Nancy Newhallová
Nancy Newhallová | |
---|---|
Narození | 9. května 1908 Lynn |
Úmrtí | 7. července 1974 (ve věku 66 let) Jackson Hole |
Alma mater | Smith College |
Povolání | novinářka |
Manžel(ka) | Beaumont Newhall |
multimediální obsah na Commons | |
Seznam děl v databázi Národní knihovny | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Nancy Wynne Newhallová (nepřechýleně Nancy Newhall; 9. května 1908 – 7. července 1974) byla americká kritička fotografie. Nejznámější je psaním textu doprovázející fotografie Ansela Adamse a Edwarda Westona, ale byla také široce publikovanou spisovatelkou o fotografii a americké kultuře.[1]
Život a dílo
[editovat | editovat zdroj]Newhallová se narodila v Nancy Wynne v Lynnu v Massachusetts a navštěvovala Smithovu školu. Vdala se za Beaumonta Newhalla, kurátora fotografie v Muzeu moderního umění v New Yorku. Na jeho místo zastupovala během jeho vojenské služby v druhé světové válce. Beaumont a Nancy měli syna Thea Christophera Newhalla.
Během čtyřicátých let psala eseje o populárním umění a kultuře pro menší magazíny a časopisy, ve kterých žádala společnost o větší naladění na umění a zejména na výtvarné umění. Newhallová se stále více zajímala o populární publikum než o akademické; v eseji z roku 1940 zkoumá možnosti nového televizního média pro popularizaci výtvarného umění a navrhuje techniky pro výuku umění a fotografie.
Dále argumentovala pro centrální fotografii pro pochopení a výuku americké historie ("Výzkum"). Newhallová se během tohoto období stýkala s fotografem Edwardem Westonem a úzkostlivě bojovala proti jeho kontroverznímu dílu čtyřicátých let 20. století, který vedle se zobrazoval zátiší, akty s válečnými předměty, jako například plynové masky.
V roce 1945 napsala Newhallová text knihy Time in New England (Čas v New Englandu) od Paula Stranda. Tímto dílem začala novou fázi své kariéry, ve které se stala zastáncem a ústředním průkopníkem žánru velkých sbírek fotografií. Nejznámější a nejvlivnější z nich je spolupráce s Anselem Adamsem This Is the American Earth, publikovaná v roce 1960. Stejně jako Adams, Newhallová byla zapojena do klubu Sierra a často psala o Conservation movement.
Nancy a Beaumont strávili od roku 1946 tři letní období na Black Mountain College. Vedle přednášek a výuky Newhallová fotografovala vysokoškolský areál a jeho osobnosti, přičemž vznikly například portréty Leona Amina, Ilya Bolotowského, Gwendolyn Knight, Jacoba Lawrencea nebo Buckminstera Fullera.[2] Některé práce Nancy a Beaumonta Newhallových jsou archivovány v Centru kreativní fotografie na Arizonské univerzitě v Tucsonu v Arizoně a ve výzkumném institutu Getty v Los Angeles v Kalifornii.[3]
Zemřela 7. července 1974 v nemocnici St. Johns v Jackson Hole, Wyomin na zranění po nehodě na řece Snake River v národním parku Grand Teton.[4]
Soukromá sbírka Beaumonta a Nancy Newhallových byla věnována College of Santa Fe a stala se základem pro univerzitní Beaumont and Nancy Newhall Library.
O práci Edwarda Westona napsala:
Mladí fotografové jsou zmateni a ohromeni, když svým expozimetrem měří každou hodnotu v prostoru, kde chtějí pracovat, od oblohy až po zemi pod nohama. Weston "světlo cítil" a kontroloval své vlastní pozorování. Poté dal pryč expozimetr a dělal to, co si myslel "on". Často k tomu přidával vše možné - filtry, doplňky, film, citlivost a tak dále - a výpočet násobil.Komentáře Nancy Newhallové, Edward Weston: Color Photography[5]
Weston věřil v „masivní expozici“, kterou pak kompenzoval ručním zpracováním filmu ve slabé vývojce a individuální kontrolou každého negativu, který postupně vyvolával, aby získal správnou rovnováhu mezi světly a stíny, poznamenává Newhallová.[5]
Hlavní knihy
[editovat | editovat zdroj]- Photographs, 1915-1945: Paul Strand. New York: Muzeum moderního umění, 1945.
- The Photographs of Edward Weston. MOMA, 1946.
- Time in New England: Photographs by Paul Strand. New York: Aperture, 1950. Reprint: New York: Harper and Row, 1980.
- A Contribution to the Heritage of Every American: The Conservation Activities of John D. Rockefeller, Jr. New York: Knopf, 1957.
- (S Beaumontem Newhallem) Masters of Photography. New York: Braziller, 1958.
- (S Anselem Adamsem) This Is the American Earth . San Francisco: Sierra Club Books, 1960.
- Words of the Earth, fotografie: Cedric Wright. Sierra Club Books, 1960
- Alvin Langdon Coburn: A Portfolio of Sixteen Photographs. Rochester: George Eastman House, 1963.
- Ansel Adams. Sierra Club, 1964. Reprint (s fotografiemi) jako Ansel Adams: The Eloquent Light. New York: Aperture, 1980.
- (S Beaumontem Newhallem) T. H. O’Sullivan: Photographer. Eastman, 1966.
- (S Anselem Adamsem) Fiat Lux: The University of California. New York: McGraw Hill, 1967.
- P. H. Emerson: The Fight for Photography as a Fine Art. Aperture, 1975.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nancy Newhall na anglické Wikipedii.
- ↑ STERNBERGER, Paul. Reflections on Edward Weston's Civilian Defense. American Art. 2003, s. 48–67.
- ↑ KATZ, Vincent. Black Mountain College: Experiment in Art. [s.l.]: The MIT Press Dostupné online. ISBN 978-0-262-51845-1.
- ↑ MUSEUM OF PHOTOGRAPHIC ARTS. Nancy Newhall: A Literacy of Images. [s.l.]: Museum of Photographic Arts S. 44-63.
- ↑ EDKINS, Diana E. A Tribute to Nancy Newhall. Untitled : Quarterly of the Friends of Photography. 1976, s. 5.
- ↑ a b Newhall, Nancy. "Nancy Newhall Comments" in Edward Weston: Color Photography, 29
Literatura
[editovat | editovat zdroj]- Deevey, Edward S. Review of This is the American Earth. Science, Vol. 132, No. 3441 (1960), 1759.
- FULLER, Patricia G. Nancy Newhall (1908-1974). Image. Rochester, N.Y.: International Museum of Photography at George Eastman House Inc., March 1975, s. 1–5. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-10-22.
- Klochko, Deborah, Merry Foresta, MaLin Wilson, et al. Nancy Newhall: A Literacy of Images, San Diego, Calif.: Museum of Photographic Arts, 2008.
- Newhall, Nancy. "The Need for Research in Photography." College Art Journal, Vol. 4, No. 4 (1945), 203-206.
- "Television and the Arts." Parnassus, Vol. 12, No. 1 (1940), 37-38.
- Sternberger, Paul. "Reflections on Edward Weston's 'Civilian Defense.'" American Art, Vol. 17, No. 1 (2003), 48-67.