Skateboarding
skateboarding | |
---|---|
Skateboarding je olympijský sport, někdy v médiích označován jako extrémní sport, ve kterém se používá skateboard k jízdě a provádění triků. Člověk, který se tomuto sportu věnuje se nazývá skater, skateboarder, skateboardista nebo slangově skejťák nebo rider (jezdec).
Skateboarding lze chápat i jako rekreační aktivitu, umění, práci nebo typ dopravního prostředku. Během let se průběžně skateboarding velice měnil co se týče triků, stylu jízdy a stavby samotných skateboardů. Zpráva z roku 2002 od American Sports Data zjistila, že na světě je 18,5 miliónů skateboardistů. 85 procent z dotázaných byli mladší osmnácti let a 74 procent z dotázaných byli muži.
Skateboarding vznikl v 50. letech 20. století.[1] K zásadnímu vývoji došlo na konci sedmdesátých let, kdy Alan Gelfand udělal první ollie (skok bez pomoci rukou). První kickflip udělal v roce 1982 Rodney Mullen. Olympijská premiéra skateboardingu proběhla na Letních olympijských hrách 2020.
Vznik a historie
[editovat | editovat zdroj]1950–1960
[editovat | editovat zdroj]Skateboarding vznikl pravděpodobně začátkem padesátých let když surfařům nefoukal vítr ani nebyly vlny. Není známo, kdo vyrobil první skateboard, ale je zřejmé, že za tím stálo několik lidí, kteří přišli s podobnými nápady v téže době. Prvními skateboardy byla dřevěná prkna, na nichž byla zespodu připevněna kolečka z bruslí. Později je firmy začaly vyrábět z tenkých stlačených vrstev, podobně jako tomu je dnes. Lidé na skateboardingu začali vidět čím dál víc zábavy místo surfingu, a proto se to začalo označovat jako “chodníkové surfování” (sidewalk surfing) a to také kvůli stylu jízdy a manévrům.
První vyráběné skateboardy si objednaly losangeleské a kalifornské surf shopy, to znamenalo že na nich začali více jezdit surfaři když zrovna neměli vlny. Majitel obchodu Bill Richard napsal smlouvu s chicagskou firmou na kolečkové brusle, že budou vyrábět sady koleček na skateboard. Dnešní koloběžky byly také původně navrženy s podobným návrhem jako skateboardy s jednou hlavní výjimkou a tou jsou řídítka ve předu prkna.
Spousta surfařských výrobců, jako například Makaha, si začali vyrábět skateboardy které se podobaly spíše malým surfům a výrobní týmy tyto výrobky podporovaly. Popularitu skateboardingu velice zvedl Skateboard Magazine. V roce 1965 se začala mezinárodní mistrovství vysílat v televizi. Vzestup tohoto sportu byl znatelný také podle prodejů Makahany, která na skateboardech mezi lety 1963 a 1965 vydělala 10 miliónů dolarů. Nicméně v roce 1966 prodeje výrazně klesly a vydávání časopisu Skateboard Magazine bylo zastaveno. Popularita skateboardingu zůstala malá až do počátku sedmdesátých let.
1970
[editovat | editovat zdroj]Na začátku sedmdesátých let Frank Nasworthy začal vyvíjet kolečka z polyuretanu. Jeho firma se jmenovala Cadillac Wheels. Těmito kolečky se zlepšila jízda co se týče rychlosti a setrvačnosti. Když se v roce 1972 začala prodávat, popularita skateboardingu znovu stoupala. Kvůli tomu firmy začaly investovat do vývoje nových technologií a zlepšení. Spousta firem také začala vyrábět trucky (nápravy) speciálně navržené pro skateboard, v 1976 vznikly Tracker Trucks. Vybavení skateboardu se tím stalo kompaktnější, desky se začaly vyrábět širší a dosahovaly až deseti palců, což je 254 mm. To dávalo jezdcům větší kontrolu. Banana board je termín, který se používal pro skateboardy vyrobené z polypropylenu. Byly velmi úzké, pružné a měly zespodu upevňující žebra. Byly také velice populární v polovině sedmdesátých let, prodávaly se v mnoha barvách. Nejčastější však byla jasně žlutá barva.
