Kućna automatizacija
Ovaj članak ili neki od njegovih odlomaka nije dovoljno potkrijepljen izvorima (literatura, veb-sajtovi ili drugi izvori). |
Sistem kućne automatike (također nazvan pametna kuća) je sistem koji u najširem smislu podrazumijeva integraciju raznih, prije svega električnih, uređaja u domaćinstvu u sistem kojim se može upravljati na različite načine. U skladu sa životnim stilom, navikama i potrebama korisnika, sistemom se upravlja univerzalnim daljinskim upravljačem, mobilnim ili fiksnim telefonom, računarom ili ekranom osetljivim na dodir.
Postoji čitav niz tehnoloških standarda i protokola kojim je omogućeno upravljanje uređajima u kući. Najčešće korišćeni protokol je X10, zbog mogućnosti da se sistem integriše na već postojeću električnu instalaciju bez građevinskih radova. Kompletna komunikacija između uređaja i upravljačkih modula radi preko postojećih električnih instalacija. Ovakva Pametna kuća je koncipirana po Lego modularnom principu, tako da je lako prilagoditi i optimizovati u skladu sa potrebama i željama svakog korisnika.
Mogućnosti sistema
[uredi | uredi izvor]Neke od mogućnosti koje pokriva Pametna kuća su:
- integracija zaštitnog sistema sa dojavom,
- potpuna kontrola kućne i vankućne rasvjete,
- upravljanje audio i video sistemom,
- upravljanje grijanjem i hlađenjem,
- upravljanje roletnama i tendama,
- upravljanje bazenom, saunom itd.
Osim ovoga, moguće je jednostavno i brzo aktivirati po želji definisani programski scenario kojim se stambeni prostor prilagođava trenutnoj aktivnosti, raspoloženju ili potrebi svojih stanara. Primjeri scenarija mogu biti: gledanje kućnog kina, posjeta prijatelja, odlazak na posao, ručak, godišnji odmor itd.
Posebno značajan dio kućne automatike bavi se uštedama energije.