Inkluze (mineralogie)
Inkluze neboli uzavřenina je jakýkoli druh látky uzavřený v druhé, strukturou odlišné (například tekutina nebo plyn v pevném krystalu, ale i pevná látka v jiné pevné látce). Vzniká v krystalu během jeho růstu kdy dojde při krystalizaci k uzavření substance v jiné fázi uvnitř krystalu a vzniku fázového rozhraní. Pokud jsou obě fáze zahřáty na určitou teplotu, při které minerál vznikl (teplota homogenizace), stávají se homogenní – tzn. obě mají stejnou fázi.
Inkluze můžeme podle jejich složení rozdělit na pevné a plynokapalné, někdy bývá vyčleňována zvláštní kategorie inkluze tavenin, kdy dochází k uzavření kapalného stavu taveniny v krystalu. Za normální teploty pak tavenina přechází do pevného stavu, tedy krystalizuje (vykrystalizovaná tavenina nebo sklo).
V jantaru lze nalézt inkluze ve formě rostlin a živočichů.
Galerie
[editovat | editovat zdroj]-
Křemen s inkluzemi plynu a ropy (Balúčistán, Pákistán
-
Křemen s inkluzemi fluoritu (Miandrivazo, Madagaskar)
Literatura
[editovat | editovat zdroj]- Petránek J. Uzavřenina. Česká geologická služba, 2007. Dostupné on-line: http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl?uzavrenina
- Zachariáš J. Úvod do studia plynokapalných inkluzí. Praha: Ústav geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů, UK PřF, 2000. Dostupné on-line: http://web.natur.cuni.cz/ugmnz/mineral/inkl/FI-Wnew.pdf Archivováno 13. 6. 2020 na Wayback Machine.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu inkluze na Wikimedia Commons