Shallow Foundation On Soil Layers
Shallow Foundation On Soil Layers
Shallow Foundation On Soil Layers
BAB II
SHALLOW FOUNDATION ON SOIL LAYERS
1. Bearing Capacity of Foundation on Soil Layers
Foundation on soil layers means the thickness of soil below the foundation H<2B,
and another soil exist below it.
For Soft clay upper the stiff clay, Vesic proposed the ultimate bearing capacity as
follows
qult = c (1) Nm +Df
Net
qultnet = c (1) Nm
where :
c (1) = cohesion for first layer
Nm = bearing capacity factor
Df = depth of foundation
= unit weight of first layer soil
Df
B
(with Nm cNc)
where :
(1)
is
37
1
5,14
5,14
5,14
5,14
5,14
5,14
5,14
1,5
5,14
5,31
5,45
5,59
5,70
6,14
7,71
2
5,14
5,43
5,69
5,92
6,13
6,95
10,28
3
5,14
5,59
6,00
6,38
6,74
8,16
15,42
4
5,14
5,69
6,21
6,69
7,14
9,02
20,56
5
5,14
5,76
6,35
6,90
7,42
8,66
25,70
10
5,14
5,93
6,69
7,43
8,14
11,40
51,40
5,14
6,14
7,14
8,14
9,14
14,14
Tabel II.1b Vesic bearing capacity factors Nm, for square and circular foundation (L/B =1)
c2/c1
B/H
4
6
8
10
20
40
1
6,17
6,17
6,17
6,17
6,17
6,17
6,17
1,5
6,17
6,34
6,49
6,63
6,76
7,25
9,25
2
6,17
6,46
6,73
6,98
7,20
8,10
12,34
3
6,17
6,63
7,05
7,45
7,82
9,36
18,51
4
6,17
6,73
7,26
7,75
8,23
10,24
24,68
5
6,17
6,80
7,40
7,97
8,51
10,88
30,85
10
6,17
6,96
7,74
8,49
9,22
12,58
61,70
6,17
7,17
8,17
9,17
10,17
15,17
Example 2.1
Rectangular foundation 2 m x 3 m on the clay layers suface. cu 1 = 0.5 kg/cm2 and cu2 =
0.7 kg/cm2. Thickness of first layer is 1 m. Calculate ultimate bearing capacity.
Solution :
B=2 m
H=1 m
sat1=1,8 kg/cm3
Cu1=0,5 kg/cm2
u1
sat=2 kg/cm3
Cu2=0,75 kg/cm2
38
Figure C 2.1
H = 1m ; B = 2,0 m ; cu(1) = 0,5 kg/cm2; cu(2)= 0,75 kg/cm2
cu(2) / cu(1) = 0,75/0,5 = 1,5
B/H = 2,0/1 = 2,0
From Table II.1a Nm = 5,14
q ult = Cu (1) Nm = 0,5 x 5,14 = 2,57 kg/cm2 = 25,7 t/m2
Example 2.2
Circular foundation with diameter of 4,0 m on clay layer. cu 1 = 8 t/m2 , sat1 = 2 t/m3 ,and
cu2 = 2 t/m2. sat2 = 2 t/m3 . Calculate ultimate bearing capacity
Solution:
Df=1m
B=2 m
H=1 m
sat1=1,8 t/m3
Cu1=8 t/m2
u1
Tanah lempung lapis bawah
sat=2 t/m3
Cu2=2 t/m2
Figure C 2.2
Circular foundation H = 1m ; B = 4,0 m ; cu(1) = 8 t/m2; cu(2)= 2 t/m2
cu(2) / cu(1) = 2 / 8 = 0,25
cNc = Nc = 6,17
= B/(4H) = 4/(4x1) =1
Nm = 1/ + (cu(2) / cu(1)) cNc = 1/1 + 0,25 x 6,17 = 2,54
Nm = 2,54 < cNc (OK !)
qult = cu (1) Nm + Df sat = 8 x 2,54 +( 1x2) = 22,32 t/m2
Net :
39
Df
B
Bf=B+H
C1=0
C2=cu
40
Bf Lf
BL
Example 2.3
Square foundation 1,5 m x 1,5 m on 2 m dense sand that laid above a thick homogeneous
clay. Sand have = 45, c = 0, and d = 1,65 t/m3. Clay have cu = 3 t/m2 and u = 0. If the
depth of foundation 1 m and ground water table is at clay surface, calculate the bearing
capacity of foundation
Solution:
Effective width: Bf = B + H = 1,5 +1 = 2,5 m
Tanah pasir
D=1
m
f
B=1,5 m
t/m
C1=0
H=1 m
Bf=2,5 m
=45o
Tanah lapis 2 = tanah lempung
sat=2 t/m3
C2=3 t/m2
Figure C2.3
Using Terzaghi analysis for square foundation = 0
From Table Nc = 5,7 ; Nq = 1 ; N =0
quf = 1,3 c2 Nc + 1 (Df + H) Nq + 0,4 2 Bf N
= (1,3 x 3 x 5,7) + 1,65 (1 + 1) 1 + 0 = 25,53 t/m2
Ultimate bearing capacity with width of B :
B f Lf
BL
qult = (quf d H)
41
2.3 Bearing Capacity on soil layer, soil below the foundation bordered by a very stiff
soil.
