucreze independent sau în colaborare cu colegii de la centru.
Obiective operaţionale:
1. Artă:
O1 – să execute individual tema dată, valorificând deprinderile de lucru însuşite şi
manifestând stabilitate şi perseverenţă;
2. Joc de masă:
O1 – să reconstituie din bucăţi întregul;
O2 – să descrie conţinutul tabloului realizat.
3. Bibliotecă:
O1 – să traseze cercul în sensul invers acelor de ceasornic;
O2 – să respecte dispunerea în spaţiu a semnului grafic respectiv;
O3 – să aibă o ţinută corectă a corpului în timpul scrisului.
Obiective de referinţă:
- Să-şi îmbogăţească experienţa senzorială, ca bază a cunoştinţelor matematice referitoare la
recunoaşterea, denumirea obiectelor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri/
mulţimi, pe baza unor însuşiri comune (formă, mărime, culoare) luate în considerare separat
sau mai multe simultan;
- Să recunoască, să denumească, să aşeze forma geometrică cerc, pătrat, triunghi la căsuţa
corespunzătoare;
- Să plaseze obiecte într-un spaţiu dat în raport cu un reper dat;
- Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice;
- Să găsească cât mai multe soluţii pentru realizarea temei propuse în cadrul activităţii practice;
Obiective operaţionale:
a) cognitive:
-să enumere atributele piesei geometrice alese;
-să așeze corespunzător piesa în funcție de criteriile date;
-să descopere piesa geometrică așezată greșit;
-să numere de la 1-5 piesele geometrice respectând criteriul dat.
-să formeze prin lipire imaginea dorită;
b) psiho-motorii:
-să mânuiască cu îndemânare materialul din cadrul activității;
-să manifeste capacitatea de a-și controla mișcările și gesturile în conformitate cu cerințele activității;
c) afective:
-să participle la activitate manifestând interes și disponibilitate de a îndeplini sarcinile propuse;
-să aprecieze frumosul din natură;
STRATEGIA DIDACTICA:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, descrierea, demonstraţia,
turul galeriei;
Material didactic: ecusoane, fişe de lucru, puzzle, scrisoarea, Spiriduş, Trusa Logi, trei coșulețe cu
formele geometrice cunoscute, fişă de evaluare, creion, lipici, carton, părţi componenete din hartie
colorată;
Forma de organizare: frontal, individual, în grup;
Locul de desfășurare: sala de grupă;
Sarcina didactică: separarea pieselor de acelaşi fel după formă, împărţirea lor după mărime şi culoare,
numărarea grupelor (mulţimilor) formate.
Regula jocului: copiii separă piesele conform recomandărilor educatoarei; cei numiţi vor răspunde corect
la întrebări.
Elemente de joc: mânuirea materialului, întrecerea, aplauze.
BIBLIOGRAFIE:
- “Curriculum pentru învăţământul preşcolar” , Editura DIDACTIC PUBLISHING HOUSE, 2009
- Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), 2008
- Gheorghe Iftimie, Jocuri logice pentru prescolari si scolarii mici, EDP, Bucuresti, 1976;
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Va urma jocul de mişcare “Adunăm ghinde pentru Zâna Toamnă!”. Bursucul Rixi le mulţumeşte
copiilor pentru ajutor şi le promite că va mai veni pe la ei să îi înveţe jocuri noi.
DEMERS DIDACTIC
Aprecieri verbale
6. Asigurarea Ne vom juca un joc de mişcare “Adunăm Explicaţia În grup Observarea
retenţiei şi a ghinde”. Le voi explica regulile jocului. comportamentului
transferului Exerciţiul copiilor
7. Încheierea
activităţii
Anexa 3