Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
0% found this document useful (0 votes)
4 views8 pages

(1 17th)

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1/ 8

Solutions to Questions and Problems

1. We need to find net income first. So:


Profit margin = Net income/Sales
Net income = Profit margin(Sales)
Net income = .05($16,700,000)
Net income = $835,000

ROA = Net income/TA


ROA = $835,000/$12,900,000
ROA = .0647, or 6.47%

To find ROE, we need to find total equity. Since TL & OE equals TA:
TA = TD + TE
TE = TA – TD
TE = $12,900,000 – 5,700,000
TE = $7,200,000

ROE = Net income/TE


ROE = $835,000/$7,200,000
ROE = .1160, or 11.60%

2.
Net income = Addition to RE + Dividends = $415,000 + 220,000 = $635,000
Earnings per share = NI/Shares = $635,000/170,000 = $3.74 per share
Dividends per share= Dividends/Shares = $220,000/170,000 = $1.29 per share
Book value per share= TE/Shares = $5,600,000/170,000 = $32.94 per share
Market-to-book ratio = Share price/BVPS = $65/$32.94 = 1.97 times
PE ratio = Share price/EPS = $65/$3.74 = 17.40 times
Sales per share= Sales/Shares= $7,450,000/170,000 = $43.82
P/S ratio = Share price/Sales per share = $65/$43.82 = 1.48 times

3.The average time to pay suppliers is the days’ sales in payables, so:

Payables turnover = COGS/Accounts payable


Payables turnover = $68,314/$15,486
CHAPTER 3 C-2

Payables turnover = 4.41 times

Days’ sales in payables = 365 days/Payables turnover


Days’ sales in payables = 365/4.41
Days’ sales in payables = 82.74 days

The company left its bills to suppliers outstanding for 82.74 days on average. A large value
for this ratio could imply that either (1) the company is having liquidity problems, making it
difficult to pay off its short-term obligations, or (2) that the company has successfully
negotiated lenient credit terms from its suppliers.

4.
This is a multistep problem involving several ratios. The ratios given are all part of the DuPont
Identity. The only DuPont Identity ratio not given is the profit margin. If we know the profit
margin, we can find the net income since sales are given. So, we begin with the DuPont
Identity:

ROE = .11 = (PM)(TAT)(EM) = (PM)(S/TA)(1 + D/E)

Solving the DuPont Identity for profit margin, we get:

PM = [(ROE)(TA)]/[(1 + D/E)(S)]
PM = [(.11)($2,974)]/[(1 + .57)($6,183)]
PM = .0337

Now that we have the profit margin, we can use this number and the given sales figure to
solve for net income:

PM = .0337 = NI/S
NI = .0337($6,183)
Net income = $208.37

5.
The solution requires substituting two ratios into a third ratio. Rearranging Debt/Total assets:

Firm A Firm B
D/TA = .65 D/TA = .45
(TA – E)/TA = .65 (TA – E)/TA = .45
(TA/TA) – (E/TA) = .65 (TA/TA) – (E/TA) = .45
1 – (E/TA) = .65 1 – (E/TA) = .45
E/TA = .35 E/TA = .55
E = .35(TA) E = .55(TA)
CHAPTER 3 C-3

Rearranging ROA = Net income/Total assets, we find:

NI/TA = .05 NI/TA = .09


NI = .05(TA) NI = .09(TA)

Since ROE = Net income/Equity, we can substitute the above equations into the ROE
formula, which yields:

ROE = .05(TA)/.35(TA) ROE = .09(TA)/.55 (TA)


ROE = .05/.35 ROE = .09/.55
ROE = .1429, or 14.29% ROE = .1636, or 16.36%

6. Short-term solvency ratios:


Current ratio = Current assets/Current liabilities
Current ratio 2017 = $88,496/$75,594 = 1.17 times
Current ratio 2018 = $108,235/$83,416 = 1.30 times

