Párducz Mihály 1949–1950 között Csongrád-Kenderföldeken végzett ásatásainak 121 sírját 1959-ben k... more Párducz Mihály 1949–1950 között Csongrád-Kenderföldeken végzett ásatásainak 121 sírját 1959-ben közölte, majd 1960-ban a csongrádi laktanya építésekor 18 további sírt tárt fel, amelyet három évvel később adott közre. A különböző neveken publikált lelőhely egyazon temető két részlete, amelyeket mindezidáig nem értékeltek és elemeztek együttesen. A késő-szarmata periódus prehunkori és hunkori fázisára keltezhető sírok rávilágítanak a korszak zavaros, háborúkkal terhes időszakára, új – a feltárásig ismeretlen típusú – tárgyak fordulnak elő a soros temető sírjaiban. A lelőhely jól beleillik a korszak általánosan ismert köztemetőinek sorába. A tárgyak túlnyomó része helyi készítmény, de a római kereskedelem útján a Barbaricumba jutó árucikkek és keleti eredetű tárgyak, valamint ezek helyi utánzatai is megtalálhatóak. A két feltárás összesített eredményeinek elemzései során a lelőhely újbóli feldolgozása és anyagfelvétele nemcsak pontosítja a csongrádi temetőről való ismereteinket, hanem az újabb – csak szórványosan közölt – feltárásokkal együtt vizsgálva, lehetővé teszi a vizsgált periódusban a Barbaricum hitelesebb képének megrajzolását is. Jelen munkám alapja egy későbbi teljes körű feldolgozásnak. A lelőhely újbóli, részletes vizsgálata elengedhetetlen a Kárpát-medence prehukori és Attila-kori fázisának ismeretéhez.
Párducz Mihály 1949–1950 között Csongrád-Kenderföldeken végzett ásatásainak 121 sírját 1959-ben k... more Párducz Mihály 1949–1950 között Csongrád-Kenderföldeken végzett ásatásainak 121 sírját 1959-ben közölte, majd 1960-ban a csongrádi laktanya építésekor 18 további sírt tárt fel, amelyet három évvel később adott közre. A különböző neveken publikált lelőhely egyazon temető két részlete, amelyeket mindezidáig nem értékeltek és elemeztek együttesen.
A késő-szarmata periódus prehunkori és hunkori fázisára keltezhető sírok rávilágítanak a korszak zavaros, háborúkkal terhes időszakára, új – a feltárásig ismeretlen típusú – tárgyak fordulnak elő a soros temető sírjaiban.
A lelőhely jól beleillik a korszak általánosan ismert köztemetőinek sorába. A tárgyak túlnyomó része helyi készítmény, de a római kereskedelem útján a Barbaricumba jutó árucikkek és keleti eredetű tárgyak, valamint ezek helyi utánzatai is megtalálhatóak. A két feltárás összesített eredményeinek elemzései során a lelőhely újbóli feldolgozása és anyagfelvétele nemcsak pontosítja a csongrádi temetőről való ismereteinket, hanem az újabb – csak szórványosan közölt – feltárásokkal együtt vizsgálva, lehetővé teszi a vizsgált periódusban a Barbaricum hitelesebb képének megrajzolását is.
Jelen munkám alapja egy későbbi teljes körű feldolgozásnak. A lelőhely újbóli, részletes vizsgálata elengedhetetlen a Kárpát-medence prehukori és Attila-kori fázisának ismeretéhez.
A tanulmány szerzőinek célja az volt, hogy átfogóan vizsgálják a Covid–19-világjárvány kö... more A tanulmány szerzőinek célja az volt, hogy átfogóan vizsgálják a Covid–19-világjárvány következtében megnövekedett depressziós és szorongásos esetek előfordulási gyakoriságát, valamint súlyosságuk mértékét összesen 204 országban és térségben. A szakirodalom részletes és kritikus értékelését jól mutatja a módszertani áttekintés: a témában a 2020. január 1. és 2021. január 29. között megjelent adatokat áttekintő vizsgálatnak vetették alá. Kiindulási adatként a 2013 és avilágjárvány megjelenése közti eseteket használták, majd górcső alá vettékaz egyes járványszakaszok alatt megjelent adatokat. Minden elérhető információt igyekeztek figyelembe venni, mintegy 5 683 egyedi adatforrást azonosítva. A szigorú szűrést követően ezek közül mindössze 48 felelt meg a vizsgálandó kritériumoknak, egy vagy mindkét problémát érintve (a találatok közül 46 tárgyalja a major de-pressziós eseteket, 27 pedig a szorongást).A vizsgált adatok főleg Nyugat-Európából és Észak-Amerikából származnak, de bekerültek adatok Ázsia csendes-óceáni térségéből és Kelet-Ázsiából is.A szerzők hipotézise szerint a világjárvány jelentős mentális terhet ró a populáció egészére, és a kényszerű korlátozások következtében főként a depressziós és szorongásos zavarok növekedése várható. Továbbá vizsgálták, hogy az egyes szigorúbb és enyhébb korlátozásokkal járó időszakokban ténylegesen mérhető volt-e az esetszámok növekedése, változása.
