Proiect Didactic Modernismul Românesc
Proiect Didactic Modernismul Românesc
Proiect Didactic Modernismul Românesc
Data: 09.02.2022
Clasa: a XII-a E
Şcoala: Colegiul Naţional “Gh. Roşca Codreanu” Bârlad
Propunător: Prof. Ștefăniță Lucy-Ana-Maria
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea: Poezia interbelică
Subiectul: Modernismul românesc
Titlul lecţiei: T. Arghezi şi L. Blaga –exponenţi ai modernismului românesc
Tipul lecţiei: Lecţie de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
Durata: 50 min.
Competenţe generale :
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare;
2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor;
3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale / literare;
4. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare;
Competenţe specifice :
2.1. Adecvarea strategiilor de lectură la specificul textelor literare studiate, în vederea înţelegerii şi interpretării personalizate;
2.2. Compararea, pe baza unor criterii clar formulate, a unor viziuni despre lume, despre condiţia umană sau despre artă reflectate în textele
studiate;
3.1. Analiza relaţiilor dintre o operă studiată şi contextul cultural în care a apărut aceasta;
Obiective operaţionale:
A. Cognitive
Elevii, la sfârşitul orei, vor fi capabili:
O1: Să folosească adecvat mijloacele de exprimare orală în dezbatere, pornind de la texte poetice;
O2: Să identifice şi să analizeze elementele de compoziţie în textul poetic;
O3:Să analizeze limbajul poetic sub aspectul particularităţilor stilistice;
O4: Să aplice conceptele operaţionale în studiul textelor poetice;
O5: Să încadreze poezia interbelică într-o anumită tipologie pe baza identificării caracteristicilor acesteia;
O6: Să compare particularităţile unei epoci culturale şi ideologii literare în vederea caracterizării acesteia.
B. Afective
- să manifeste interes faţă de resceptarea textelor în versuri;
Valori și atitudini:
Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii;
Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de comunicare;
Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi.
Strategia didactică:
Forme de organizare: frontală şi individuală, ;
Metode didactice: lectura, conversaţia euristică, conversţia catehetică, exerciţiul, problematizarea, analiza literară, explicaţia, Diagrama
Venn, Jurnalul cu dublă intrare eseul;
Mijloace de învăţământ: manualul, videoproiectorul, fişe de lucru;
Bibliografie:
Volumul Poezii de T. Arghezi, Editura Minerva, 1970;
Volumul Poezii de Lucian Blaga, Editura Albatros, 1980;
Texte comentate-Lucian Blaga, Poezii, antologie şi comentarii de Marin Mincu;
Lăcrămioara Mutoiu, Alchimia textului poetic, Editura Versus, Iaşi, 2006;
Vistian Goia, Didactica limbii şi literaturii române, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002;
SCENARIUL DIDACTIC
REFLECŢIA Activitate pe Jurnalul Elevii împărtăşesc celorlalţi membri ai clasei propriile opinii.
10’ Li se sugerează să grupe dublu
evidenţieze conţinutul
informaţional al jurnalului
pe care l-au completat.
Anexa 2
Comentează textul de mai jos, evidențiind relația dintre ideea poetică și mijloacele artistice, evidențiind capacitatea textului de a fi integrat în lirica
modernistă.