Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Přeskočit na obsah

Moravská galerie v Brně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Moravská galerie v Brně
Pražákův palác
Pražákův palác
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
MěstoBrno
AdresaHusova 18, Brno
Založeno1961
Zaměřeníumění
Další budovyPražákův palác, Místodržitelský palác, Uměleckoprůmyslové muzeum, Jurkovičova vila, Muzeum Josefa Hoffmanna
IČO00094871 (VR)
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moravská galerie v Brně (zkráceně jen Moravská galerie) je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběru. Jako jediné muzeum umění v České republice se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Pracuje jak s volným uměním, tedy malbou, kresbou, grafikou a plastikou, tak i s fotografií, současným designem a módou. Ve svých sbírkách má přes 200 tisíc uměleckých děl.

Il topo catturato, Antonio Rotta, “Il topo catturato”, 1878

Moravská galerie v Brně sídlí v šesti budovách: Pražákův palác, Uměleckoprůmyslové muzeum, Místodržitelský palácJurkovičova vila, Muzeum Josefa Hoffmanna v Brtnici u Jihlavy, které spravuje společně s vídeňským Muzeem užitého umění (MAK), a nově také Otevřený depozitář. Prezentuje výtvarnou kulturu území České republiky v evropském kontextu, a to jak ve stálých expozicích, tak prostřednictvím krátkodobých výstav. S tímto úsilím souvisí i spolupráce s řadou tuzemských i zahraničních institucí a účast na mezinárodních projektech. V celosvětovém měřítku mělo z aktivit Moravské galerie v Brně největší význam Mezinárodní bienále grafického designu pořádané od roku 1963. Poslední ročník se konal v roce 2018.

Výstavy i expozice obohacuje doprovodný program ve formě přednášek, komentovaných prohlídek výstav, dílen, koncertů a performancí koncipovaný pro všechny návštěvnické skupiny. Zvláštní důraz je kladen na dětské publikum, ať už se jedná o individuální návštěvníky nebo organizované skupiny. O otevřenosti muzea svědčí i zřízení kolekce uměleckých děl pro nevidomé a slabozraké a na ni vázané výstavní projekty. V obchodech nabízí Moravská galerie své produkty, ale i knihy a práce českých designérských ikon. V Pražákově paláci se nachází veřejná půjčovna umění Artotéka. Vstupné do stálých expozic je dobrovolné.

Roku 1816 bylo císařským patentem zřízeno Františkovo muzeum (od r. 1900 nazývané Moravské zemské muzeum). Už od založení se jeho součástí stala sbírka obrazů a plastik, která dala vzniknout významnému muzejnímu oddělení nazývanému „Obrazárna“, které se chápalo jako reprezentativní a centrální sbírka volného umění země moravské.

Místodržitelský palác

Roku 1873 vzniklo z popudu kruhů průmyslníků na Moravě a Obchodní a živnostenské komory v Brně Moravské průmyslové muzeum. Bylo centrální moravskou institucí, která pečovala o zvelebování, kvalitu a rozvoj průmyslu v zemi. Muzeum se během své existence stalo centrem rozvoje průmyslového designu na Moravě, centrem sdružení rakouských uměleckoprůmyslových muzeí a později všech nestátních muzeí Rakouské monarchie. Aktivity muzea měly i významný umělecký rozměr, i proto nese od r. 1907 název Muzeum umění a průmyslu a od r. 1919 Moravské uměleckoprůmyslové muzeum.

Rodný dům Josefa Hoffmanna
Jurkovičova vila

Spojením Obrazárny Moravského muzea a Uměleckoprůmyslového muzea vznikla 1. dubna 1961 Moravská galerie v Brně, která je přímou nástupnickou organizací těchto dvou institucí.

Současnost

[editovat | editovat zdroj]

Spojením Obrazárny zaměřené na volné umění a Uměleckoprůmyslového muzea zaměřeného na průmyslový design dala Moravská galerie v Československu vzniknout konceptu univerzální instituce muzea umění, jež se nesoustředí jen na určitý výsek výtvarné tvorby, nýbrž ji pojímá v co možná nejširším záběru. Moravská galerie se nachází v několika budovách, které současně prezentují jednotlivé oblasti výtvarného umění.

Pražákův palác

[editovat | editovat zdroj]

Pražákův palác na Husově ulici 18 je centrální budovou Moravské galerie. Původně soukromý městský palác barona Aloise Pražáka byl počátkem 90. let adaptován pro potřeby galerie umění a slavnostně otevřen 17. listopadu 1994. Umístěna je zde stálá expozice moderního a nového umění s názvem ART IS HERE a konají se zde výstavy zaměřující se na moderní a současné umění. Pražákův palác slouží zároveň jako administrativní a centrální pracoviště Moravské galerie. Sídlí v něm knihovna soustřeďující české i zahraniční publikace, časopisy a katalogy výstav vztahující se k umění, Artotéka – veřejná půjčovna umění a také dětská herna.

Od roku 2013 procházel Pražákův palác postupnou obnovou, završenou v roce 2015 projektem s názvem ART IS HERE. S ním se galerie dočkala reorganizace stálé expozice umění první poloviny 20. století, která představuje výběr nejvýznamnějších děl a tvůrců české moderny a avantgardy. Osu navazující stálé expozice Nového umění tvoří díla sbírky a osobního archivu teoretika umění, kurátora, sběratele a klíčové osobnosti kulturního Brna, Jiřího Valocha. Expozice dokumentuje zásadní projevy umění od druhé poloviny 20. století, mapuje jeho lokální podoby i mezinárodní přesahy. Obě stálé expozice spojuje skluzavka, která umožňuje návštěvníkům hladký přesun napříč obdobími i patry galerie.

