Státní pohřeb
Státní pohřeb je slavnostní pohřeb, kterým stát vyjadřuje nejvyšší pocty při úmrtí mimořádně významné osobnosti.
O státním pohřbu obvykle rozhoduje parlament, vláda nebo nejvyšší ústavní činitelé. Samotnému obřadu zpravidla předchází veřejné vystavení rakve s čestnou stráží a smuteční průvod. Pohřeb obvykle doprovází vojenské pocty a další tradice z vojenského prostředí. Při příležitosti úmrtí tak významné osobnosti také bývá vyhlašován státní smutek.
Stát může vypravovat i jiné slavnostní pohřby, například pohřeb se státními poctami, vojenský nebo panovnický pohřeb.
V Česku
[editovat | editovat zdroj]V historii byly výjimečné pohřby vyhrazeny panovníkům, významný byl například pohřeb Karla IV. Také v moderní době byly státní pohřby vypraveny hlavám státu: pohřby prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka (1937), Edvarda Beneše (1948), Klementa Gottwalda (1953), Antonína Zápotockého (1957), Ludvíka Svobody (1979) a pohřeb Václava Havla (2011).
Kromě státního pohřbu, určeného spíše hlavám státu, existuje také pohřeb se státními poctami, který byl v roce 2010 vypraven Otakaru Motejlovi, dále pak Karlu Gottovi (12. října 2019[1]) nebo Karlu Schwarzenbergovi (2023). O pohřbu se státními poctami se mluvilo také pro Vlastu Chramostovou.[2]
České zákony se organizací státního pohřbu nezabývají, proto se pohřeb řídí zvyklostmi, obdobně jako jiné zákonem neupravené události. Nicméně se nepořádají společenské podniky a bývají vystaveny kondolenční archy k možnosti vyjádření kondolence.[3]
Ve světě
[editovat | editovat zdroj]- Pohřeb Vladimira Iljiče Lenina
- Pohřeb Josifa Vissarionoviče Stalina
- Pohřeb Leonida Iljiče Brežněva
- Pohřeb Helmuta Kohla
- Pohřeb Alžběty II.
Galerie
[editovat | editovat zdroj]-
Státní pohřeb Václava Havla (2011)
-
Státní pohřeb Ronalda Reagana (2004)
-
Státní pohřeb izraelského prezidenta Šimona Perese (2016)
-
Státní pohřeb chilského prezidenta Patricia Aylwina (2016)
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Státní smutek připadne na den Gottova pohřbu se státními poctami. Uskuteční se 12. října. Lidovky.cz [online]. 2019-10-04. Dostupné online.
- ↑ Žofín jako tradiční místo rozloučení slavných. Češi zde smutnili za Hlinkou nebo Matuškou. echo24.cz [online]. 2019-10-11. Dostupné online.
- ↑ Příručka diplomatického protokolu II. Zásady a pravidla protokolární praxe [online]. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, listopad 2018 [cit. 2020-01-27]. S. 12. Dostupné online.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu státní pohřeb na Wikimedia Commons