Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Stealth znamená čo možno najviac obmedziť možnosť zistenia, identifikácie a zameranie prostriedku (lietadla, lode alebo pozemného vozidla) pomocou rôznych detekčných systémov - najmä radaru a prostriedkov využívajúcich infračervené žiarenie. Už v minulosti boli využívané rôzne druhy náterov techniky pre oklamanie zraku nepriateľa. Tie sa využívajú aj dnes, ale hlavný dôraz sa kladie na zamedzenie detekcie radarom či infračervenými a inými prostriedkami.

Stealth lietadlo F-117
Stealth tank PL-01
Surcouf, francúzska stealth fregata

Pre zisťovanie polohy lietadla vysiela radar elektromagnetické žiarenie, ktorého časť, odrazená od lietadla, sa vracia späť do vysielača, ktorý potom vďaka tomu určuje polohu lietadla. Vedci sa preto zamerali na tri oblasti výskumu: odraz radarových lúčov, ich rušenie a pohlcovanie, aby mohli znížiť odrazovú plochu radarového žiarenia (RCS - Radar Cross Section).

Základom je pokúsiť sa odraziť radarové lúče tak, aby sa nevrátili späť do zdroja. To možno dosiahnuť rôznymi tvarmi lietadla. Zdrojom RCS sú napríklad rotujúce lopatky prúdových motorov; z tohto dôvodu má stroj s technológiou stealth ukryté motory vnútri trupu. Ďalším zdrojom môžu byť vodiace hrany krídel, rôzne výstupky a priehlbiny. Z toho dôvodu je výzbroj umiestnená v pumovniciach vo vnútri trupu.

Pohlcovanie

upraviť

Na tento účel sa využívajú špeciálne materiály, ktoré majú menšiu odrazivosť ako materiály klasické - napríklad namiesto kovov sú použité uhlíkové kompozity. Ďaleko efektívnejšie je ale využitie špeciálnych materiálov (RAM - Radar Absorbent Materials), schopných pohltiť radarové žiarenie, premeniť ho na tepelnú energiu a znížiť tak odrazivosť lietadla. Tie sú ale veľmi drahé a navyše ich účinnosť sa výrazne líši v rôznych frekvenciách.

Rušenie

upraviť

Ďalšia metóda, ako znížiť spozorovateľnosť lietadla, je využitie vysielača (rušičky), ktorá vysiela rovnaký signál, ktorý sa odráža od lietadla, ale s opačnou fázou - tým sa obe fázy vyrušia a k radaru sa späť nevráti nič.

Iné projekty

upraviť
  •   Commons ponúka multimediálne súbory na tému Stealth

Externé odkazy

upraviť

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Stealth na českej Wikipédii.