Proiect Didactic-Citire J
Proiect Didactic-Citire J
Proiect Didactic-Citire J
DATA: 15.02.2021
CLASA: I C
UNITATEA TEMATICĂ:
COMPETENȚE SPECIFICE:
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O4-Să ordoneze propozițiile pentru a forma un text iar pe urmă să-l denumească
STRATEGIA DIDACTICĂ:
REFERINȚE BIBLIOGRAFICE:
-Programa școlară pentrudisciplina Comunicare în limba română, clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a,
Aprobată prin ordinul ministrului Nr.3418/19.03.2013 București, 2013.
-Metodica predării: limbii și literaturii române/Corneliu Crăciun, Editura Emia, editura a VIII-a,din 2020
Comunicarea în limba română/ Mirela Ilie,Marinela Nedelcu Booklet, din 2019
Etapele lecției Ob. Activitate propunător Activitate elev Strategii didactice Evaluare
Op
Pregătirea Voi realiza pregătirea Elevii sunt atenti. Conversa- Pălărie Frontal
psihologică psihologică prin rostirea unei ția
ghicitori și voi scoate dintr-o Jucăriile
pălărie jucării; Explicația menționate
Solutia ghicitorii:
„Masinute, papusele în
jucarii
Trenulete, mingi zglobii ghicitoare
Toate sunt, intr-un cuvant
Niste.........
( jucarii)
Cuvantul incepe cu
Cu ce sunet incepe cuvantul
sunetul j.
“jucarii”?
Anunțarea temei și Astazi vom vorbi despre Elevii sunt atenți Explicația Frontal
a obiectivelor O1 sunetul j si litera J mare de
tipar și vom lucra niște exerciții
în care o să dăm exemple de
cuvinte și de nume ce încep cu
acest sunet.
Asimilarea noilor Îi anunț pe elevi să-și deschidă Elevii citesc și sunt Conversa- Caietul de Frontal
informații caietele de lucru la pagina 79 și atenți ția lucru
le solicit să citească cuvintele
date, discutând de fiecare dată
despre semnificația fiecărui
cuvânt;
O2
6.Citește cuvintele. Exersează, Explicația
pe liniatură, cuvintele date. Exercițiul
Joc, joi, jur, jurnal, etaj, baraj,
bujor, cojoc, Jenel, Jenica.