BFU
BFU je iniciálová zkratka počítačového slangu označující běžného či naprosto nezkušeného uživatele. BFU se vykládá jako Běžný Fyzický Uživatel nebo Běžný Franta Uživatel, případně ostřeji Blbý Franta Uživatel. V 21. století se začíná objevovat podoba Běžný Facebookový Uživatel. Vzhledem k neexistenci tohoto pojmu v zahraničí[1] lze předpokládat, že až následně vznikly anglické verze – Bloody Fucking User, Beginner For Unix (unixový začátečník) či BrainFree User (uživatel bez mozku).
Takto označený uživatel je z pohledu administrátora/programátora úplně neschopný a zároveň všeho schopný, umí pouze klikat myší na co přijde. Při sebemenším problému zvedá telefonní sluchátko (píše e-mail, posílá ICQ zprávu) a volá svému administrátorovi s tím, že se „to“ pokazilo. Obvykle není schopen popsat problém a porozumět mu.
Agresivní BFU
[editovat | editovat zdroj]Zvláštní variantou BFU je agresivní BFU, který svou neznalost a frustraci z používání výpočetní techniky svaluje na jiné. Jakýkoliv problém (který většinou způsobí sám, mnohdy jde o banální záležitost) svaluje na jiné a agresivně se domáhá rychlé opravy problému s tím, že „předtím to fungovalo“ a tedy je to jednoznačně chyba administrátora.
Neagresivní BFU
[editovat | editovat zdroj]Jak již bylo zmíněno, BFU označuje nezkušeného, běžného, uživatele. Pojem BFU lze tedy zároveň vykládat neagresivní formou jako "Běžný Fyzický Uživatel" .
Kontroverze
[editovat | editovat zdroj]Podle výzkumu redaktorů časopisu Root.cz je termín původu českého. BFU je specifický český výraz[1] a v zahraničí není znám.
Jiné zdroje uvádějí, že BFU je překladem vulgárního anglického výrazu.[2][3] Vzhledem k politické korektnosti se však tento výraz údajně v anglickojazyčných slovnících vyskytuje v menší míře. Některé slovníky citují oba názory.[4]
Další autoři mají pocit, že "Výsměch BFU je jen přenesený pocit viny z vlastní neschopnosti".[5][6]
Lze však používat i slova či zkratky bez negativní konotace. David Hilbert, významný matematik 1. poloviny 20. století, používal pojem OMZU (Obyčejný muž z ulice).[7][8] V angličtině tomuto neutrálnímu výrazu odpovídá T.C. Mits (akronym z "the celebrated man in the street").
V cizojazyčném kontaktu je případně možno použít i mezinárodně srozumitelné lamer, newbie, noob, everyman a podobně.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ a b Petr Krčmář, Po stopách BFU, root.cz, 2. srpna 2005
- ↑ BFU. MediaGuru.cz [online]. [cit. 2024-11-02]. Dostupné online.
- ↑ BFU [online]. Urban dictionary [cit. 2024-11-02]. Dostupné online.
- ↑ BFU - What does BFU mean in regard to using computers?. slang.net [online]. [cit. 2024-11-02]. Dostupné online.
- ↑ Výsměch BFU je jen přenesený pocit viny z vlastní neschopnosti. Root.cz [online]. [cit. 2024-11-02]. Dostupné online.
- ↑ Proč píší pánové Hlavenka a Zandl nesmysly o SEO | Weblog | Sova v síti. www.sovavsiti.cz [online]. [cit. 2024-11-02]. Dostupné online.
- ↑ Obrana matematikova. www.mathpublishing.eu [online]. [cit. 2024-11-02]. Dostupné online.
- ↑ STEWART, Ian. Hilbert potkává pana Omzu. Pokroky matematiky, fyziky a astronomie. 1986, roč. 31, čís. 2, s. 106–107. Dostupné online [cit. 2024-11-02]. ISSN 0032-2423.