Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
0% found this document useful (0 votes)
150 views3 pages

AFM Case Study Q1,2

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1/ 3

1.

Assuming the company continues its current growth rate, what is the value per
share of the company’s stock?

Shazz Corporation is equally owned by Shahrin and Zarina. The total is 100 000 share
dividend to Shahrin and Zarina of RM54,000 each. The total is RM108 000

ROE = 0.25
K = 0.2
EPS = RM4.32
Retention Ratio(b) = 1- D
NI
= 1- 108 000
432 000
= 1 - 0.25
= 0.75

Growth Rate(g) = ROE * b


= 0.25 * 0.75
= 0.1875
= 18.75%

Total Equity Value = D1


k-g
= ( 108 000 * 1.1875)
0.2 - 0.1875
= 128 250
0.0125
= RM 10 260 000

Value per share = RM 10 260 000


100 000 Share
= RM 102.60 Per Share
2. To verify their calculations, Shahrin and Zarina have hired Amir as a
consultant. Amir was previously an equity analyst. Amir has examined the
company’s financial statements as well as those of its competitors. Although
Shazz currently has a technological advantage, Amir’s research indicates that
Shazz’s competitors are investigating other methods to improve efficiency. Given
this, Amir believes that Shazz’s technological advantage will last for only the
next five year. After that period, the company’s growth will likely slow to the
industry average. Additionally, Amir believes that the required return the
company uses is too high. He believes the industry average required return is
more appropriate. Under Amir’s assumptions, what is the estimated stock
price?

Setara Corporation’s negative earnings per share were the result of an accounting
write off last year. Without the write-off, EPS for the company would have been
RM2.34. we need to recalculate the EPS :

EPS of Industry = 0.82 + 1.32 + 2.34


3
= 4.48
3
= 1.4933
ROE = 0.13
k = 0.1167
P = RM 25.43
DPS = RM 0.41
Growth Rate(g) = 0.1815
D = RM 1.08

Retention Ratio(b) = 1- D
NI
= 1- 0.41
1.4933
= 1 - 0.2746
= 0.7254

Growth Rate(g1) = ROE * b


= 0.13 * 0.7254
= 0.0943
= 9.43%

D1 = 1.08 * 1.1875 = 1.2825


D2 = 1.2825 *1.1875 = 1.5230
D3 = 1.5230 * 1.1875 = 1.8085
D4 = 1.8085 * 1.1875 = 2.1476
D5 = 2.1476 * 1.1875 = 2.5503
D6 = 2.5503 * 1.0943 = 2.7908

P5 = D6
K - g1
= 2.7908
0.0224
= RM 124.5893

P0 = 124.5893
(1 + 0.1167)^5
= RM 71.7461

P0 = 1.2825 / (1.1167) + 1.5230 / (1.1167)^2


+ 1.8085 / (1.1167)^3 + 2.1476 / (1.1167)^4
+ 2.5503 / (1.1167)^5+ 71.7461
1.1485 + 1.2213 + 1.2987 + 1.3810 + 1.4686 +
=
71.7461
= RM 78.2642 Per Share

You might also like