Натаніел Валліх
Натаніел Валліх | |
---|---|
дан. Nathaniel Wallich[1] | |
Народився | 28 січня 1786[2][3][4] Копенгаген |
Помер | 28 квітня 1854[2][3][4] (68 років) Лондон, Сполучене Королівство |
Поховання | Кенсал-Грін |
Країна | Королівство Данія[5] |
Діяльність | ботанік, птеридолог, міколог, хірург |
Alma mater | Копенгагенський університет |
Галузь | ботаніка |
Заклад | Індійський ботанічний сад |
Науковий керівник | Мартін Валь |
Членство | Лондонське королівське товариство Данська королівська академія наук Лондонське Ліннеївське товариство Прусська академія наук Леопольдина Паризька медична академія Баварська академія наук |
Діти | George Charles Wallichd Hannah Sarah Wallichd[6] |
Нагороди | |
Натаніел Валліх у Вікісховищі |
Систематик живої природи | |
---|---|
Автор найменувань низки ботанічних таксонів. У ботанічній (бінарній) номенклатурі ці назви доповнюються скороченням «Wall.».
Список таких таксонів на сайті IPNI |
Натаніел (або Натан, або Натан-Волф[7], або Натан бен Волф, або Натаніел) Валліх (або Волф Валліх) (англ. Nathaniel Wallich — данський і англійський хірург, ботанік першої половини XIX століття.
При народженні отримав ім'я Натан бен Волф, його батько Волф бен Валліх (або Волф Валліх) був торговцем, переїхав наприкінці XVIII століття з Гольштейнського міста Альтона[8] поблизу Гамбурга у Копенгаген. Пізніше Натан Бен Волф прийняв ім'я Натан Валліх, а коли подорослішав — Натаніел[9].
Валліх отримав диплом Королівської академії хірургів в Копенгагені, де вивчав ботаніку у Мартіна Валя, а потім — місце хірурга в Серампурі[10] в Данській Індії, з 1755 по 1845 роки відомому під назвою Фредеріксногор (дан. Frederiksnagore). Натаніел відплив в Індію через Мис Доброї Надії в квітні 1807 року і прибув в Серампур у листопаді того ж року.
Союз Данії з наполеонівською Францією в результаті призвів до того, що багато данських колоній були анексовані британцями, в тому числі і Фредеріксногор. Британська Ост-Індійська компанія закріпилася в Фредеріксногорі, й Валліх потрапив до в'язниці. У 1809 році він був звільнений під чесне слово. У серпні 1814 року Валліх став помічником хірурга в Ост-Індійській компанії, а в грудні 1814 року зайняв місце керівника Індійського музею, який пішов у відставку. Пізніше Валліх був призначений помічником Вільяма Роксбурга, ботаніка Ост-Індійської компанії в Колкаті, якого називали «батьком індійської ботаніки».
З 1813 року він виявляв велику зацікавленість до вивчення рослинності Індії, здійснив експедиції в Непал і Бірму, об'їхав Західну Індію. Будучи членом Азійського товариства, Валліх 2 лютого 1814 року запропонував створити музей товариства, запропонувавши свої послуги і деякі предмети із власної колекції. Товариство гаряче підтримало цю пропозицію і вирішило створити музей, призначивши Валліха почесним куратором, а потім й директором Східного музею Азійського товариства, як пізніше він почав називатися. Зараз цей музей — один з найстаріших у світі, а на той час це був перший музей такого роду в Азії.
Доктор Натаніел Валліх очолив музей 1 червня 1814 року. Даний заклад був створений і швидко розвивався під керівництвом свого засновника і за допомогою інших дарувальників. Більшість меценатів були європейцями, за винятком одного індійця, Бабу Рамкамала Сена (англ. Ramkamal Sen спочатку колектора, а потім першого секретаря Азійського товариства індійського походження.
Валліх був призначений також керуючим ботанічним садом Ост-Індійської компанії в Колкаті, спочатку тимчасово, а потім остаточно. Він перебрався до Колкати в 1817 році і служив там до 1842 року.
Разом з місіонером Вільямом Кері вони започаткували видання Flora indica Роксбурга (Серампур, 1820)[11].
У 1828 році Валліх привіз до Європи близько 8 000 зібраних ним зразків індійських рослин, які були потім розподілені по різних суспільних гербаріях Європи та Америки. Тоді ж він підготував каталог рослин Колкатського ботанічного саду з більш ніж 20 000 гербарних зразків[12].
Необхідність лікування змусила Валліха 1811—1813 роки провести в більш помірному кліматі Маврикії, де, однак, він продовжував свої дослідження.
