Ilija Stojanović
Profesor Dr Ilija Stojanović (Otočac, 31. avgust 1924 — Beograd, 24. januar 2007) je bio redovni profesor univerziteta i akademik, srpski naučnik, stručnjak za telekomunikacije. Jedna od najuglednijih ličnosti u srpskim telekomunikacijam u drugoj polovini dvadesetog veka.
Biografija
urediRođen je u Otočcu u Lici. Školovao se u Gospiću i Beogradu. Diplomirao na elektrotehničkom fakultetu u Beogradu 1951. Odmah je izabran za asistenta da bi 1957 odbranio doktorsku disertaciju, kada je i postao docent. Vanredni profesor je postao 1962, a redovni 1971. Bio je osnivač i šef katedre za telekomunikacije dve decenije a bio je i upravnik Zavoda za telekomunikacije, računarsku tehniku i informatiku.
Akademija nauka
urediZa dopisnog člana srpske akademije nauka izabran je 1985, a 2000. za redovnog.
Godine 1984. je predsedavao Komitetu za planiranje FM radiodifuzije. Sledeće godine je izabran za predsednika svetske konferencije za korišćenje geostacionarne satelitske orbite.
Za predsednika 16. Plenarnog zasedanja CCIR-a a 1987 je postao predsednik Panela eksperata za buduću i organizaciju IFRB (International Frequency Registration Board)
Projekti
urediKljučni je nosilac projekta uvođenja mobilne telefonije u Srbiji.
Bio je inicijator osnivanja Telfora i predsednik Programskog odbora do poslednjeg dana.
Udžbenik
urediNjegova knjiga „Osnovi telekomunikacija“ je doživela osam izdanja i danas se smatra nezamenljivim štivom za studente telekomunikacija.
Odlikovanja
urediOdlikovan je:
- Ordenom zasluga za narod sa srebrnim kracima (1975)
- Orden Republike sa srebrnim vencim (1978)
- Sedmojulska nagrada za (1970)
- Nagrada RTV Beograd za najbolje naučno delo iz telekomunikacija (dva puta)
- Nagrada ETAN za najbolji rad u oblasti telekomunikacija (dva puta)
Nagrada „Prof. dr Ilija Stojanović“
urediNagrada „Prof. dr Ilija Stojanović“ je uvedena 2007. godine. Nagrada se dodeljuje za doprinos razvoju telekomunikacija. Nagradu dodeljuje Fondacija Telenor, studentima čiji su radovi na TELFOR-u, u okviru studentske sekcije, proglašeni za najbolje. Nagrada se dodeljuje na dan osnivanja Elektrotehičkog fakulteta u Beogradu
Literatura
uredi- „Naših 50 godina“ (Elektrotehnički fakultet 1948-1998) uredili Dr Dušan Drajić, Dr Božidar Stanić