Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Ana Frank

Download as ppt, pdf, or txt
Download as ppt, pdf, or txt
You are on page 1of 32

Ana Frank

Pravo ime Anne Frank je Annelies Marie Frank. Roena je u Frankfurtu 12. juna 1929.g. Bila je Jevrejka i autorka Dnevnika. Ana je najpoznatija rtva holokausta.

Nakon nemake okupacije Holandije jevrejska porodica Frank je od 1942.g. ivela u tajnom sklonitu, dok ih 1944.god. nije otkrio Gestapo i otpremio u nemake koncentracijske logore. U logorima su umrli svi iz porodice osim oca. Nakon rata u Amsterdamu je pronaen Anin dnevnik koji govori o godinama provedenim u neprekidnu strahovanju i u potpunoj izolaciji.

Izgled dnevnika

IVOT PRE RATA (1929.-1942.)

Otto Frank, Anin otac


Ana je svoga oca smatrala najdraom osobom u njenom ivotu (,,Moj otac, najdraa osoba u mom ivotu). Po njenom miljenju njen otac je jedina osoba kojoj se moe poveriti.

Edith Frank-Hollander, Annina majka


Ana majci ne pridodaje toliko panje koliko svom ocu. Nisu joj jasni njezini postupci i odluke, u nekim delovima govori kako je ne gleda kao majku.

Margot Betti Frank, Anina sestra


Ana istie kako s njom ne moe razgovarati o svim temama i poveravati joj se. Ana je bila ljubomorna jer je Margot mogla itati i razgovarati o stvarima koje su za nju bile zabranjena teme.

Majka sa Annom u rodilitu

Anna Frank kao dete

Ana (desno) i prijateljica Sanne na Merwedepleinu, Amsterdam

Edith Frank sa svojim kerima Anom (levo) i Marfot u Frankfurtu na Majni 1933.g.

Ana (lijevo) i Margot 1933.g.

Ana (desno) i Margot na krovu kue u Merwedepleinu 1940.

Margot (levo) u Ana na plai u Zandovoortu 1940.g.

Jo neke slike iz ivota Anne i njene porodice

1942.god.

Tajno skrovite: 1942.-1944.g. Prinsengracht 263

Opis skrovita: 1. sprat


,,Skrovite je bilo u zgradi gde je bio tatin uredZgrada izgleda ovako: u prizemlju je veliki magazin, koji se koristi kao skladitePored vrata magazina nalaze se obina ulazna vrata, koja vode do stepenica jednim meuvratima. Gore na stepenicama su vrata s zatamnjenim staklomVelik je prednji ured, svetao i pun stvari. Do male, prilino vlane direktorske sobe prolazi se kroz hodnikDo Kuglerove sobe moe se doi iz hodnikaIz Kuglerova ureda dugaak uski hodnik vodi do najlepe prostorije u zgradi: direktorova kabineta

2. sprat
,,Iz donjeg hodnika vode normalne drvene stepenice na sledei sprat. Tu je mali predprostor. Levo i desno su vrata, leve vode u skladite, potkrovlje i gornji sprat Desna vrata vode u nae Tajno skroviteOdmah nasuprot ulaznih vrata su strme stepenice, levo je mali hodnik i jo jedan prostor, te dnevna i spavaa doba obitelji Frank. Tu je jo i jedan mala soba, spavaa i radna soba za dve mlade dame Frank. Desno od stepenica i je jedna sobica bez prozora s umivaonikom i WC-om

Osobe s kojima je obitelj Frank bila u skrovitu

Auguste van Pels (van Daan)

Hermann van Pels (van Daan)

Fritz Pfeffer ( Albert Dussel)

Peter van Pels (van Daan)

Sudbine osoba iz skrovita


Anna i Margot dopremljenje su krajem avgusta u takozvanom evakuacijskom transportu u logor BergenBelsen. Kao posledica higijenskih uslova tamo je izbila epidemija tifusa zbog koje je umrlo na hiljade rtava. Meu njima bile su i Anna i Margot. Njihov datum smrti mora de je negde izmeu kraja februara i poetka marta. Leevi obe devojke sigurno su u masovnim grobnicama Bergen-Belsena.

Edith Frank preminula je 6. januara 1945.g. u enskom logoru Auschwitz-Birkenau od gladi i iscrpljenosti. Otto Frank je jedini preiveo logor. Herman van Pels je prema zapisima holandskog crvenog krsta jo isti dan po dolasku 6.septembra 1944.g. uguen u plinskoj komori u Auschiwtzu. Prema izjavama Otta Franka ubijen je tek nekoliko nedelja kasnije. Auguste van Pels je dalje iz Auschwitza transtportirana u Thereseinestadt. Datum njene smrti nije poznat.

Ana Frank danas


O patnjama i preivljavanjima Ane Frank snimljen je i film Dnevnik Ane Frank.

Muzej
U spomen na Anu Frank otvoren je i muzej koji se nalazi u zgradi gde je 1942.g. bilo skrovite. Muzej nosi naziv Muzej Ane Frank. U njemu su detaljno prikazane sve prostorije.

JOVANA TASEVSKI VII4

You might also like