Books by Николай Проданов
Монографията представлява кратък очерк за развитието на Юридическия факултет на ВТУ "Св. св. Кири... more Монографията представлява кратък очерк за развитието на Юридическия факултет на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" през първите двадесет години от съществуването му. Разгледана е предисторията му, обстоятелствата около създаването, неговата образователна и научна дейност. Приложени са цветни фотографии, запечатали важни моменти от живота на факултета.
Papers by Николай Проданов
В статията се разглеждат основните аспекти в работата на българското военно разузнаване в Русия в... more В статията се разглеждат основните аспекти в работата на българското военно разузнаване в Русия в годините 1914-1915 през личността на военния аташе в Петроград Григор Преславски. Акцентувано е на обстоятелствата, при които той е отзован от руската столица в началото на 1915 г.
В статията е направен опит за периодизация на развитието на конституционния въпрос в Босна и Херц... more В статията е направен опит за периодизация на развитието на конституционния въпрос в Босна и Херцеговина в периода 1989 - 2020 г. Гледната точка на материала е концентрирана както върху правно-историческите аспекти на въпроса, така и върху актуалните му политически измерения с оглед стремежа на определени сили в страната и в Европа за съществени промени в конституционното устройство на държавата по посока на нейната централизация.
В периода 1956-1971 г. в България тече конституционен дебат. След 1960 г. един от основните диску... more В периода 1956-1971 г. в България тече конституционен дебат. След 1960 г. един от основните дискусионни въпроси в дебата е този за официалното наименование на държавата. Едната възможност е да се запази старото име - Народна република България; другата - под някаква форма в името да се включи определението "социалистическа". В хода на спора ясно се очертават две групи в политическия и държавен елит на страната - първата, чийто лидер е акад. Тодор Павлов е "за" промяната; другата, начело на която се оказва партийния и държавен ръководител Тодор Живков, е "за" запазване на старото наименование, което и се реализира. Макар на пръв поглед спорът да изглежда формален, зад него се крият съществени разлики в политическите и идеологически позиции на спорещите, за които авторът на статията е предложил свое обяснение.
В статията през 2017 г. е констатирана непълнота в Закона за развитие на академичния състав в Реп... more В статията през 2017 г. е констатирана непълнота в Закона за развитие на академичния състав в Република България относно реализирането на научната кариера на музейните и архивни специалисти. Предложено е допълване на законовия текст, като е формулиран и конкретен примерен текст. В началото на 2021 г., през Преходните и Заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за признаване на професионални квалификации (обн. ДВ, бр. 21 от 2021) е реализирана промяна в ЗРАСРБ, която създава възможности за откриване на академични длъжности в научните групи към музеите. Процедурите се провеждат от Българска академия на науките. По този начин, проблемът визиран в статията е решен частично - единствено за музейните специалисти, като съответните процедури не могат да се провеждат във висшите училища. Поради това, въпросът, повдигнат в статията, продължава да бъде открит с оглед законодателни промени.
Чл. 42 от Търновската конституция разпорежда християните от неправославни изповедания и нехристия... more Чл. 42 от Търновската конституция разпорежда християните от неправославни изповедания и нехристияните в духовно отношение да се управляват от съответните църковни власти, но под върховния надзор на надлежния министър (министъра на външните работи и изповеданията). Визираните управление и надзор следва да се упражняват съгласно нормите на конкретен закон. Компетентните държавни органи правят три неуспешни опита (1909-1910; 1914-1916; 1934-1935) за приемане на закон в изпълнение на чл. 42 от Конституцията. В статията е защитена идеята, че основната причина за неприемането на такъв закон е във вътрешното противоречие в конституционния текст между принципа за свобода на вероизповеданията (чл. 40) и принципа за господстващото положение в духовната област на източното православие (чл. 37).
В статията се разглежда сегмент от римското наказателно право, към което, както и към цялото римс... more В статията се разглежда сегмент от римското наказателно право, към което, както и към цялото римско публично право, има значително по-малък изследователски интерес в сравнение с римското частно право. Публикацията е израз на убедеността на авторите, че и римското публично право има съществено място в историята на правото.
Статията коментира актуалното законодателство на Република България, регулиращо кариерното израст... more Статията коментира актуалното законодателство на Република България, регулиращо кариерното израстване на учените и преподавателите във висшите училища. По-специално авторът изразява своите резерви относно въвеждането на задължителни количествени критерии, т. нар. наукометрични показатели. В статията се обосновава необходимостта от радикални промени в Закона за развитието на академичния състав в Република България, доближаващи системата до централизираното присъждане на научни степени и научни звания, познато от близкото минало
В статията се прави описание и оценка на основните оперативни ресурси на българското военно разуз... more В статията се прави описание и оценка на основните оперативни ресурси на българското военно разузнаване в Букурещ в навечерието и началото на Първата световна война (до влизането на Румъния във войната на страната на Антантата).
В статията се анализира въпроса за авторството на "Естествознанието в средновековна България. Сбо... more В статията се анализира въпроса за авторството на "Естествознанието в средновековна България. Сборник от исторически извори", публикуван през 1954 г. с означени съставители акад. Цветан Кристанов и Иван Дуйчев. Достига се извода, че авторството на книгата убедено може да се класифицира в категорията "реално неравностойно съавторство под натиск".