Výrobci začali experimentovat s méně obvyklými materiály jako skelná vata a hliník, ale běžné skateboardy byly stále vyráběny z kanadského javoru. Skateboardistům to dalo výhodu lepší manipulace se skateboardem a tvořily se snadno nové triky. Skateboardeři zvláště Ty Page, Bruce Logan, Bobby Piercy, Kevin Reed, a Z-Boys (jmenují se tak podle jejich místního surfshopu Zephyr) začali jezdit na nakloněných zdích a vypuštěných bazénech a shodou okolností tomu tak bylo v období sucha v roce 1976 v Kalifornii. Tím nastal nový trend vertikálních ramp, jezdci mohli jezdit rychleji a provádět nebezpečnější triky jako například slajdy (slide) na hraně rampy nebo fronside/backside otočky ve vzduchu (frontside/backside airs). To přineslo majitelům skateparků větší zodpovědnost a ceny za pojištění, poté začal vývoj lepších chráničů. Během této éry se skateboarding rozdělil do více disciplín, charakteristické výbavou a širokým sortimentem triků.
Výsledkem trendu vertikálního skateboardingu bylo že bylo uzavřeno mnoho skateparků kvůli velkému zadlužení. To způsobilo že skateboardisté si stavěli vlastní rampy. Tím skateboarding na začátku osmdesátých let znovu upadal, během tohoto úpadku se stále dotvářel styl jízdy.
1980
[editovat | editovat zdroj]Toto období bylo poháněno firmami, které fungovaly díky skateboardistům. Zaměření zpočátku bylo na vertikální skateboarding. Vynález skoku bez pomocí rukou (později známo jako ollie) Alanem Gefaldem ve Floridě v 1976 a souběžného zdokonalování většině skoků s pomocí rukou Georgem Ortonem a Tonym Alvou v Kalifornii přicházely na možnosti jak provádět triky ve vertikálních rampách. Během této vlny byl skateboarding plný komerce, přesto většina lidí, kteří jezdili, nikdy nezkusili vertikální rampu. Protože většina lidí si nemohla dovolit si postavit vlastní rampu nebo neměli přístup do skateparku, který by byl blízko. Rostla popularita jízdy na ulici (street skating).
Také freestylový skateboarding byl stále populární díky průkopníkům jako Rodney Mullen, který vymyslel množství základních triků moderního street skatingu například kickflip a imposible. Mullen také zvítězil v letech 1981–1991 na 34 mistrovstvích. Vliv freestylu na street skating byl v polovině osmdesátých let nepatrný, na ulicích se stále jezdilo na širokých prknech s krátkou špičkou zespodu měly připevněny plastové plochy kvůli slajdování. Prkna měla velká měkká kola (tzv. rybičky). Během rozmachu skateboardingu se ke konci osmdesátých let stále více přizpůsoboval street skatingu. Začátkem devadesátých let už poklesávající vertikální skateboarding nebyl zdaleka tak spojován se streetovým.
1990 až současnost
[editovat | editovat zdroj]Dnešní prkna mají šířku 7 a čtvrt až 9 a délku 32 palců. Kolečka se vyrábějí z extrémně tvrdého polyurethanu s nejtvrdším durometrem tvrdosti zhruba 99a. Velikost koleček je poměrně malá takže prkna jsou lehčí, takže zrychlit jízdu lze rychleji a při provádění triků je větší svoboda (když je překážka velice blízko lze se na ní lépe rozjet). Tvar prken se měnil dramaticky od 70. let, ale od devadesátých let už zůstal téměř stejný. Tvar dnešního prkna je odvozen od freestylových prken (rybiček) z 80. let, na rozdíl od nich má symetrický tvar a jsou užší. Od poloviny devadesátých let jsou tyto prkna standardem.
Go Skateboarding Day začal být uznáván od roku 2004 skupinou skateboardingových firem pro propagaci a pro povšimnutí okolního světa.
Skateboarding v Česku
[editovat | editovat zdroj]Skateboarding se v Česku začal rozvíjet v devadesátých letech. První tuzemský boom skateboardingu proběhl v letech sedmdesátých na prknech amatérsky postavených, nebo dovezených (na předchůdcích dnešních Pennyboardů), druhý pak v letech osmdesátých (částečně již na těžce posháněném profesionálním materiálu ze zahraničí – především koleček). Český skateboarding je často spojen se slovenským existují i každoroční závody, kde soutěží tým z Česka proti týmu ze Slovenska. Na rozdíl od americké skateboardové velmoci se v České republice téměř nejezdí na vertikálních rampách.
Světový skateboardový pohár Mystic Sk8 Cup se každoročně koná v létě v Praze na ostrově Štvanice, je to jeden z nejstarších závodů v Evropě. Nejoblíbenější skateboardová místa jsou Skatepark Štvanice a Stalinův pomník (Stalin) v Praze, a skatepark Pardubice. Češi mají i zaběhlý slang, některé triky se nazývají úplně jinak než jak je tomu v oficiálním názvosloví, například kickflip → kino, 360 flip → var, hardflip → hadr, varial heelflip → varhel, atd.
Mezi největší jména českého skateboardingu patří Martin Pek, David Luu, Tomáš Stejskal, Maxim Habanec.
