Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Přeskočit na obsah

Wikipedie:Pahýl

Tato stránka je zamčena pro neregistrované a nové uživatele
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

pravidla:

     závazná
     doporučení
     v hlasování
     navrhovaná
     neschválená
Doporučení

Text této stránky je doporučení české Wikipedie. Vysvětluje standardy, s nimiž většina wikipedistů v principu souhlasí a které je vhodné dodržovat. Přesto není závazným pravidlem. Nebojte se stránku editovat, je-li potřeba, ale větší změny raději předem navrhněte v diskusi a oznamte je též Pod lípou.


Zkratka:
  • WP:PAH

Jako pahýl se označuje neplnohodnotný článek Wikipedie, který o svém tématu neposkytuje všechny základní informace. Pahýl je třeba rozšířit na plnohodnotný článek doplněním nejzákladnějších údajů, které lze nalézt v dobře dostupných zdrojích. Úplnost základních informací nesouvisí přímo s délkou článku.

Cílem Wikipedie je co nejmenší počet pahýlů, přesto platí, že mnoho dobrých hesel ve Wikipedii může začít právě jako pahýl. Někdy i takový pahýl obsahuje vše, co potřebujete vědět; ovšem i tak se jej můžete pokusit rozšířit. Úkolem této stránky je stanovit základní pravidla, jak zacházet s pahýly.

Označení pahýl je doslovný překlad anglického stub; pokusy o jiné označení se neujaly.

Pahýl vs. plnohodnotný článek

Pahýl je článek tak krátký, že o tématu neposkytuje všechny základní informace. Proto platí, že čím je téma článku obsáhlejší, tím delší musí článek být, aby si nezasluhoval označení jako pahýl. Úzce zaměřené téma může být dostatečně pokryto i článkem tak krátkým, že většina stejně dlouhých článků jsou pahýly.

Pahýl vs. subpahýl

Subpahýlem je článek, v němž je informací tak málo, že jsou nepoužitelné. Pahýl by měl být alespoň tak dlouhý, aby dobře definoval titulek článku a tím inspiroval editory k dalšímu rozšíření. Stačí k tomu obvykle 3 až 10 krátkých vět.

Subpahýly bývají po týdnu mazány procesem odloženého smazání.

Kdy článek označit jako pahýl

Pokud vy sami napíšete nebo naleznete pahýl, pak přidejte na jeho konec (před kategorie) šablonu {{pahýl}}. V článku se pak bude zobrazovat následující text, který by měl podnítit ostatní wikipedisty k jeho rozšíření:

  • Jako pahýl může být označen článek, který obsahuje tak málo informací, že i editor, který toho ví o daném tématu málo nebo nic, dokáže po krátkém hledání na internetu nebo po krátkém hledání ve své knihovně článek vylepšit. Jako pahýl by rozhodně neměly být označovány články, které dokáže rozšířit pouze odborník v dané oblasti.
  • Ještě kratší články, které obsahují příliš málo informací, je vhodné navrhnout na vymazání nebo sloučení s jiným článkem, který se věnuje danému tématu.
  • Wikipedie není slovník. K tomu je určen sesterský projekt Wikislovník. Pokud je článek příliš krátký, je lepší jej přesunout do tohoto slovníku, nebo (a to je ještě lepší) článek rozšířit a přidat další informace.
  • Jakmile je článek rozšířen a přestává být pahýlem, můžete označení pahýl odstranit. Nejsou k tomu potřeba žádné formální postupy a schvalování.
  • Ostatní články, které potřebují další úpravu a přitom nejsou pahýly, přidejte prosím na seznam článků k úpravě vložením šablony {{upravit}}.

Petscan – vyhledávání pahýlů z určitého oboru

Jestliže najdete pahýl, pak můžete pomoci Wikipedii tím, že jej rozšíříte. Poté můžete pokračovat s dalšími pahýly. Pokud vás zajímají jen pahýly z určitého oboru, existuje na to nástroj PetScan. Vyplňte v něm požadovanou kategorii článků, do kolonky Šablony zadejte „Pahýl“ a nástroj vyhledá všechny pahýly v dané kategorii či jejích podkategoriích až do zadané hloubky.

Ideální pahýl

Pokud zakládáte nový pahýl, nezapomeňte na to, že pahýl je primárně určen k tomu, aby byl později rozšířen. Měl by proto obsahovat dostatek informací k tomu, aby poskytl dalším editorům dobrý základ pro další rozšiřování. Začněte třeba hledáním na internetu s použitím dobrého vyhledávače a nalezená fakta rozšiřte se znalostmi získanými i z jiných zdrojů. Ověřte si, že všechna fakta, která do článku vkládáte, jsou správná, a nezapomeňte na neutrální úhel pohledu.

Začněte definicí nebo popisem. Měli byste jasně a srozumitelně popsat objekt vašeho článku. Napište například, čím je osoba významná nebo zajímavá, kde se nachází dané místo a čím je známé, nebo základní detaily události a kdy se stala.

V dalším odstavci byste se měli pokusit rozšířit základní definici. Obvykle se vám při výzkumu podaří získat dostatek informací k tomu, abyste mohli napsat další podrobnosti. Jakmile se vám podaří naformulovat několik dobře strukturovaných a dobře srozumitelných vět, měli byste vytvořit sadu odkazů na další články Wikipedie, které s daným tématem souvisí.

Pak se pokuste přečíst si článek očima nezaujatého čtenáře, který nemá žádné znalosti o předmětu článku.

Až budete mít více informací nebo více času, můžete se k článku vrátit a rozšířit jej. Může se najít i jiný editor, který na pahýl naváže, rozšíří ho a vás inspiruje zase k dalšímu pokračování.

Související články

Externí odkazy