Quick ratio = (Current assets – Inventory)/Current liabilities


Quick ratio 2017 = ($88,496 – 36,310)/$75,594 = .69 times
Quick ratio 2018 = ($108,235 – 42,632)/$83,416 = .79 times

Cash ratio = Cash/Current liabilities


Cash ratio 2017 = $34,385/$75,594 = .45 times
Cash ratio 2018 = $37,837/$83,416 = .45 times

Asset utilization ratios:


Total asset turnover = Sales/Total assets
Total asset turnover = $506,454/$627,868 = .81 times

Inventory turnover = Cost of goods sold/Inventory


CHAPTER 3 C-4

Inventory turnover = $359,328/$42,632 = 8.43 times

Receivables turnover = Sales/Accounts receivable


Receivables turnover = $506,454/$27,766 = 18.24 times

Long-term solvency ratios:


Total debt ratio = (Total assets – Total equity)/Total assets
Total debt ratio 2017 = ($552,811 – 362,217)/$552,811 = .34 times
Total debt ratio 2018 = ($627,868 – 399,452)/$627,868 = .36 times

Debt-equity ratio = Total debt/Total equity


Debt-equity ratio 2017 = ($75,594 + 115,000)/$362,217 = .53 times
Debt-equity ratio 2018 = ($83,416 + 145,000)/$399,452 = .57 times

Equity multiplier = 1 + D/E


Equity multiplier 2017 = 1 + .53 = 1.53 times
Equity multiplier 2018 = 1 + .57 = 1.57 times

Times interest earned = EBIT/Interest


Times interest earned = $102,663/$19,683 = 5.22 times

Cash coverage ratio = (EBIT + Depreciation)/Interest


Cash coverage ratio = ($102,663 + 44,463)/$19,683 = 7.47 times

Profitability ratios:
Profit margin = Net income/Sales
Profit margin = $62,235/$506,454 = .1229, or 12.29%

Return on assets = Net income/Total assets


Return on assets = $62,235/$627,868 = .0991, or 9.91%

Return on equity = Net income/Total equity


Return on equity = $62,235/$399,452 = .1558, or 15.58%
CHAPTER 3 C-5

Case Solution
RATIO ANALYSIS AT S&S AIR
1. The calculations for the ratios listed are:

Current ratio = $2,603,218/$3,507,909


Current ratio = .74 times

Quick ratio = ($2,603,218 – 1,235,161)/$3,507,909


Quick ratio = .39 times

Cash ratio = $524,963/$3,507,909


Cash ratio = .15 times

Total asset turnover = $46,298,115/$22,985,163


Total asset turnover = 2.01 times

Inventory turnover = $34,536,913/$1,235,161


Inventory turnover = 27.96 times

Receivables turnover = $46,298,115/$843,094


Receivables turnover = 54.91 times

Total debt ratio = ($22,985,163 – 13,177,254)/$22,985,163


Total debt ratio = .43 times

Debt-equity ratio = ($3,507,909 + 6,300,000)/$13,177,254


Debt-equity ratio = .74 times

Equity multiplier = $22,985,163/$13,177,254


Equity multiplier = 1.74 times

Times interest earned = $3,815,484/$725,098


Times interest earned = 5.26 times

Cash coverage = ($3,815,484 + 2,074,853)/$725,098


Cash coverage = 8.12 times

Profit margin = $2,317,789/$46,298,115


Profit margin = .0501, or 5.01%

Return on assets = $2,317,789/$22,985,163


Return on assets = .1008, or 10.08%

Return on equity = $2,317,789/$13,177,254


Return on equity = .1759, or 17.59%
CHAPTER 3 C-6

2. Boeing is probably not a good aspirant company. Even though both companies manufacture
airplanes, S&S Air manufactures small airplanes, while Boeing manufactures large, commercial
aircraft. These are two different markets. Additionally, Boeing is heavily involved in the defense
industry, as well as Boeing Capital, which finances airplanes.