Technika
[editovat | editovat zdroj]Postoje
[editovat | editovat zdroj]Základní postoje jsou dva: Goofy, kde je pravá noha u předních šroubů a levá na zadních (levou se jezdec odráží) a regular, kde je levá noha u předních šroubů a pravá na zadních (jezdec se odráží pravou).
Jezdec se při jízdě standardně odráží zadní nohou, přičemž druhá je umístěna na předních šroubech. Druhým stylem jízdy je tzv. mongo při kterém noha, která má být na předních šroubech je na zadních a noha, kterou se jezdec odráží, se dodává dopředu. Tento styl jízdy je považován za méně vhodný.[2]
Základní triky
[editovat | editovat zdroj]Ollie
[editovat | editovat zdroj]Ollie je základní skateboardingový trik a odvozuje se od něj většina ostatních skateboardingových triků. Přední noha je při něm umístěna před přední šrouby nebo doprostřed prkna. Pokud má jezdec nohu delší než desku, tak by měla špička přesahovat hranu desky. Zadní noha je umístěna špičkou na tailu desky. K samotnému výskoku dochází za pomocí stlačení tailu desky zadní nohou a následného táhnutí přední nohy směrem nahoru po gripu.[3] Existuje až 15 variací ollie, mezi které patří zejména switch ollie, nollie a fakie ollie.[4]
Backside 180
[editovat | editovat zdroj]Backside 180 je trik, při kterém uděláte ollie s rotací o 180 stupňů směrem dopředu. Jeďte jako na ollie, ale dejte si nohy dál od sebe pokrčte se. Jak budete dělat ollie, tak sebou zároveň švihnete směrem dopředu o 180 stupňů. Jakmile budete ve vzduchu v rotaci 90 stupňů ocitnete se zády oproti směru jízdy. Backside 180 se lépe dělá, když máte ještě před skokem hlavní těžiště těla na špičce přední nohy. Zkrácený název tohoto triku je BS 180.
Frontside 180
[editovat | editovat zdroj]Frontside 180 točíte na opačnou stranu než Backside 180, čili tam, kde máte záda. Nohy mějte jako na ollie, ale přední nechte trochu přečuhovat, lépe se vám deska udrží pod nohama. Udělejte ollie a jak budete ve vzduchu, švihněte dozadu o 180 stupňů. Jakmile budete ve vzduchu v rotaci 90 stupňů budete čelem ve směru jízdy. Frontside 180 se lépe dělá, když máme ještě před skokem hlavní těžiště těla na patě zadní nohy. Zkrácený název tohoto triku je FS 180.
Kickflip
[editovat | editovat zdroj]Jde o trik, při kterém se vám skate protočí pod nohama o 360° podél horizontální osy. Je dost náročný a vyžaduje hodně cviku. Jeďte rychlostí, která vám vyhovuje, přední nohu dejte někam mezi šrouby a prostředek, zadní dejte na tail. Zadní nohou přidupněte tail, odražte se, přední nohu nahněte jako u ollie a pokud jste goofy, kopněte směrem doprava a dopředu, k pravé straně noseu, pokud jste regular, tak kopete naopak doleva k levé straně. Špičkou nohy, která přejede přes hranu noseu pak způsobíte rotaci o 360°. Je třeba dát si pozor na to, abyste nekopali směrem dolů, ale snažili se vykopnout spíš směrem nahoru, jako bychom kopali “skrz” skateboard. Při letu se vám skate pod nohama přetočí, pak přední nohu nasměrujete zpět nad desku, dopadnete a odjedete (je důležité aby jste zastavili rotaci skejtu zadní nohou, aby se skejt nepřetočil). V českém skateboardovém slangu se tento trik nazývá kino. Podobný trik je heelflip, kdy skateboard také udělá rotaci o 360°, ale na opačnou stranu. Kopete na druhou stranu, takže vaše pata přejede přes hranu, místo špičky nohy a způsobí rotaci.
Manual
[editovat | editovat zdroj]Jízda po zadních dvou kolečkách se nazývá manual, po předních nosemanual.
Heelflip
[editovat | editovat zdroj]Pojedete rychlostí která vám je přirozená, dáte si přední nohu ke šroubům ať vám kousek špičky vylézá ven. Poté kopnete přední nohou od sebe ven a vyskočíte a zkusíte trik dopadnou.
Varial kickflip
[editovat | editovat zdroj]Jedná se o trik už pro pokročilé ale musíte umět kickflip. Varial kickflip je něco jako kickflip akorát protočíte skateboard o 360 stupňů dolů, a o 180 stupňů do boku před sebe. Skateboardovém slangu se tomuhle triku “říka var kino”. Poté ve skateboardingu máme podobný trik a říkáme mu 360 flip.