Mandel and Salencon (1969) give a formula of:
qult = c c Nc + q po Nq + 0,5 B N
where:
qult = ultimate bearing capacity of strip foundation
c = cohesion of upper soil
po = Df = overburden pressure at foundation base
Df = depth of foundation
= unit weight of soil
B = foundation width
Nc, Nq, N = bearing capacity factors
c,q, = coefficient of increasing bearing capacity.
Lapisan keras
Figure II.3 Foundatio on the soil above the infinite very stiff soil
Tabel II.2a Coefficient c dan q (Mandel and Salecon,1969)
B/H
=1, for
B/H<1,41
=1, for
B/H<1,12
=1, for
B/H<0,86
=1, for
B/H<0,63
10
20
30
1,01
1,01
1,13
1,12
10
1,02
1,00
1,11
1,07
1,39
1,33
2,50
2,42
1,11
1,00
1,35
1,21
2,12
1,95
6,36
6,07
1,21
1,00
1,62
1,37
3,29
2,93
17,4
16,5
1,30
1,00
1,95
1,56
5,17
4,52
50,2
47,5
11,41
1,00
2,33
1,79
8,29
7,14
150
142
1,59
1,00
3,34
2,39
22,0
18,7
1444
1370
1,78
1,00
4,77
3,25
61,5
51,4
14800
14000
B/H
0
10
10
1,01
1,04
1,12
1,36
42
20
30
=1, for
B/H<2,14
=1, for
B/H<1,30
1,20
1,07
1,28
1,63
2,20
4,41
9,82
2,07
4,23
9,90
24,8
178
1450
Example 2.4:
Square foundation 2 m x 2 m on the depth ofn 1 m, as Figure below. Calculte bearing
capacity.
Solution:
Df=1 m
m.a.t
B=2 m
Tanah lapis 1
b= 1,9 t/m3
c=1 t/m2
c=2 t/m2
lapisan batu
Figure C2.4
po = Df b = 1 x 1,9 = 1,9 t/m2
B/H = 2/1 =2
For = 20 , Table Terzaghi Nc = 17,7 ; Nq = 7,4 ; N = 5,0
From Table II.2, c = 1,39; q = 1,33; = 1
qult =1,3 c c Nc + q po Nq + 0,4 B N
qult = (1,3 x 1,39 x 2 x 17,7) + (1,33 x 1 x 1,9 x 7,4 ) + (1 x 0,4 x 0,98 x 2 x 5,0)
= 86,59 t/m2
Alowable:
qs =
qultnet
86,59 (1x1,9)
(1x1,9) 30,13 t/m2
Df =
3
SF
43
Df
B
H
Pasir padat;
c1 = 0, f 1 ,g1 ,
Pasir lepas;
c2 = 0, f 2,g2 ,
2D f
H
K s tan 1
1 H qult(t) ( for strip foundation )
B
2D f
H
K s tan 1 '
s 1 H qult(t) ( for circular and square
B
foundation)
2D f
H
K s tan 1 '
s 1 H qult(t) ( for rectangular
B
foundation)
where :
Ks = punching shear coefficient ( see Figure II.6)
s = shape factor ~ 1.
qult(t) = ultimate bearing capacity for upper layer
qult(b) = ultimate bearing capacity for lower layer
qult(b) = 1 ( Df + H) Nq(2) + 2 B N(2) ; for strip foundation
qult(b) = 1 (Df + H) Nq(2) + 0,3 2 B N(2) ; for circular and square foundation
qult(b) = 1 (Df + H) Nq(2) + (1-0,4 B/L ) 2 B N(2) ; for rectangular foundation
44
Df
B
Pasir padat;
c1 = 0, f 1 ,g1 ,
Pasir lepas;
c1 = 0, f 2,g2
If the thickness of loose layer (H) greater than width of foundation (B), the surface
45
qult = qult( t) = 1 Df Nq(1) + 0,3 1 B N(1) ; for circular and square foundation
qult = qult(t) = 1Df Nq(1) + (1-0,4 B/L) 1 B N(1) ; for rectangular foundation
b)
H 2
]
Hf
Df
Pasir lepas;
c1 = 0, f 1,g1 ,
B
H
Hf
Pasir padat;
c2= 0, f 2 ,g2,
Example 2.5
Square foundation on soil layer as Figure below. Find the maksimum load from column
that can be hold by the foundation if safety factor = 3.
Df=1,5 m
1=18 kN/m3
B=1,5 m
H=1 m
C1=0
1
=16,7 kN/m3
C2=0
46
Figure C2.5
Solution :
Upper Sand layer is dense, because 1 = 40o > 2 = 320, also 1 > 2.