У 1822 році на прохання свого друга сера Стемфорда Раффлза він прибув в Сінгапур для створення там ботанічного саду, але з невідомих причин наступного року повернувся до Колкати.
Валліх брав участь у численних експедиціях. У 1825—1827 роках він досліджував ліси Західної Індії, об'їздив Аву і Бірманську область.
Однією з найбільших заслуг Валліха в області дослідження рослин була та допомога, яку він регулярно надавав безлічі мисливців за рослинами, які зупинялися в Колкаті на шляху в Гімалаї.
У своєму Tentamen Floræ Nepalensis Illustratæ (vol. I—II, Колката, 1824—1826) Валліх вперше познайомив учений світ з майже невідомою до цього рослинністю Непалу[13].
У трьох томах головної праці Валліха — Plantæ Asiaticæ rariores, or, Descriptions and figures of a select number of unpublished East Indian plants (vol. I—III, London: Treuttel and Würtz, 1830—1832) — містяться 300 таблиць in folio, виконаних в техніці літографії; з них 295 ботанічних ілюстрацій і 105 карт. Були використані роботи художників, найнятих Колкатським ботанічним садом: 146 малюнків належать Горачанду (англ. Gorachand 109 — Вішнуперсауду (англ. Vishnupersaud і 1 — Рунгіа (англ. Rungiah (цей художник був найнятий Робертом Вайтом (англ. Robert Wight директором ботанічного саду в Ченнаї). Три таблиці були створені ботаніком Вільямом Гріффітом (англ. William Griffith решта — Джоном Кларком. Було зроблено всього 250 примірників цієї роботи, з яких 40 були придбані Ост-Індійською компанією[14].
У 1835 році Валліх, Вільям Гріффіт і Джон Макклелланд (англ. John McClelland попрямували в провінцію Ассам для ознайомлення з тамтешніми чайними плантаціями та оцінки перспектив вирощування чаю. Під час цієї поїздки, організованої Чайним комітетом, загострилися відносини між Валліхом і Гріффітом. Валліх звинуватив Гріффіта у приховуванні деяких рослин, які той зібрав. Гріффіт скаржився на Валліха: «Я повторюю те, що я вже часто говорив: абсолютно неможливо жити поруч з такою людиною, він являє собою комплекс слабкостей, забобонів і марнославства». Ці взаємини знайшли своє відображення в записках Макклелланда в Колкатському журналі природної історії і в майбутньому впливі Гриффіта на здійснення задумів Валліха в Ботанічному саду в Колкаті[14].
Валліх був відповідальним за пакування зразків рослин, які пересилалися до Англії з Колкатського ботанічного саду і протягом своєї роботи він розробив ряд новаторських методів пакування, в тому числі пересилання насіння в коричневому цукрі. Цукор дуже добре зберігав і захищав насіння під час перевезення морем; цей метод зберігався аж до впровадження ящика Уорда (англ. Wardian case[15].
Валліх виявляв щирий інтерес до індійського мистецтва та історії. Будучи першим директором Східного музею Азійського товариства (який сьогодні називається Індійським музеєм), він залучав до роботи індійських художників й хотів, щоб вони підписували свої твори (проте, це так і не було здійснено)[16]. Протягом 1837 і 1838 років професор Натаніел Валліх читав лекції в Колкатському медичному коледжі.
Валліх покинув Колкату в квітні 1842 року, через Мис Доброї надії відплив до Європи. Його місце недовго займав Йоахим Отто Фойгт (1795—1843)[14], а потім управляючим ботанічним садом був призначений Вільям Гріффіт.
Валліх був почесним доктором Університету Копенгагена і членом Данської королівської академії наук і літератури (дан. Kongelige Danske Videnskabernes Selskab).
У відставку Валліх вийшов в 1847 році й жив у Лондоні до самої смерті сім років по тому. Похований на кладовищі Кенсал-Грін у Лондоні. (англ. Kensal Green).
Син Натаніела Валліха — Джордж Чарльз Валліх (1815—1899) — став лікарем і біологом, був нагороджений медаллю Ліннея. Джордж Чарльз Валліх — автор найменувань ряду ботанічних таксонів. В ботанічній (бінарній) номенклатурі ці назви доповнюються скороченням «GCWall.». Див. список таких назв на сайті «The International Plant Names Index».
У 1819 році Вільям Роксбург назвав ім'ям Валліха один з родів родини Пальмові — Валлихия (Wallichia) Roxb.
Види тварин і рослин, названі на честь Натаніела Валліха:
- Brahmaea wallichii — Брамея Валліха. Нічний метелик з Центральної та Східної Азії.
