Boris a Gleb
Svatí Boris a Gleb (při křtu Roman a David, zabiti v roce 1015) byla ruská knížata, synové kyjevského knížete Vladimíra I. Svjatoslaviče. V bratrovražedném boji, vzplanuvším roku 1015 po smrti jejich otce, byli zabiti na příkaz svého staršího bratra Svjatopolka I., který se zmocnil vlády.
Světci
[editovat | editovat zdroj]Boris a Gleb začali být již v polovině 11. století uctíváni v panovnické rodině jako strastotěrpci – mučedníci. K jejich svatořečení došlo roku 1072 u příležitosti přenesení ostatků do nově postaveného chrámu ve Vyšgorodě, který jim byl zasvěcen. Stali se prvními ruskými svatými, patrony ruských zemí a nebeskými pomocníky ruských panovníků.
Části ostatků byly přeneseny do Sázavského kláštera v Českém knížectví a v roce 1095, spolu s ostatky dalších světců, vloženy do pravého bočního oltáře klášterního kostela sv. Kříže.[1][2]
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byly použity překlady textů z článků Boris and Gleb na anglické Wikipedii a Борис и Глеб na ruské Wikipedii.
- ↑ Dějiny kláštera [online]. Klášter Sázava [cit. 2024-01-01]. Dostupné online.
- ↑ ČAJKA, František. Staroslověnské písemnictví na Velké Moravě a ve středověkých Čechách [online]. Akademie věd ČR [cit. 2024-01-01]. (Věda kolem nás). Dostupné v archivu pořízeném dne 2022-10-03.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Boris a Gleb na Wikimedia Commons