Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Přeskočit na obsah

Samegrelo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Samegrelo
სამეგრელო
Samegrelo – znak
znak
Samegrelo – vlajka
vlajka
Geografie
Historický region Samegrelo v rámci Gruzie
Historický region Samegrelo v rámci Gruzie
Hlavní městoZugdidi
Souřadnice
Rozloha9 983 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel522 019
Jazykmegrelština, gruzínština
Národnostní složeníMegrelové
Náboženstvípravoslaví
Správa regionu
StátGruzieGruzie Gruzie
Druh celkuhistorický region
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Samegrelo, Samargalo, Megrelie, Mingrelie nebo dříve Odiši (gruzínsky სამეგრელო, Samegrelo, megrelsky სამარგალო, Samargalo) je jedním z historických regionů na západě Gruzie. Je obývaná převážně národem Megrelů, kteří bývají někdy považováni za subetnikum Gruzínů.[1]

V minulosti se zde nacházelo Megrelské knížectví (gruzínsky სამეგრელოს სამთავრო), které zaujímalo velkou část dnešního regionu Samegrelo-Horní Svanetie (bez Svanetie) a jihovýchodní část Abcházie a jejím hlavním městem bylo dnešní krajské město Zugdidi.

Související informace naleznete také v článku Megrelské knížectví.
Mapa jazyka v Megrelii

Megrelie bývala ve starověku součástí Kolchidy a jejího nástupnického státu Egrisi (nebo řecky Lazika). V době vrcholného středověku (11.15. století) byla Megrelie začleněna do sjednoceného Gruzínského království a v jeho rámci bylo vyhlášeno Megrelské knížectví. Po rozpadu království v 16. století získala Megrelie poprvé nezávislost, ale dostala se brzy pod tlak Osmanských Turků, kterým muselo vyplácet tribut. Vládnoucím rodem se stal rod Dadianiů. V roce 1803 se knížectví dostalo pod ochranu carského Ruska na základě smlouvy mezi carem Alexandrem I. a megrelským knížetem Grigolem. V letech 18571867 bylo nejprve knížectví zrušeno a pak se stalo součástí kutaiské gubernie.

Od roku 1918 do 1921 byla Megrelie součástí Gruzínské demokratické republiky, která se odtrhla od Ruska, později byla obsazena Rudou armádou a přičleněna ke Gruzínské SSR. Po rozpadu SSSR v roce 1991 se Megrelie stala opět součástí Gruzie, ale v letech 19921993 se zde odehrála brutální občanská válka souběžně s válkou v Abcházii, jejímž výsledkem bylo vyhnání většiny Gruzínců a Mingelců z Abcházie.

  1. Ottův slovník naučný (1888–1909) v. 1. 1. 1908 (heslo zde online Archivováno 16. 3. 2007 na Wayback Machine.)

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]