Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Proiect LB - Romana

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 20.11.2023
Școala Gimnazială Nr. 194
Clasa: a II-a C
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Profesor învățământ primar: Beațu (Cristache) Cristina Florentina, Marincea (Preda) Daniela Ionela,
Crișan Daniela Anamaria, Belciug Amalia Maria.
Titlul lecției: ,,Puișorii”- după Emil Gârleanu
Tipul lecției: consolidare de cunoștințe
Unitatea de învățare: Pe cărările toamnei
Obiectiv cadru: Dezvoltarea capacității de receptare a mesajului scris (citirea/lectura)
Competențe generale:
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare;
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare
Competențe specifice:
1.1. Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar simplu;
1.4. Manifestarea curiozității față de diverse tipuri de mesaje audiate;
2.2. Povestirea unei întâmplări cunoscute pe baza unui suport adecvat din partea profesorului;
2.5. Adaptarea vorbirii la diferite situații de comunicare în funcție de partenerul de dialog.
1
Obiective operaționale: La sfârșitul lecției, elevii vor trebui:
O1. Sa citească în mod corect, conștient, expresiv primul fragment din text;
O2. Să formuleze/să răspundă la 4 întrebări pe baza textului;
O3. Să folosească în mod corect cuvintele și expresiile noi în enunțuri;
O4.. Să descrie pe baza povestirii din manual 3 schimbări din natură specifice toamnei;
O5. Să despartă în silabe 4 cuvinte regăsite în text;
O6. Să găsească 4 însușiri ale păsărilor.

Strategii didactice:
Metode și procedee: citirea selectivă, explicația, conversația, munca independentă, observarea
Material didactic: manual, videoproiector, tabla interactivă, material video, caiet de lucru, caiet de creație, fișe de lucru, creioane colorate.
Resurse temporale: 90 min.
Resurse umane: 24 elevi
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Locul desfășurării: sala de clasă

SCENARIUL DIDACTIC
Momentul lecției Ob. Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor Strategia didactică

Resurse Resurse
2
Dozarea procedurale materiale

Moment Voi asigura condițiile necesare pentru Se pregătesc pentru activitate.


organizatoric desfășurarea orei, organizarea colectivului de
2 min. elevi.

Captarea și Voi citi următoarea ghicitoare: „Spre toamnă-și Elevii ascultă cu atenție Jocul didactic Tabla
menținerea lasă cuibul/În țări mai calde zboară/Va reveni ghicitoarea iar cei numiți vor
atenției acasă/ Abia la primăvară.” cu scopul de capta răspunde. Observația
8 min. atenția și a-i aduce mai aproape de subiectul Urmăresc indicațiile
textului. profesorului.

Anunțarea Astăzi vom învăța despre păsări călătoare Conversația


subiectului, (rândunele) cu ajutorul textului din manual de la Explicația
lecției și a pagina 41.
obiectivelor https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a
operaționale %20II-a/Comunicare%20in%20limba
5 min %20romana/QXJhbWlzIFByaW50/#

Consolidarea O2 Scriu data, titlul lecturii si autorul la tablă -


cunoștințelor „Puișorii” după Emil Gârleanu. Elevii ascultă cu mare atenție Conversația Tabla
3
50 min Ofer elevilor 5 minute să citească în gând textul. povestea.
Apoi, se citește fragmentul, se identifică autorul Expunerea
povestirii, apoi se prezintă elevilor câteva date
despre autor , și alte exemple de povestiri scrise Răspund întrebărilor Cărți
de acesta, îndemnându-i la lectură. profesorului.
O1 Exersarea actului citirii (procedee diferite de Urmăresc indicațiile Conversația
lectură). profesorului. examinatoare
Manual
- Citirea integrală a textului;
- Citirea selectivă prin numirea de către
Elevii numiți citesc câte un Descoperirea Videoproiector
profesor;
fragment din povestire. Lanțul ideilor
- Citește enunțul în care ni se spune unde
Conversația
era cuibul de puișori;
examinatoare
- Citește enunțul unde este prezentă linia
Exercițiul
de dialog
Fișe cu sarcini
După ce elevii au citit fiecare câte un enunț de lucru
O3 profesorul cere elevilor să răspundă întrebărilor
textului din manual. În acest fel se poate Metoda
observa în ce măsură au înțeles ei subiectul cubului
textului. Explicația
În continuare vom citi cuvintele necunoscute de

