Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Přeskočit na obsah

Trofej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Trofej je upomínkový předmět na určitou událost, která je nějakým způsobem výjimečná.

Druhy trofejí

[editovat | editovat zdroj]

Sportovní trofeje

[editovat | editovat zdroj]

Výraz pro ocenění získané ve sportovní soutěži. Existují různé podoby sportovních trofejí. Nejčastěji to bývá pohár nebo medaile, ale také různé druhy mís (např. Mísa Venus Rosewater – známá wimbledonská trofej ženské dvouhry) a jiné předměty.

Trofeje v myslivosti

[editovat | editovat zdroj]
Ukázky trofeje jeleního a srnčího paroží

V myslivosti je trofej výraz pro upravenou část úlovku, která je upomínkou na lov nebo hodnotitelným soutěžním předmětem.

Myslivecké trofeje se rozdělují na upomínkové trofeje (různé štětky, zbraně u divočáka, pírka ptáku apod.) a trofeje jako takové, ty tvoří většinu trofejí. Tyto trofeje jsou hodnotitelné a předvádí se na výstavách, kde se posuzuje kvalita péče o zvěř v dané honitbě a oprávněnost odstřelu daného kusu.

Metody hodnocení trofejí v myslivosti

[editovat | editovat zdroj]
  • CIC – původní hodnotitelská metoda, je založena na hodnocení komisí, která zkoumá trofej podle řady subjektivních kritérií (př. barevnost). V Česku je to jediná oficiální metoda, která je uznávaná na výstavách.
  • SCI – novější hodnotitelská metoda, je založena na přesně měřitelných kritériích. Její vznik je spojen s organizací Safari Club International, která ji dále rozvíjí. Po světě existuje spousta vyškolených členů SCI, kteří tyto trofeje mohou hodnotit (je potřeba kurz v USA). Existence této metody je dále spojena s internetovým portálem, kde se zobrazují výsledky ohodnocení okamžitě na rozdíl od CIC, kde proces trvá i několik týdnů.

Válečná trofej

[editovat | editovat zdroj]
Válečná trofej (kanón z paraguayské války, Historické národní muzeum, Rio de Janeiro)

Zbraně, zástavy a jiné doklady vojenského vítězství.[1]

Původ slova

[editovat | editovat zdroj]

Český výraz trofej pochází z řeckého slova tropaion, označujícího pomník, postavený na místě vítězství, ozdobený ukořistěnou zbrojí (případně z latinského tropaeum).[1]

  1. a b Ottův slovník naučný 25.. Praha: J. Otto, 1906. Dostupné online. Kapitola Tropaion, s. 799–800. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]