Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Přeskočit na obsah

Jakub Kresa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jakub Kresa
Jakub Kresa
Jakub Kresa
Narození19. července 1648 nebo 19. června 1648
Smržice
Moravské markrabstvíMoravské markrabství Moravské markrabství
Úmrtí28. července 1715 (ve věku 67 let)
Brno
Moravské markrabstvíMoravské markrabství Moravské markrabství
Alma materUniverzita Palackého v Olomouci
Univerzita Karlova
Povolánímatematik, astronom, jazykovědec, pedagog, duchovní, spisovatel a diplomat
ZaměstnavatelUniverzita Karlova
Nábož. vyznáníkatolicismus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jakub Kresa, častěji psáno Jakub Kreza, španělsky Jacob Kresa, latinsky Jacobo Kreysa (19. července 1648 Smržice28. července 1715 Brno), byl český jezuitský matematik doby baroka.

Jakub Kresa studoval na gymnáziu v Brně a v 19 letech se stal příslušníkem jezuitského řádu. V letech 1669-70 vyučoval na gymnáziu v Litoměřicích. V letech 1670–73 pokračoval ve studiu na pražské filozofické fakultě. Po krátkém působení opět v Litoměřicích se do Prahy vrátil v roce 1675 a pokračoval ve studiu matematiky a teologie. V roce 1680 byl vysvěcen na kněze. Po krátkém pobytu v Telči se stal v roce 1681 profesorem hebrejštiny na Olomoucké univerzitě, získal doktorát a v roce 1682 začal přednášet matematiku.

Ve školním roce 168586 již přednášel matematiku na pražské univerzitě. V roce 1686 Kresa odešel na univerzitu do Madridu, kde působil 15 let, ale dle potřeby přednášel i na královské námořní škole v Cádizu. Za svou práci a zejména překlad 8 knih Eukleidových Základů do španělštiny byl nazýván „Eukleidem Západu“. V roce 1701 se Kresa vrátil do Prahy a stal se profesorem teologie na Karlo-Ferdinandově univerzitě. V letech 170413 působil Kresa opět ve Španělsku. Po svém návratu do vlasti odešel Kresa do Brna, kde zemřel a byl pohřben. Jeho ostatky jsou uloženy v prosklené rakvi v kryptě brněnského jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Po Kresově smrti vyšlo v Praze v roce 1720 dílo Analysis speciosa trigonometriae sphaericae … Druhá kniha tohoto spisu obsahuje goniometrické funkce a rovinnou trigonometrii, třetí je věnována trigonometrii sférické. Jakub Kresa zde jako jeden z prvních matematiků používá k vyjádření vzorců algebraickou symboliku.

Tento článek obsahuje text (licence CC-BY 3.0 Unported) ze stránky z webu Významní matematici v českých zemích. Autor původního textu: Jaroslav Folta, Pavel Šišma.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]