Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Preskočiť na obsah

Dym

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia tlače už nie je podporovaná a môže obsahovať chyby pri vykresľovaní. Prosím aktualizujte záložky vo svojom prehliadači a použite predvolenú funkciu pre tlač v prehliadači.
Dym z lesného požiaru
Znížená viditeľnosť na moskovskom letisku Šeremetevo kvôli dymu z lesných požiarov, 7. august 2010

Dym (iné názvy: zastarano čad alebo kúr, čierny hustý štipľavý aj: čmud alebo smud)[1] sú drobné viditeľné časti (popol, popolček, sadze) rozptýlené vo vzduchu (aerosól) ako produkt nedokonalého spaľovania.

Pevné časti dymu môžu pôsobiť v atmosfére ako kondenzačné jadrá. Preto oblasti vzniku veľkého množstva dymu (napríklad veľké mestské aglomerácie) sú aj miestami so zvýšeným výskytom hmly.

Nebezpečenstvo dymu

Mnohé zložky dymu sú toxické alebo dráždivé. Najnebezpečnejšie sú oxid uhličitý a oxid uhoľnatý, ktoré môžu viesť k otrave, niekedy spolu s kyanovodíkom a fosgénom. Inhalácia dymu môže preto veľmi rýchlo viesť k strate vedomia. Dym zmiešaný s hmlou vytvára smog, ktorý je obzvlášť nebezpečný pre astmatikov.

Rozdiel medzi dymom a hmlou

Dym je rozptýlená nerozpustná pevná látka v plynnej látke (napr. mikročiastočky popola vo vzduchu), hmla je nerozpustná kvapalná látka v plynnej látke (napr. čiastočky vodnej triešte vo vzduchu).

Referencie

  1. Dym [online]. JULS, [cit. 2012-04-27]. Dostupné online.

Pozri aj

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Dym
  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Dym

Zdroj

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kouř na českej Wikipédii.