Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Golosemenice (lat. Gymnospermae) su biljke sa semenom kod kojih semeni zametak nije zatvoren u listolike organe. Najčešće semeni zametak leži na listu (megasporofilu) unutar šišarke. Listovi golosemenica su veoma različiti: sitni ljuspasti kod tuje; igličasti kod kleke, jele i bora; lepezasti kod ginka i perasto deljeni kod cikasa. Grupa golosemenica obuhvata 4 savremena razdela sa 947 vrsta[1]. Sve savremene i izumrle golosemenice su drvenaste i višegodišnje biljke, u formi žbuna ili drveta[2]. Hrane se fotoautotrofno, izuzev dve parazitske vrste — Gnetum trinerve i Parasitaxus ustus. Golosemenice su više ili manje prisutne u šumama na svim kontinentima izuzev Antarktika, sa najvećom brojnošću u severnoj cirkumpolarnoj zoni, gde grade biom tajgi. Poznate vrste su borovi, jele, smrče, Pančićeva omorika, ariši, čempresi i ginko. Značaj golosemenica se, sem ekološkog, nalazi i u njihovoj upotrebi u industriji, u ishrani životinja, hortikulturi i pejzažnoj arhitekturi, zaštiti od erozija.

Golosemenice
Временски распон: devon — danas
šišarka duglezije (Pseudotsuga menziesii)
Научна класификација
Царство:
Потцарство:
(нерангирано):
Gymnospermae
klase

Poreklo golosemenica

уреди

Golosemenice predstavljaju relativno mladu grupu kopnenih biljaka (najstariji fosilni nalazi datirani su kao devonski). Iako su nekada smatrane prirodnom i monofiletskom grupom, sve je više diskusija na ovu temu i činjenica koje govore o parafiletskoj prirodi ove grupe. U okviru biljaka semenjača, najsrodnije fosilne grupe golosemenicama su semene paprati i benetiti. Pretpostavlja se da su golosemenice nastale od semenih paprati nalik na rodove Lyginopteris[2] ili Archaeopteris.

Sistematika golosemenica

уреди

Golosemenice obuhvataju četiri razdela sa brojnim redovima i familijama:

razdeo Cycadophyta
klasa Cicadopsida
red Cycadales
familija Cycadaceae
razdeo Ginkgophyta
klasa Ginkgopsida
red Ginkgoales
familija Ginkgoaceae
razdeo Gnetophyta
klasa Gnetopsida
red Ephedrales
familija Ephedraceae
red Gnetales
familija Gnetaceae
red Welwitschiales
familija Welwitschiaceae
razdeo Pinophyta
klasa Pinopsida
red † Cordaitales
familija † Cordaitaceae
red Pinales
familija Araucariaceae
familija Cephalotaxaceae
familija Cupressaceae (uklj. Taxodiaceae)
familija † Lebachiaceae
familija Pinaceae
familija Podocarpaceae
familija Sciadopityaceae
red Taxales
familija Taxaceae
red † Vojnovskyales
familija † Vojnovskyaceae
red † Voltziales
  1. ^ Golosemenice Архивирано на сајту Wayback Machine (10. фебруар 2009) u bazi podataka „[www.conifers.org The gymnosperm database]"
  2. ^ а б Tatić B., Blečić V. 1988. Sistematika i filogenija viših biljaka. Zavod za udžbenike i nastavna sredstva: Beograd. ISBN 8617005459

Spoljašnje veze

уреди