Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Štátny znak Bulharska

Štátny znak Bulharskej republiky bol schválený Národnou radou Bulharskej republiky v roku 1997. Je to prvý štátny znak republiky po páde komunistického režimu v krajine začiatkom 90. rokov 20. storočia. Detaily štátneho znaku boli pôvodom mnohých ostrých sporov politických strán.

Štátny znak Bulharska

Symbolika štátneho znaku

upraviť

Štátny znak Bulharskej republiky je určený zákonom, podľa ktorého je to štátny symbol vyjadrujúci nezávislosť a suverenitu bulharského národa a štátu.

Štátny znak Bulharskej republiky tvorí vztýčený zlatý korunovaný lev na tmavočervenom poli vo forme štítu. Nad štítom sa nachádza veľká koruna s piatimi krížmi a samotným krížom nad korunou, ktorej prvotným obrazom sa stali koruny bulharských vládcov z druhého bulharského kniežatstva. Štít podopierajú dva zlaté levy, obrátení smerom k štítu z ľavej a pravej heraldickej strany. Stoja na dvoch prekrížených dubových vetvách s plodmi. Pod štítom sa nad prehodenou bielou stuhou cez kraje dubových vetiev, ohraničenou trikolórou farieb bulharskej zástavy zospodu a z vrchu, nachádza zlatý nápis V jednote je sila, ktorý je zároveň mottom Bulharskej republiky.

Tri levy predstavujú tri historické oblasti, ktoré patrili BulharskuMýziu, Trácko a Macedónsko. Koruna nad štítom a lev na ňom pochádza z druhého bulharského kniežatstva (1185 – 1396). Táto koruna existovala už predtým, ako si Bulharsko podmanila Osmanská ríša.

Symbolika štátneho znaku v rokoch 1947 – 1990

upraviť

Štátny znak Bulharskej republiky sa od dnešnej podoby líšil iba tým, korunu nad štítom nahradila červená päťramenná hviezda, symbolizujúca komunizmus a neskôr pribudlo aj ozubené koleso, ktoré reprezentovalo industrializáciu krajiny. Tento štátny znak bol súčasťou bulharskej vlajky, ktorý však odtiaľ v roku 1990 kvôli komunistickým symbolom odstránili.

Iné projekty

upraviť
  • Z anglického originálu Ultimate Pocket Flags of the World, Dorling Kindersley Limited Londýn, 1997 preložil Martin Albrecht, 2000, Ikar, Bratislava, ISBN 80-7118-767-4