360-flip
[editovat | editovat zdroj]360-flip je něco jako variál flip akorát skateboard protočíte o 360 stupňů a uděláte kickflip před sebe a tím pádem uděláte 360 shov-it tento trik je spojením dvou triků: kickflipem a 360 shov-item. Ve skateboardovém slangu se tomuhle triku říká “var”. K tomuto triku musíte umět kickflip a 360 shove-it.
Backside 180 kickflip
[editovat | editovat zdroj]Jedná se o trik spojením triků:backside 180 a kickflip. Stačí udělat backside180 a pomalu začít kopat kickflip. Vyskočit nohama a snažit se mít trik pořad pod nohama a dávat jsi pozor a nedopadnete do “prima”.
Half-cab flip
[editovat | editovat zdroj]K tomuto triku potřebujete umět half-cab.
Uděláte fakie backside a jak jste v půlce rotace tak uděláte kickflip. Tento trik je těžší na provedení, ale je velice pěkný v rychlosti.
FS 50-50 grind
[editovat | editovat zdroj]Postavte se do pozice jako na ollie, příjíždějte čelem k vybraný překážce normální rychlostí a udělejte olliečko. Natočte tělo do směru překážky a dopadněte oběma truckame na překážku. Teď jedete po překážce a balancujete, dokud začnete ztrácet rychlost, nebo se dostanete na konec překážky. Tak stlačte lehce tail (to způsobí to, že se na konci překážky nepřekotíte dopředu) a sjeďte pohodlně z překážky. Pro větší efektnost můžete udělat z překážky olliečka.
BS 50-50 grind
[editovat | editovat zdroj]Na Bs 50-50 je lepší abyste už uměli FS. Takže jedete k překážce a jste k ní zády, proto se na ní hůř trefujou treky. Udělejte ollie a točte se směrem na Bs abyste se dostali do směru překážky. Dopadněte na treky a balancujte. Jeďte si jak dlouho chcete a pak sjeďte nebo udělejte z překážky ollie (vypadá to mnohem lépe). Víc vám o tom asi neřeknu, prostě to chce jen trénovat a trénovat.
Zajímavosti
[editovat | editovat zdroj]- Světový rekord v ollie drží Danny Wainwright, který olliečkem překonal 113 cm. Pro srovnání český rekord činí 101 cm, pokořil ho Adam Pelc.[5]
- Skateboard se používá i v armádě. K manévrování uvnitř budov s cílem odhalení drátů, které by mohly spustit pasti.
- 9. července roku 2009 Danny Way přeskočil Velkou čínskou zeď. Nejdříve tuto překážku pokořil Olliečkem a poté udělal BS 360.
- Skateboarding je zaznamenán i ve filmu Sk8aři (Deck Dogz), kde můžete vidět i skateboardingovou legendu Tony Hawka a jeho otočku o 540 stupňů. Tony Hawk předvedl jako 1. člověk na X-Game otočku o 900 stupňů. Také se tam předvedla dívka, která jako první holka na světě udělala otočku o 540 stupňů. Dále na skateboarding narazíte ve filmech jako Skřípění (Grind), Street Dreams, Skate or Die, Vrať se ke dřezu (Dishdogz) nebo Mid 90s.
- V případě oblečení na skateboarding či snowboarding, je z Česka kolem deseti velkých světových značek, což je podle lidí z branže anomálie. Mezi největší tuzemské značky patří Horsefeathers (z Plzně), Meatfly (z Brna), Nugget (z Brna), Vehicle a Funstorm (z Podještědí).[6]
Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ History of Skateboarding | skatedeluxe Blog [online]. [cit. 2024-08-26]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Pushing Mongo Explained (Pros & Cons) | Concrete Waves [online]. 2023-04-21 [cit. 2024-08-26]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Here's everything you need to know about how to Ollie on a skateboard. Red Bull [online]. 2022-05-19 [cit. 2024-08-26]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Ollie: the trick that revolutionized skateboarding. Surfer Today [online]. [cit. 2024-08-26]. Dostupné online.
- ↑ Skaterock.cz Archivováno 20. 6. 2009 na Wayback Machine. — Nový český rekord v ollie Adam Pelc 101 cm
- ↑ Češi šijí oblečení na snowboardy, konkurují světovým značkám. iDNES.cz [online]. 2010-02-01. Dostupné online.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu skateboarding na Wikimedia Commons
- www.skaterock.cz – český skate web
- www.board.cz – český skateboardový časopis
- wwww.thrashermagazine.com- skate časopis ze Států
- verta.cz – vertikální rampa s resim
- https://shop.thrashermagazine.com/subscriptions.html -skateboardový časopis
- https://www.vans.com/skate.html-nejlepši skateboardové oblečeni a obuv