Uměleckoprůmyslové muzeum

[editovat | editovat zdroj]

Uměleckoprůmyslové muzeum na Husově ulici 14 je historická budova Moravského průmyslového muzea. Neorenesanční budova na brněnské okružní třídě byla postavená dle plánů ředitele muzea, architekta Johanna. G. Schöna a inspirovaná vídeňskými stavbami Gottfrieda Sempera. Pojata byla velkoryse jako reprezentativní stánek pro uložení sbírek, výstavní účely i přednáškovou činnost. Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně bylo založeno po vzoru vídeňského Muzea pro umění a průmysl 2. prosince 1873 a budova pro veřejnost otevřena roku 1883. V roce 2023 tak Uměleckoprůmyslové muzeum oslavilo výročí 150 let od svého založení.

Dnes je Uměleckoprůmyslové muzeum sídlem Moravské galerie a díky nákladné rekonstrukci, která byla dokončena v listopadu roku 2021, získala budova nový koncept ART DESIGN FASHION. Předesílá jím, že muzeum se věnuje nejen samotnému designu, ale také módě a vztahu designu a umění. Návštěvníky láká stálá expozice, výstavy i nové zázemí, které exkluzivně pro Moravskou galerii připravili přední čeští designéři, jako například Maxim Velčovský, Eva Eisler či studio Olgoj Chorchoj. Změněná podoba Uměleckoprůmyslového muzea v Brně představuje pomyslnou výkladní skříní českých designérů a jejich produktů. Tento mnohovrstevnatý koncept nemá co do rozsahu a kvality v České republice obdoby. Návštěvníci se mohou těšit na ikonické modely Liběny Rochové, rozpínajícího se Démona růstu od Krištofa Kintery, 13 tisíc kusů skla, keramiky a porcelánu z depozitáře muzea, Café Robot s robotickým baristou nebo exteriérový objekt Mrak, který na sebe upozorňuje z velké dálky.

Místodržitelský palác

[editovat | editovat zdroj]

Místodržitelský palác na Moravském náměstí 1a je bývalý konvent augustiniánského kláštera. Část tohoto paláce nyní využívá Moravská galerie od roku 1990 jako výstavní prostory pro stálé expozice i dočasné výstavy. Historie objektu jako jedné z dominant Moravského (dříve Joštova) náměstí je úzce spjata s kostelem sv. Tomáše a sahá až do poloviny 14. století, kdy byl jako augustiniánský klášter založen v těsné blízkosti městských hradeb.

Od roku 2023 probíhá v Místodržitelském paláci rozsáhlá několikaletá rekonstrukce na etapy. Zpřístupněna je nyní po první fázi roční rekonstrukce jedna z částí budovy. Zásadní změnou je upravené nádvoří, přilehlé výstavní prostory, bookshop a také nový vstup do budovy z ulice Běhounská. Vznikla zde nová stálá expozice Umění do kapsy, kterou připravilo lektorské oddělení galerie a která má sloužit jako průvodce do světa umění. Expozice rozšiřuje obzory a posiluje schopnost vnímat, oceňovat a porozumět uměleckým dílům.

Jurkovičova vila

[editovat | editovat zdroj]

Jurkovičova vila (Jana Nečase 2) je jednou z nejvýznamnějších památek secesní architektury v Brně. Mimo to je vila architekta a designéra Dušana Sama Jurkoviče nejstarším českým zástupcem v mezinárodní síti architektonicky významných domů Iconic Houses. Tato zásadní památka secesní architektury má v Brně podobný význam jako funkcionalistické vily. Po jejím zakoupení od soukromých majitelů prošla celkovou rekonstrukcí a od roku 2011 byla zpřístupněna veřejnosti.

Vila je pozoruhodná z mnoha aspektů. Jedná se o syntézu vídeňské moderny, secese, prvků britského venkovského domu (tzv. cottage) a folklorních prvků, typických pro tvorbu Jurkoviče. Na stavbu architekt použil především kámen, dřevo a korek. Charakteristická je pro vilu mohutná kamenná vstupní lodžie, dřevěná řezbovaná brána a skleněná mozaika s motivem pohádky Bača a drak na čelní fasádě vily. K vile také patří zahrada, která byla s vilou navržena jako jeden organický celek propojený provozními i prostorovými souvislostmi. Kromě mimořádné architektonické podívané je zde k vidění také stálá expozice Dušan Jurkovič. Architekt a jeho dům a také řada krátkodobých výstavních projektů zaměřená na design a architekturu.

Muzeum Josefa Hoffmanna

[editovat | editovat zdroj]

Muzeum Josefa Hoffmanna v Brtnici – dům architekta a designéra Josefa Hoffmanna spravuje Moravská galerie od roku 2006. Kromě rekonstrukce originálních interiérů z doby počátku století nabízí muzeum výstavy orientující se na osobnost Josefa Hoffmanna a design Wiener Werkstätte.

Ředitelé Moravské galerie v Brně

[editovat | editovat zdroj]
  • Jiří Hlušička 1961–1989
  • Marie Dohnalová 1989–1990
  • Jaroslav Kačer 1990–1997
  • Kaliopi Chamonikola 1997–2003
  • Marek Pokorný 2004–2012
  • Jan Press od roku 2013

Ze sbírek muzea

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]