Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Каспії (грец. Κάσπιοι Kaspioi, арам. Kspy , перс. کاسپی) — кочові скотарські племена, що населяли в 1-му тисячолітті до н. е. степові райони на південь і південний захід від Каспійського моря. Вперше згадані Геродотом в V ст. до н. е. як данину Ахеменідів з XI і XV округів (сатрапій), що живуть по сусідству з саками[1]. Вже до I ст. до н. е. злилися з іншими народами. Їхнім ім'ям назване Каспійське море, а також одна з історичних областей — Каспіана.

Каспії

Походження каспіїв донині викликає суперечки. Каспії вважаються доїндоєвропейським племенем; Ернст Герцфельд ототожнює їх з каситами Іранського нагір'я 2-го тисячоліття до н. е.[2], які говорили мовою, що немає родинних зв'язків з жодною з відомих мов. І. М. Дьяконов[3] вважав каспіїв спорідненими каситам. Однак Р. Фрай[4] виступав проти ототожнення каситів і каспіїв.

У 1971 році П'єр Гріло (фр. Pierre Grelot) опублікував[5] виявлені ним в арамейських папірусах з Єгипту ономастичні відомості, що мають відношення до каспіїв. На підставі цих відомостей можна зробити висновок, що каспії — народ або іранського походження, або перебував під сильним іранським впливом.

Відомості про них збереглися в античних і вірменських джерелах[6].

Посилання

ред.
  1. Історія (Геродот), кн. 3: 92-93
  2. Herzfeld E., The Persian Empire , (Wiesbaden) 1968: Додати 195-99, noted by Rüdiger.
  3. Дьяконов І. М. Історія Мідії: Від найдавніших часів до кінця IV ст. до н. е., Москва — Ленінград, 1956, с. 103—138
  4. Фрай Р. «Спадщина Ірану», с. 95
  5. Grelot P., "Notes d'onomastique sur les textes araméens d'Egypte, " Semitica '21' ' ', 1971, esp. pp. 101-17, noted by Rüdiger.
  6. Новосельцев А. П., Пашуто В. Т.]], Черепнин Л. В. book = 48963 & pg = 41 {{{Заголовок}}}. — наука, 1972. — С. 41.