Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Anawrahta Minsaw (burmanski: အနော်ရထာ မင်းစော, izgovor: [ʔənɔ̀jətʰà mɪ́ɴ sɔ́]; 1015–1078) bio je osnivač Paganskog Carstva, a također se smatra i ocem današnje burmanske nacije. Anawrahta je malu kneževinu na području Gornje Burme pretvorio u veliku državu koja se smatra jezgrom današnje Burme (Mjanmar).[1][2] Pisana, odnosno pouzdanim izvorima potvrđena historija Burme počinje upravo s njegovim stupanjem na prijestolje Pagana godine 1044.

Anawrahta
အနော်ရထာ
Vladavina 16. decembar 1044 – 23. mart 1078
Prethodnik Sokkate
nasljednik Sawlu
Suprug/a Pyinsa Kalayani
Saw Mon Hla
Manisanda
Potomstvo Sawlu
Kyansittha
Puno ime Min Saw
Maha Yaza Thiri Aniruddha Dewa
Kuća Pagan
Otac Kunhsaw Kyaunghpyu
Majka Myaunk Pyinthe
Rođen/a mart 1015.
Pagan
Umro/la 23. 3. 1078. (dob: 63)[note 1]
Pagan
Religija Theravada budizam
preobraćen od ari budizma

Anawrahta je po prvi put u historiji uspio ujediniti oblasti doline Iravadija, a rubna područja kao Shan države i Arakan (Sjeverni Rakhine) stavio pod pagansko sizerenstvo. Uspješno je zaustavio prodor Kmerskog Carstva duž Tenasserumske obale i u dolinu Gornjeg Menama, nakon čega je Pagan postala jedna od dvije velike države na području Indokine.

Anawrahta se isticao strogom disciplinom, te je uveo niz značajnih društvenih, religijskih i ekonomskih reformi koje će imati dalekosežne posljedice na dalji tok burmanske historije. Njegove društvene i religijske reforme su predstavljale temelj današnje burmanske kulture. Masovnom gradnjom brana je dotle sušno i neplodno tlo oko Pagana učinio jednim od glavnih izvora riže za Gornju Burmu, učinivši je ekonomskim temeljem za dominaciju nad okolonim područjem koja će potrajati vijekovima. Uveo je i strogi administrativni sistem koji će primjenjivati svi paganski kraljevi sve do pada dinastije 1287. Uspjeh i održavanje paganske dominacije nad dolinom Iravadi je stvorilo temelj za razvoj burmanskog jezika i kulture, i dominaciju burmanske etničke grupe nad Gornjom Burmom.

Anawrahtina vladavina je imala posljedice i izvan granica današnje Burme. Njegovo prihvaćanje theravada budizma i zaustavljanje Kmersko Carstva, koje je tada bilo hinduistička država, omogućila je toj budističkoj školi, dotle potiskivanoj u Južnoj i Jugoistočnoj Aziji, uporište u kome se oporavila. Zahvaljujući njemu se theravada budizam preporodio i na Cejlonu, odakle oriiginalno potiče. Uspjeh paganske dinastije je omogućio uspon theravada budizma u područjima Lan Na (sjeverni Tajland), Sijamu (centralni Tajland), Lan Xang (Laos) i samom Kmerskom Carstvu (Kambodža) u 13. i 14. vijeku.

Anawrahta se smatra jednim od najvažnijih vladara burmanske historije. Kao takav je postao predmetom brojnih legendi, burmanskog folklora i omiljena referenca i lik burmanske popularne kulture.

Izvori

uredi
  1. Harvey 1925: 34
  2. Htin Aung 1967: 38

Literatura

uredi
Anawrahta
Rođen/a: mart 1015 Umro/la: 23. mart 1078
Kraljevske titule
Prethodi:
Sokkate
kralj Burme
1044–1078
Slijedi:
Sawlu


Greška u referenci: Oznake <ref> postoje za skupinu imenovanu kao "note", ali nema pripadajuće oznake <references group="note"/>