- Catreus wallichii — Фазан гімалайський. Гімалаї.
- Clerodendrum wallichii — Клеродендрум Валліха
- Convolvulus wallichianus — В'юнок Валліха
- Debregeasia wallichiana — Дебрегеасія Валліха
- Dicronocephalus wallichii — вид жуків-бронзовок з Азії
- Dombeya wallichii — Домбея Валліха
- Dryopteris wallichiana — Щитовник Валліха
- Geranium wallichianum — Герань Валліха
- Hoya wallichii — Хойя Валліха
- Ligusticum wallichii — Лігустикум Валліха
- Nageia wallichiana — Нагейя Валліха
- Pinus wallichiana — Сосна Валліха, або Сосна веймутова гімалайська, або Сосна гімалайська
- Rotala wallichii — Ротала Валліха
- Rubus wallichii — Рубус Валліха
- Schima wallichii — Схіма Валліха
- Schefflera wallichiana — Шеффлера Валліха
- Taxus wallichiana — Тис Валліха
- Ulmus wallichiana — В'яз Валліха
- Valeriana wallichii — Валер'яна Валліха
- Prodromus florae Nepalensis: sive Enumeratio vegetabilium quae in itinere per Nepaliam proprie dictam et regiones conterminas, ann. 1802—1803. Detexit atque legit dd Franciscus Hamilton, (olim Buchanan) Accedunt plantae ad Wallich nuperius missae / Secundem methodi naturalis normam disposuit atque descripsit David Don . Londini: J. Gale, 1825.
- Plantæ Asiaticæ rariores, or, Descriptions and figures of a select number of unpublished East Indian plants (vol. I—III, London: Treuttel and Würtz, 1830—1832; Т. 1, Т. 2, Т. 3
- ↑ Gardiner L. M. Cambridge University Herbarium: rediscovering a botanical treasure trove // Journal of Natural Science Collections — Natural Sciences Collections Association, 2018. — Vol. 6. — P. 31–47. — ISSN 2053-1141
- ↑ а б Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
- ↑ а б SNAC — 2010.
- ↑ а б Académie nationale de médecine
- ↑ D.J. Middleton, I.M. Turner History of taxonomic research in Singapore — 2019. — С. 15–36. — doi:10.26492/FOS1.2019-03
- ↑ Lundy D. R. The Peerage
- ↑ Валлих // Малый энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 4 т. — СПб., 1907—1909. (рос.)
- ↑ С 1640 по 1864 год Альтона находилась под властью Дании
- ↑ Judith M Taylor and Jules Janick. Lorenzo Da Ponte and Nathaniel Wallich: Jews in the Enlightenment
- ↑ Серампур (Серампор, Срирампур) — ныне в черте Калькутты, Западная Бенгалия
- ↑ Flora indica;or, Descriptions of Indian plants, by the late William Roxburgh. Edited by Dr. William Carey; to which are added descriptions of plants more recently discovered by Dr. Nathaniel Wallich
- ↑ Numerical list of dried specimens of plants in the Museum of the Honl. East India Company /which have been supplied by Dr. Wallich, superintendent of the botanic garden at Calcutta; London: [s.n.], 1828—[1849].
- ↑ Валлих, Натанаэль // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
- ↑ а б в Desmond, Ray 1994. The European Discovery of the Indian Flora. Oxford University Press.
- ↑ Ящик Уорда, предшественник современных террариумов и аквариумов, был придуман доктором Натаниэлом Бэгшо Уордом (англ. Nathaniel Bagshaw Ward, 1791—1868) примерно в 1829 году
- ↑ Noltie, H. J. 2002 The Dapuri Drawings: Alexander Gibson and the Bombay Botanic Gardens. Wappingers Falls, New York Antique Book Club
- Валлих, Натанаэль // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.) Перевірено 3 грудня 2008 р
- Індійський музей
- Народились 28 січня
- Народились 1786
- Уродженці Копенгагена
- Померли 28 квітня
- Померли 1854
- Померли в Лондоні
- Поховані на цвинтарі «Кенсал-Грін»
- Випускники Копенгагенського університету
- Члени Лондонського королівського товариства
- Члени Данської королівської академії наук
- Члени Прусської академії наук
- Члени Леопольдини
- Члени Національної медичної академії Франції
- Члени Баварської академії наук
- Британські мікологи
- Данські мікологи
- Британські ботаніки
- Данські ботаніки
- Члени Лондонського Ліннеївського товариства
- Птеридологи
- Данські емігранти до Індії
- Данські емігранти до Англії
- Данські лікарі