Bombardier is a Canadian company that builds business jets, short-range airliners and fire-fighting
amphibious aircraft and also provides defense-related services. It is the third largest commercial
aircraft manufacturer in the world. Embraer is a Brazilian manufacturer that manufactures
commercial, military, and corporate airplanes. Additionally, the Brazilian government is a part
owner of the company. Bombardier and Embraer are probably not good aspirant companies because
of the diverse range of products and manufacture of larger aircraft.

Cirrus is the world's second largest manufacturer of single-engine, piston-powered aircraft. Its
SR22 is the world's best-selling plane in its class. The company is noted for its innovative small
aircraft and is a good aspirant company.

Cessna is a well-known manufacturer of small airplanes. The company produces business jets,
freight- and passenger-hauling utility Caravans, personal and small-business single engine pistons.
It may be a good aspirant company, however, its products could be considered too broad and
diversified since S&S Air produces only small personal airplanes.

3. S&S is below the median industry ratios for the current and cash ratios. This implies the company
has less liquidity than the industry in general. However, both ratios are above the lower quartile, so
there are companies in the industry with lower liquidity ratios than S&S Air. The company may
have more predictable cash flows, or more access to short-term borrowing. If you created an
inventory to current liabilities ratio, S&S Air would have a ratio that is lower than the industry
median. The current ratio is below the industry median, while the quick ratio is above the industry
median. This implies that S&S Air has less inventory to current liabilities than the industry median.
S&S Air has less inventory than the industry median, but more accounts receivable than the
industry since the cash ratio is lower than the industry median.

The turnover ratios are all higher than the industry median; in fact, all three turnover ratios are
above the upper quartile. This may mean that S&S Air is more efficient than the industry. The
deposit on orders may be the reason that the receivables turnover is much larger than the upper
quartile.

The financial leverage ratios are generally below the industry median, but above the lower quartile.
S&S Air generally has less debt than comparable companies, but still within the normal range.

The profit margin is below the industry median, however, not dramatically lower. The ROE is
higher than the industry median, due in large part to the company’s high total asset turnover.

Overall, S&S Air’s performance seems good, although the liquidity ratios indicate that a closer look
may be needed in this area.
CHAPTER 3 C-7

Below is a list of possible reasons it may be good or bad that each ratio is higher or lower than the
industry. Note that the list is not exhaustive, but merely one possible explanation for each ratio.

Ratio Good Bad


Current ratio Better at managing current May be having liquidity problems.
accounts.
Quick ratio Better at managing current May be having liquidity problems.
accounts.
Cash ratio Better at managing current May be having liquidity problems.
accounts.
Total asset turnover Better at utilizing assets. Assets may be older and
depreciated, requiring extensive
investment soon.
Inventory turnover Better at inventory management, Could be experiencing inventory
possibly due to better procedures. shortages.
Receivables turnover Better at collecting receivables. May have credit terms that are too
strict. Decreasing receivables
turnover may increase sales.
Total debt ratio Less debt than industry median Increasing the amount of debt can
means the company is less likely increase shareholder returns.
to experience credit problems. Especially notice that it will
increase ROE.
Debt-equity ratio Less debt than industry median Increasing the amount of debt can
means the company is less likely increase shareholder returns.
to experience credit problems. Especially notice that it will
increase ROE.
Equity multiplier Less debt than industry median Increasing the amount of debt can
means the company is less likely increase shareholder returns.
to experience credit problems. Especially notice that it will
increase ROE.
TIE Higher quality materials could be The company may have more
increasing costs. difficulty meeting interest
payments in a downturn.
Cash coverage Less debt than industry median Increasing the amount of debt can
means the company is less likely increase shareholder returns.
to experience credit problems. Especially notice that it will
increase ROE.
Profit margin The PM is slightly below the Company may be having trouble
industry median. It could be a controlling costs.
result of higher quality materials
or better manufacturing.
ROA Company may have newer assets Company may have newer assets
than the industry. than the industry.
ROE Lower profit margin may be a Profit margin and EM are lower
result of higher quality. than industry, which results in the
lower ROE.
CHAPTER 3 C-8

You might also like