Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Lekcja Przedszkole 3-4 Pizza Scenariusz

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 2

Grupa wiekowa: 3-, 4-latki

Dzień pizzy / Pizza Day


od 30 do 45 min

Cele lekcji: • Nagranie przedstawiające przeprowadzenie


Na zajęciach dzieci: tej zabawy jest dostępne pod linkiem:
• jeżdżą pociągiem po sali i witają się z innymi dziećmi, http://bit.ly/TheMorningTrain.
• starają się zapamiętać krótką piosenkę o pizzy,
• poznają nazwy składników na pizzę, 3. Wprowadzenie do tematu zajęć
• stwierdzają, czy pizza z danymi składnikami • Poproś dzieci, aby usiadły na dywanie i pokaż
im smakuje czy nie. im kartę obrazkową przedstawiającą pizzę.
Zapytaj: What is this?. Gdy padnie prawidłowa
Słownictwo czynne: odpowiedź, zadaj następne pytanie: Do you like
• I like pizza, salami, cheese, onion, mushrooms, pizza?. Zakładamy, że wszystkie dzieci udzielą
orange, crisps, chocolate, ice cream pozytywnej odpowiedzi. Wtedy zaśpiewajcie
krótką piosenkę. (nagranie a cappella dołączone
Słownictwo bierne: do materiałów)
• What is this? Do you like pizza (with …)? Stand
up, please. Clap your hands. Wiggle your fingers. Tekst piosenki:
Put one leg up. Put one leg down. Swim. Jump.
Criss-cross your legs. Zip your lips. Hands in your
laps. Leave the table. Stand on the carpet. Colour Pizza, pizza, I like pizza – pokazujemy
cheese yellow, please. Say STOP when you’re ready. kciuk do góry
Pizza, pizza, yummy – klepiemy się po
Środki dydaktyczne: brzuchu
• karty obrazkowe (pizza, salami, cheese, onion, Pizza, pizza, I like pizza – pokazujemy
mushrooms, orange, crisps, chocolate, ice cream), kciuk do góry
• karty pracy (rysunek pizzy do pokolorowania na Pizza, pizza, eat with me – naśladujemy
której znajduje się ser, talarek cebuli, pieczarki, jedzenie pizzy
chipsy, cząstka czekolady, gałka lodów)
• Dzieci mogą być niespokojne na dywanie, dlatego
Przebieg zajęć:
jest to dobry moment, aby wprowadzić aktywność
1. Przywitanie ruchową. Może to być włączenie piosenki TPR,
• Przywitaj się z dziećmi piosenką lub rymowanką którą maluchy znają lub wypowiedzenie kilku
na rozpoczęcie zajęć. Piosenka lub rymowanka komend, np. Stand up. Clap your hands. Wiggle your
powinna być dzieciom dobrze znana. Możesz fingers. Put one leg up. Put one leg down. Swim. Jump
wykorzystać rymowankę z kursu English Play Box. itd. Możesz również wprowadzić zdanie I like pizza
jako element ruchowy. Słysząc te słowa, dzieci
Tekst rymowanki: podnoszą kciuki. Pozwoli to dzieciom zapamiętać
to krótkie zdanie.

It’s time for English.


How do we know? 4. Prezentacja nowego słownictwa
Because we step into English … • Kolejna aktywność odbędzie się na dywanie.
Here we go! Zaproś dzieci na dywan za pomocą piosenki
One, two, three „Now it’s time” do melodii ““„Panie Janie”
Welcome to English! (nagranie a cappella dołączone do materiałów).

2. Zabawa „The Morning Train” Tekst piosenki:


• Poproś dzieci, aby ustawiły się w pociąg. Stań
na czele grupy, niech pociąg przejedzie po sali, Now it’s time x2
śpiewając piosenkę „The Morning Train”. Następ- To sit down. x2
nie poproś dzieci, aby usiadły w kole na dywanie. Criss-cross your legs x2
Podchodząc do każdego dziecka, przywitaj się Please calm down. x2
z nim, śpiewając: We say hello to … (imię dziecka), Now it’s time x2
how are you?. Dziecko powinno odpowiedzieć: To zip your lips. x2
Choo, choo. Gdy przywitasz się z wszystkimi Hands in your laps x2
dziećmi, zwróć się się do całej grupy: We say Wait for me, please. x2
hello to everyone, how are you?. W tym momencie
wszystkie dzieci powinny odpowiedzieć: Choo,
choo.

