Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Примус

сторінка значень у проєкті Вікімедіа
  • При́мус (пов'язане з дієсловом мусити, що походить від нім. müssen)[1] — натиск з чийогось боку, примушування.
  • Під примусом Фрідріх Гаєк розуміє владу однієї особи над оточенням або обставинами іншої особи, і для того, аби уникнути більшого зла, вона [ця особа] змушена діяти не відповідно до власного послідовного плану, а в інтересах першої  (С.28)[2].
  • Qing-era county level government office (yamen), Nanyang, Henan Province, one of best preserved in China. Complete indexed photo collection at WorldHistoryPics.com.
    В своїй книзі Конституція свободи Фрідріх Гаєк в розділ "Свобода і Свободи" ретельно досліджує різні аспекти примусу.

    «Примус - це справді зло, бо воно іґнорує індивіда як мислячу і вартісну особу, робить його голим інструментом у досягненні мети іншого індивіда» (С.28). «Вільна дія, завдяки якій особа переслідує власну мету засобами, що вказують їй її ж знання, повинна ґрунтуватися на даних, яких не можна сформувати за бажанням іншої особи…Примусу, однак, не можна зовсім уникнути, бо єдиним шляхом, щоб йому  запобігти, є загроза іншого примусу. Вільне суспільство роз’вязало цю проблему, надавши монополію напримус державі і намагаючись обмежити цю владу держави через запобігання примусові, які вчинила приватна особа. Це можна реалізувати тільки тоді, коли держава захищатиме приватну сферу життя індивідів від втручання інших і розмежовуватиме ці приватні сфери не за специфічним призначенням, а через створення умов, за яких індивід може визначити свою сферу завдяки правилам, які вказують йому, що уряд зробить у різних ситуаціях» (С.29). «Примус, який уряд повинен і досі використовувати для цього, зменшується до мінімуму з допомогою стримувальних заходів: через загальні правила, які відомі всім, нівелюються шкідливі наслідки цього примусу, так що здебільшого індивід ніколи не буде відчувати примус, якщо він сам не поставить себе в ситуацію, у якій заздалегідь знатиме, що до нього буде застосовано примусові заходи»  (С.29). «Примус згідно з відомими правилами є наслідком обставин, у які особа, що підлягає примусові, поставила себе сама, потім стає інструментом, який допомагає індивідам досягати власної мети, а не засобом, який використовується для досягнення мети інших осіб»  (С.29).

  • При́мус (від назви фабричної марки Primus)[3] — гасовий або бензиновий побутовий або туристичний нагрівальний прилад

Див. також

ред.
  • Primus — діалогова система підготовки даних та запуску програм
  • Цугцванг — шаховий термін

Примітки

ред.
  1. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.
  2. Гаєк Ф. А. Конституція свободи / Пер. з англ. Мирослави Олійник та Андрія Королишина. — Львів: Літопис, 2002. — 556 с. (ISBN 966-7007-44-7)
  3. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 4 : Н — П / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. ; ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко. — 656 с. — ISBN 966-00-0590-3.

Джерела

ред.

Посилання

ред.