Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Přeskočit na obsah

Sárí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o ženském oblečení. Další významy jsou uvedeny na stránce Sárí (rozcestník).
Žena oděna v sárí
Detail výšivky na hedvábném sárí z Tamilnádu (2023)

Sárí (hindsky साड़ी [saṛī], anglicky sari nebo saree) je svrchní ženský oděv, nošený na celém indickém subkontinentu; pozůstává z pruhu látky, obtočeného kolem těla. V Indii se nosí už od dob Harappské kultury, zmiňují se o něm Védy, eposy Rámájana i Mahábhárata nebo starotamilská poezie. V Mahábháratě se vypráví o tom, jak bůh Kršna zázračně prodloužil sárí princezny Draupadí v nekonečný pruh látky ve chvíli, kdy ji chtěli nepřátelští Kuruovci zhanobit veřejným vysvlečením. Materiály – hedvábí, bavlna, viskoza, polyester a různé směsi, např. cottonsilk. Samotné slovo pochází zřejmě ze sánskrtského výrazu sati, což znamená pruh látky.

Sárí samo je pruh látky obvykle dlouhý kolem 4 až 7 metrů a široký přibližně 100 až 130 cm. Po celé délce je po obou stranách zdoben pruhem výraznějšího tkaní (často se zlatými obrazci, či zobrazeními oblíbených pávů) – portou, lemem – a na jednom konci délky je též zdobený (mnohdy velmi bohatě) kus tohoto pruhu látky – pallu, vlečka – ten se nosí vyvěšený dopředu či dozadu přes rameno, nebo jiným z mnoha způsobů (dle druhu uvázání sárí). Existuje nepřeberné množství uvázání sárí (uvádí se až 200) závislých na oblasti původu ženy, jejím statusu ve společnosti, příležitosti, ke které se odívá, náladě, atd. Pod sárí se obvykle nosí dlouhá spodní sukně na šňůrku, nahoře krátké tričko (čoli, hindsky (चोली). Poslední trendy mění čoli, takže má mnohdy i dlouhé rukávy nebo je naopak redukováno na co nejmenší plochu.

Regionální zvyklosti

[editovat | editovat zdroj]
Prodavačky sárí na pláži v Goi

Existuje více regionálních zvyků, jak se sárí nosí (obtáčí kolem těla), mimo jiné:

  • ve stylu nivi, původně ze státu Ándhrapradéš, je jeden konec zastrčen do spodní sukně a jednou obtočen kolem spodní části těla a zvlněn pod pasem
  • v Gudžarátu visí konec sárí (přehozen přes obvykle pravé rameno) vpředu místo (obvykle) vzadu
  • styl původem ze státu Maharaštra, kde střední část sárí je položena svisle na zádech, až oba volné konce se obtáčejí kolem těla
  • dravidský styl se zvlněnou rosetou kolem pasu
  • ve stylu gond ze střední Indie, kdy sárí je napřed zřaseno kolem levého ramene, až potom se aranžuje po těle
  • sárí z dvou částí, nošené ve státě Kerala

Existuje však mnoho dalších možností a typických zvyků, jak sárí nosit, a také mnoho způsobů dekorace, mimo Indii je sárí populární na Srí Lance, v Bangladéši, v Pákistánu. Sárí se v poslední době těší velké oblibě nejen v Indii. Za to mohou hlavně představitelky v Bollywoodských filmech, které se většinou prezentují v nákladných sárí. Mnohé z těchto kousků váží několik kilo a jsou vytvořeny speciálně pro danou scénu filmu. K nejznámějším herečkám patří Aishwarya Rai Bachan, hlavně díky spolupráci s Hollywoodskými studii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu sárí na Wikimedia Commons
  • Saris – ukázky látek
  • [1] – jak uvázat sidhi styl
  • [2] – stránka českých nositelek sárí, obsahuje všechny důležité odkazy