Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Proiect Didactic

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24.05.2022
ORA: 11:00-11:15
PROPUNĂTOR: Bizău Maria-Adriana
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr. 25, Baia-Mare
GRUPA: mică
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Știință
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Așează-mă la căsuța mea’’
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare și sistematizare de cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: joc logic
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
- consolidarea cunoștințelor referitoare la formele geometrice;
- așezarea formelor geometrice la căsuțele lor, după criteriul: formă și culoare;
- dezvoltarea gândirii și a atenției voluntare.
COMPORTAMENTE VIZATE:
 Recunoașterea și denumirea figurilor geometrice (formă, culoare);
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 COGNITIVE:
- să recunoască figurile geometrice învățate (cerc, pătrat, triunghi);
- să denumească figurile geometrice învățate (cerc, pătrat, triunghi);
- să așeze formele geometrice la căsuța corespunzătoare, conform criteriului dat: formă și culoare;
AFECTIVE:
- să se implice activ în cadrul activității desfășurate;
 PSIHOMOTORII:
- să mânuiască atent materialul didactic;
REGULILE JOCULUI:
 Copiii, așezați pe scăunele în formă de semicerc, vor veni câte unu la coșulețul fermecat, va extrage o figură geometrică, o va denumi și o
va așeza la căsuța corespunzătoare. Este aplaudat fiecare copil care rezolvă sarcina corect, iar cele incorecte sunt sesizate de copilul ce îl
va ajuta.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: explicația, expunerea, conversația, demonstrația, exercițiul, jocul, ,,mâna oarbă”, surpriza.
 Resurse materiale: coșul fermecat cu figurile geometrice, căsuțele figurilor geometrice, recompense.
 Forma de organizare: frontal, individual.

DURATA:15 minute

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru învățământul preșcolar, București 2009.
DEMERSUL DIDACTIC

Etapele activităţii Conţinutul ştiinţific Strategii didactice


Metode și procedee Resurse materiale Evaluare

1. Moment Asigurarea condiţiilor optime pentru Observarea


organizatoric desfăşurarea activităţii: comportamentului copiilor.
-aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialului necesar desfăşurării
activităţii.
2. Captarea Se va realiza prin intermediul coșului Explicația Coșul fermecat Observarea interesului
atenţiei fermecat care e supărat că are multă greutate Expunerea copiilor pentru activitate
în interiorul lui. Coșul are o surpriză, dar nu
știe ce sunt și cum să facă cu ele și îi roagă pe
copii să îl ajute să fie liber.
3. Reactualizarea Vor verifica ce are în interior, coșul fermecat Problematizarea Figuri geometrice Analiza răspunsurilor
cunoștințelor și se recunosc piesele de către copii. Conversația copiilor
4. Anunțarea temei Se va anunța tema: ,,Astăzi ne vom Expunerea
și a obiectivelor juca ,,Așează-mă la căsuța mea”. Vom
recunoaște figurile geometrice, le vom
denumi și le vom așeza la căsuța
corespunzătoare, ajutându-l pe coșul fermecat
să fie liber și să se joace cu noi”
5. Dirijarea învățării Voi prezenta copiilor materialul didactic cu Explicația Căsuțele figurilor Observarea
care ne vom juca: ,,Acestea sunt căsuțele geometrice comportamentului copiilor
figurilor geometrice: Căsuța Cercurilor,
Căsuța Triunghiurilor și Căsuța Pătratelor,
cărora trebuie să le așezăm membrii lor.” Demonstrația Cușul fermecat
Voi explica regulile jocului. Fiecare copil din
grupă va veni la coșul fermecat, va extrage o
figură geometrică, va spune cum este (formă
și culoare) și o va așeza la căsuța ei. Este Aprecierea și stimularea
aplaudat fiecare copil care rezolvă sarcina Figurile geometrice verbală
corect, iar cele incorecte sunt sesizate de Jocul
copilul ce îl va ajuta. Fiecare copil care
execută jocul și va alege cine să vină să joace.
Jocul de probă se va realiza cu un copil și se
Aprecierea răspunsurilor
vor da indicații unde nu au înțeles.
copiilor
Se verifică modul în care și-au însușit regulile
jocului.
Va începe jocul propriu-zis. Se va desfășura
de mai multe ori până când toți copiii reușesc
să răspundă.
Jocul se va complica, vom număra câte Problematizarea
cercuri, câte pătrate și câte triunghiuri are
fiecare căsuță.
6. Obținerea În încheiere voi pune câțiva copii să-mi așeze Distribuirea Figuri geometrice Observarea
performanței și triunghiul și pătratul pe masuță, în așa fel materialelor comportamentului copiilor
asigurarea încât să se asemene cu o casă și vom constata
retenției și că acoperișul este în formă de triunghi și Explicația
transferului pereții în formă de pătrat.
7. Încheierea Se fac aprecieri verbale și a modului în care s- Explicația Recompense Aprecieri verbale
activității au comportat copiii pe tot parcursul activității. individuale și colective

S-ar putea să vă placă și