Кратък очерк за организацията, дейността и основните проблеми пред Българската православна църква... more Кратък очерк за организацията, дейността и основните проблеми пред Българската православна църква в част от бившите територии на Югославия (Западните покрайнини в същинския обем на понятието, Пиротския край, районите на Бояново, Враня и Сурдулица), фактически управлявани от България в годините 1941 - 1944.
Публикация на официалния устав на визирания съюз, съществувал в България в периода 1927 - 1934 г.... more Публикация на официалния устав на визирания съюз, съществувал в България в периода 1927 - 1934 г. Документът е придружен с кратки сведения за дейността на сдружението, представляващо един от първите опити в българската история формално непартийна организация да бъде превърната de facto в етническа партия.
Статията анализира определена съвкупност законови и подзаконови разпоредби, които уреждат система... more Статията анализира определена съвкупност законови и подзаконови разпоредби, които уреждат системата за защита на държавната тайна в Република България в периода 1989 - 2002 г. Крайният извод е, че процесите в гарантирането на секретността в посочените години могат да бъдат обозначени като "частични промени без посока".
В статията се анализира актуалното юридическо съдържание на принципът "необходимост да се знае" в... more В статията се анализира актуалното юридическо съдържание на принципът "необходимост да се знае" в общите рамки на системата за защита на класифицираната информация в Република България. Подчертава се, че принципът е част и от държавната секретност преди 1989 г. Направени са ред предложения de lege ferenda относно усъвършенстване на приложното му поле.
Статията анализира приемането и първоначалното приложение на споменатия закон, който по същество ... more Статията анализира приемането и първоначалното приложение на споменатия закон, който по същество е специален наказателен закон, предвиждащ санкции за множество хипотези на разгласяване на държавна тайна по непредпазливост. Законът маркира и началото на изграждането на комплексна система за защита на държавната тайна в Народна република България.
Статията се концентрира върху анализ на основните характеристики на системата за опазване на държ... more Статията се концентрира върху анализ на основните характеристики на системата за опазване на държавната тайна в средствата за масова информация в България в годините 1944 - 1989. В качеството на въведения към основната част са разгледани структуроопределящите елементи на съответната система в Царство България до 1944 г. и тези на съветския модел за защита на държавната тайна в СМИ през периода 1917 - 1991 г. В основната част на материала е поставен акцент върху организацията и дейността на двете основни институции в разглежданата обществена сфера - "Главната дирекция на издателствата, полиграфическата промишленост и търговията с печатни произведения" (Главлит) през годините 1952-1956 и на "Главното управление за опазване на държавната тайна в средствата за масова информация" след 1971 г.
Публикувани са няколко документа, съдържащи информация за желанието на Алеко Константинов да се в... more Публикувани са няколко документа, съдържащи информация за желанието на Алеко Константинов да се включи в края на ХІХ в. в написването на "Българско отечество"- енциклопедично съчинение, което да съдържа всестранно описание на българската земя и народ. Писателят предлага в съчинението да се включи набор създадени от него художествени описания на най-живописните краища на България. Преждевременната му смърт осуетява изпълението на неговата идея, но тя е възприета и доразвита от Редакционния комитет на "Българско отечество".
Проблемът се разглежда в контекста на цялостната политика на Царство България и Република Турция ... more Проблемът се разглежда в контекста на цялостната политика на Царство България и Република Турция по изселническия въпрос. Направен е извода, че абсолютния брой на изселниците от Омуртаг и Омурташко в посочения хронологически отрязък е значително по-малък от желаещите да се изселят и от фактическия прираст на турското население в региона.
В публикацията авторът си поставя за задача да събере и обобщи малкото запазени сведения за ВСНО ... more В публикацията авторът си поставя за задача да събере и обобщи малкото запазени сведения за ВСНО - един от първите координационни органи по въпросите на националната сигурност на върховно държавно равнище в България преди Втората световна война. Специален акцент е поставен върху правнонормативните аспекти на създаването и дейността на Съвета.
За пръв път официално идеи за промени в Конституцията на НРБ от 1947 г. са изложени на Априлския ... more За пръв път официално идеи за промени в Конституцията на НРБ от 1947 г. са изложени на Априлския пленум на ЦК на БКП през 1956 г. Председателят на Президиума на Народното събрание Георги Дамянов споделя на пленума любопитната подробност, че дотогавашния партиен лидер Вълко Червенков е изразявал неофициално становище за непроменяне на основния закон поне до изтичането на десет години от приемането му. Много скоро след края на пленума, на 28 май 1956 г. Г. Дамянов изпраща до ЦК на БКП доклад с многобройни сериозни и добре мотивирани предложения за изменения в конституцията. Официално решение на ЦК на БКП по този въпрос няма и предложението не е внесено в Народното събрание. Причините са в конкретната обществено-политическа обстановка в България след Априлския пленум, която е неблагоприятна за извършване на толкова сериозни промени в правната основа на българската държава.
Uploads
Books by Николай Проданов
Papers by Николай Проданов