4
la vocabular si fiecare copil va alcătui propoziții
cu acestea. Elevii numiți vor răspunde la
Pe durata cât elevii realizează sarcinile primite, întrebări.
profesorul urmărește și supraveghează
activitatea acestora, intervine cu explicații
suplimentare, îi îndrumă pe elevi în măsura în
care au nevoie. După rezolvarea sarcinilor
Ne propunem câteva exerciții pe baza textului elevii numiți vor citi enunțurile.
de la pagina 42 din manual (Anexa 1) și de la
pagina 46 din caietul de creație (Anexa 2).
Anexa 1:
O1
1. Selectează din text și citește :
- Cuvintele mamei;
- Enunțul din care afli ce făcea copilașul
O4 Elevii vor rezolva cerințele
pe prispă;
numiți de profesor.
2. Caută în text cuvintele care au înțeles
asemanător cu:

se găsesc, cadou, primise, ascultător,


nicicând, din nou, cârd, zvăpăiat.
O4
3. Formulează enunțuri în care să folosești
5
cuvintele: prispa casei, puișorii
copilașului, cuibul de sub streașină.
4. Realizează corespondența între
expresiile date si explicațiile lor:
O4 - jocul stolului de păsări;
- un popor de rândunele;
- s-au pierdut în mulțimea celorlalte.

- mulțimea de rândunele;
- s-au amestecat cu celelalte;
- pregătirea de plecare a păsărilor.

Anexa 2:

1. Notează cu A propozițiile adevărate și


O3
cu F propozițiile false:

● Rândunelele își pregăteau cuiburile

O4 pentru puișori.

● Printre ele se aflau și cei patru

6
puișori ai băiatului.

● Mama i-a promis copilului că-i va da

puii, dacă va învăța bine.

O6 ● Puii au crescut și au învățat să

zboare.

● Băiatul și-a luat rămas bun de la

păsări cu tristețe.
2. Scrie însușiri potrivite pentru:
- toamnă;
- cuib;
- rândunele;
- streașină;
- stol;
- zbor.

Obținerea O1 Vor fi împarțite fișe cu exerciții cu cerințe de Elevii ascultă indicațiile Joc didactic
performanțelor dificultate graduală iar elevii vor fi lăsați să- și profesorului.
aleagă singuri sarcina pe care cred că o pot
7
10 min rezolva fără probleme: Exercițiul
Anexa 3 Elevii rezolvă un item conform
cerinței.
1. Desenează plecarea rândunelelor din
cuib.
2. Care este autorul și titlul?
3. Desparte în silabe 4 cuvinte din text
O5
alese de tine.
4. Alcatuiește 2-3 propoziții despre
O6
anotimpul „Toamna".

Asigurarea Propun elevilor un joc didactic, cu ajutorul


feedback-ului aplicației wordwall:
10 min https://wordwall.net/ro/resource/6718776/textul-
literar
Se împarte clasa în trei echipe.
Un membru al uneia din echipe va spune un
cuvânt iar un alt membru din una din celelalte
echipe va spune un cuvânt care să înceapă cu
ultimele două litere ale primului cuvânt. Se
continuă jocul după model.(FAZAN)

8
Încheierea Elevii primesc aprecieri individuale și generale
activității privind modul desfășurării orei.
5 min Primesc tema pentru acasă: de finalizat fișa de
lucru si de la pagina 42 din manual exercițiile de
la Aplic 7-11.

Anexa 1:

1. Selectează din text și citește :


- Cuvintele mamei;
- Enunțul din care afli ce făcea copilașul pe prispă;
2. Caută în text cuvintele care au înțeles asemanător cu:

se găsesc, cadou, primise, ascultător, nicicând, din nou, cârd, zvăpăiat.

3. Formulează enunțuri în care să folosești cuvintele: prispa casei, puișorii copilașului, cuibul de sub streașină.
4. Realizează corespondența între expresiile date si explicațiile lor:
- jocul stolului de păsări;
- un popor de rândunele;
- s-au pierdut în mulțimea celorlalte.

- mulțimea de rândunele;

9
- s-au amestecat cu celelalte;
- pregătirea de plecare a păsărilor.

Anexa 2:

1. Notează cu A propozițiile adevărate și cu F propozițiile false:

● Rândunelele își pregăteau cuiburile pentru puișori.

● Printre ele se aflau și cei patru puișori ai băiatului.

● Mama i-a promis copilului că-i va da puii, dacă va învăța bine.

● Puii au crescut și au învățat să zboare.

● Băiatul și-a luat rămas bun de la păsări cu tristețe.

2. Scrie însușiri potrivite pentru:


- toamnă;
- cuib;
- rândunele;
- streașină;
- stol;
- zbor.

10
Anexa 3

1. Desenează plecarea rândunelelor din cuib.


2. Care este autorul și titlul?
3. Desparte în silabe 4 cuvinte din text alese de tine.
4. Alcatuiește 2-3 propoziții despre anotimpul „Toamna".

11

S-ar putea să vă placă și