www.dlanauczyciela.pl
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. 1
Grupa wiekowa: 3-, 4-latki
Dzień pizzy / Pizza Day
od 30 do 60 min

• Połóż na dywanie karty obrazkowe 6. Pożegnanie


przedstawiające składniki na pizzę (salami, cheese, • Dzieci stają na dywanie. Poproś, aby zrobiły
onion, mushrooms, orange, crisps, chocolate, ice koło: Make a circle, please. Powiedz, że czas się
cream) nadrukiem do dołu. Naśladuj wybieranie pożegnać: It’s time to say goodbye. Włącz znane
karty. Zadaniem dzieci będzie powiedzieć STOP. dzieciom nagranie lub powiedz rymowankę.
Gdy to zrobią, odwróć kartę, na którą w danym Możesz również wykorzystać rymowankę z kursu
momencie wskazywałeś/wskazywałaś. English Play Box.
Odsłaniając kolejne karty, pytaj dzieci, czy lubią
pizzę z danym składnikiem, np.: Do you like pizza Tekst rymowanki:
with cheese? Do you like pizza with onion? Do you
like pizza with ice cream?. Dzieci mówią Yes lub No
oraz obracają kciuk do góry lub w dół. Aby dzieci Tick, tock, tick, tock,
wyobraziły sobie pizzę z danymi składnikami look at the clock.
i określiły, czy ją lubią czy nie, pokazuj obrazki It’s the end of English time,
przedstawiające te składniki. goodbye Play Box.
• Rozłóż karty obrazkowe dookoła sali
(możesz przyczepić je do ściany za pomocą masy
mocującej). Poproś dzieci, aby wstały: Stand up,
please. Powiedz, że zaśpiewasz piosenkę o pizzy,
a dzieci będą musiały wskazać, o którym Edyta Pikulska
składniku mowa, podbiegając do odpowiedniej swoją przygodę z nauczaniem
karty obrazkowej. rozpoczęła 15 lat temu. W tym
czasie uczyła wszystkie grupy wie-
Tekst piosenki: kowe na różnych poziomach zaawan-
sowania. Od 8 lat prowadzi własną
szkołę językową – Oxford Station AJO
Pizza, pizza, I like pizza. i specjalizuje się w nauczaniu dzieci w wieku przedsz-
Pizza, pizza, yummy. kolnym i wczesnoszkolnym. Podczas zajęć wykorzystuje
Pizza, pizza, I like pizza. polisensoryczne metody nauczania. Swoimi pomysłami
Pizza, pizza, eat with me … pizza with dzieli się na blogu - www.edytapikulska.pl oraz podczas
onions / cheese / salami. warsztatów i szkoleń. Jest również autorką materiałów
edukacyjnych publikowanych przez wydawnictwa

5. Praca przy stolikach


• Kolejne zadanie odbędzie się przy stolikach. Autor: Edyta Pikulska Redaktor zarządzający: Małgorzata Gutowska
Redakcja: Magdalena Pater Korekta językowa: Urszula Radomska
Dzieci dostają karty pracy z rysunkiem pizzy. Zdjęcia: Shutterstock / science photo (pizza), Shutterstock / Nattika
Poproś dzieci, aby pokolorowały poszczególne (salami), Shutterstock / Yevgen Romanenko (cheese), Getty Images
składniki zgodnie z twoimi poleceniami, np.: /iStockphoto/Valentyn Volkov (onion), PantherMedia / Pauliene
Colour cheese yellow, please. Wessel (mushrooms), Shutterstock / Tim UR( orange), Shutterstock
/ Givaga (crips), Shutterstock / robert8 (chocolate), Shutterstock
• Po zakończeniu zadania zachęć dzieci do / M. Unal Ozmen (ice cream) Projekt layoutu, ilustracje i skład:
powrotu na dywan za pomocą krótkiej Piotr Stopczyński
piosenki (do melodii „Panie Janie”, nagranie
a cappella dołączone do materiałów
– Leave The Table):

Tekst piosenki:

Leave the table. X2


One, two, three. X2
Stand on the carpet. X2
Just like me. X2

www.dlanauczyciela.pl
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. 2

You might also like