Hence :
qult = qult(b) + 2 1 H2 (1+
2D f K s tan 1 '
s 1H
)
H
B
16,7x30,22
0,256
18x109,41
2 N ( 2)
0,256 , Ks = 5. If s= 1, Hence :
1 N (1)
Example 2.6:
47
1=16 kN/m3
Df=3 m
C1=0
B=4 m
H=2 m
=19 kN/m3
C2=0
Figure C2.6
Solution :
1 < 2 and 1 < 2, upper sand is loose, hence:
qult(b) = 2 Df Nq(2) + [ 1 0,4 B/L ] 2 B N(2)
For 2 = 400 ; table Meyerhof Nq(2) = 64,20 ; N(2) = 109,41
qult(b) = 19 x 3 x 64,20 + [ 1 (0,4 x 4/6)] x (19 x 4 x 109,41) = 6708,29 kN/m2
qult(t) = 1 Df Nq(1) + [ 1 0,4 B/L ] 1 B N(1)
For 1 = 300 ; table Meyerhof Nq(1) = 18,4 ; N(1) = 22,4
qult(t) = 16 x 3 x 18,4 + [ 1 (0,4 x 4/6)] x (16 x 4 x 22,4) = 1934,51 kN/m2
With Hf = 2B, bearing capacity :
qult = qult(t) + [ qult(b) - qult(t)] [ 1 H/Hf] 2
= 1934,51 + [ 6708,29 1934,52 ] [ 1 2 / (2x 4)]2 = 4619,76 kN/m2
Net :
qultnet = qult Df 1 = 4619,76 (3 x 16) = 4571,76 kN/m2
Allowable SF = 3)
qs = 1/3(qultnet ) + Df 1 = 1/3(4571,76) + (3 x 16) = 1571,92 kN/m2
Latihan :
1. Diketahui pondasi bujursangkar seperti gambar. Hitung P maksimum yang mampu
didukung pondasi tersebut, bila digunakan factor aman 3.
Pmax
Df=0,8 m
B=2 m
Cu1=o,5 kg/cm2
u1
H=1 m
Tanah lempung lapis bawah
Cu2=0,7 kg/cm2
48
2. Diketahui pondasi bujursangkar seperti gambar. Hitung factor aman yang terjadi bila
pondasi dibebani P = 100 t
P=100 t
Df=0,8 m
u1
Cu1=4 t/m2
B=2 m
H=1 m
Tanah lempung lapis bawah
Cu2=2 t/m2
3. Diketahui pondasi bujursangkar seperti gambar. Hitung factor aman yang terjadi bila
pondasi dibebani P = 100 t
P=100 t
Df=0,8 m
Tanah l Pasir
C=0
B=2 m
1 t/m3
H=1 m
sat2 t/m3
Tanah 2 lempung
Cu2=2 t/m2
4. Diketahui pondasi bujursangkar seperti gambar. Hitung factor aman yang terjadi bila
pondasi dibebani P = 100 t
P=100 t
Df=0,8 m
C=2 t/m2
B=2 m
1 t/m3
H=1 m
Lapisan batu
49
5. Diketahui pondasi bujursangkar seperti gambar. Hitung factor aman yang terjadi bila
pondasi dibebani P = 100 t
P=100 t
Df=0,8 m
Tanah l Pasir
C1=0 t/m2
B=2 m
d t/m3
H=1 m
Muka air tanah
Tanah 2 Pasir
sat2 t/m3
C2=0 t/m2
6. Diketahui pondasi bujursangkar seperti gambar. Hitung factor aman yang terjadi bila
pondasi dibebani P = 100 t
P=100 t
Df=0,8 m
Tanah l Pasir
C1=0 t/m2
B=2 m
d t/m3
H=1 m
Muka air tanah
Tanah 2 Pasir
sat2 t/m3
C2=0 t/m2
50
: REKAYASA PONDASI II
: 90 menit
: BUKU TERBUKA
Df
3m
Df
B
mat
mat
51
Suatu bangunan akan didirikan pada suatu lokasi dengan hasil uji SPT diperlihatkan pada tabel di bawah.
Dari hasil pengeboran diketahui tanah berupa pasir padat sampai sedang dengan muka air tanah pada
kedalaman 1,5 m. Pondasi direncanakan berukuran 5 m x 10 m dengan kedalaman pondasi 1 m. Bila
diinginkan penurunan pondasi 1 berapa beban maksimum yang dapat didukung sesuai kriteria
keruntuhan dan penurunan? Nilai rata- rata b = 17 kN/m3 dan = 10 kN/m3.
Kedalaman (m)
1,5
2,5
3,5
4,5
5,5
6,5
N
10
9
12
19
22
25
B=5m
1m
1,5 m
mat
Diketahui pondasi bujursangkar seperti gambar. Hitung faktor aman yang terjadi bila
pondasi dibebani P = 500 t
3.
P=500 t
Df=0,8 m
Tanah l Pasir
C1=0 t/m2
B=2 m
d t/m3
H=1 m
Muka air tanah
Tanah 2 Pasir
sat2 t/m3
C2=0 t/m2