Even today, it is possible to fi nd in the harsh, wild land of the Himalayas the palace where the... more Even today, it is possible to fi nd in the harsh, wild land of the Himalayas the palace where the famous Hun-garian researcher Sándor Kőrösi Csoma 1 (better known by the anglicized version of his name, Alexander Csoma de Kőrös) wrote the fi rst Tibetan-English dictionary. Thanks to the Csoma's Room Foundation 2 , which is working to renovate the building and to develop the region, what a few years ago was a dilapidated ruin has now gone through a full rehabilitation, with the exception of the eastern wing, which is awaiting further renovation. Although the special religious signifi cance of the historic property protects it from the destructive impact of development, this cannot be said about the several hundred years old village that surrounds it. Since it is under no protection, the Foundation decided that it was important for professionals to work in the area and document what was still accessible. Within this context, archaeological examinations were performed around the palace in the 2013 and 2014 seasons.
A Himalája vadregényes, rideg világában ma is megtalálható az a palota, ahol a híres magyar kutat... more A Himalája vadregényes, rideg világában ma is megtalálható az a palota, ahol a híres magyar kutató, Kőrösi Csoma Sándor megírta az első angol–tibeti szótárt. Az azt felújító és a térség fejlesztésére törekvő Csoma Szobája Alapítványnak 1 köszönhetően mára a pár éve még romos épület – a további felújításra váró keleti szárny kivételével – teljes helyreállításon esett át. Bár a műemléket különleges vallási jelentősége megvédi a fejlődés romboló hatásától, ez nem mondható el az őt körülvevő több száz éves faluról. Mivel semmilyen védelem alatt nem áll, az Alapítvány fontosnak tartotta, hogy szakemberek is dolgozzanak a területen, s dokumentálják, ami még elérhető. Ennek keretében történtek régészeti vizsgálatok a palota körül a 2013-as és 2014-es szezonban.
Az Urfa-régió eddig feltárt lelőhelyei igen kiemelkedő helyet foglalnak el Anatólia neolitikus ku... more Az Urfa-régió eddig feltárt lelőhelyei igen kiemelkedő helyet foglalnak el Anatólia neolitikus kultúráinak kutatásában. A legelső antropogén hatások egészen a mezolitikum idejére nyúlnak vissza. A régészeti kutatás tekintetében, hitvilági aspektusból a legjelentősebb leletek a mobil művészet emlékei, illetőleg a különböző objektumok, amelyeknek sorából kiemelkedik Göbekli Tepe lelőhelye, amelynek rétegei egyértelműen a kerámia előtti neolitikum időszakára datálhatók, habár a domesztikációra utaló nyomok mondhatni teljes egészében hiányoznak. Legkorábbi fázisának megalitikus oszlopokból álló kőkörei megalapozták a lelőhely hírnevét és tudományos jelentőségét. A régió gazdag vadállatfaunája feltehetőleg nagy hatást gyakorolt a korabeli ember életére, gondolkodására, nemcsak a mindennapi táplálékszerzés és közvetlen környezet tekintetében, hanem az ábrázoló művészetben is, melynek a kutatás mai állása szerinti legelfogadottabb értelmezése egyértelműen a szakrális szimbolikához köti. Számos értelmezés és eredmény látott napvilágot az évek során, azonban ha figyelembe vesszük a lelőhelyek kiterjedését vagy a becsült várható további lelőhelyeket, objektumokat, és egyéb leleteket, akkor kijelenthetjük, hogy a kutatás a régió jelentős részén még igencsak a kezdeti szakaszban van.
A kötődéselmélet mára az egyik legfontosabb teóriává vált a gyermeki szocio-emocionális fejlődés ... more A kötődéselmélet mára az egyik legfontosabb teóriává vált a gyermeki szocio-emocionális fejlődés vizsgálata szempontjából és számos társadalmi területen kulcsfontosságú a szülő-gyermek kapcsolat részletesebb megértéséhez. Annak ellenére, hogy a modellt jobbára az első világbeli családokra dolgozták ki, és teljes körűen még nem vizsgálták, hogy mennyire állja meg a helyét például a ma élő természeti népek egyes csoportjaira értelmezve, mégis nagyon sokszor központi, tájékoztató szerepet tölt be az adott közösségekben dolgozó szociális szakemberek számára is. Habár viszonylag elterjedt a használata ezeken a területeken, hozzá kell tenni, hogy sokszor már az elmélet alkalmazhatóságának vizsgálata is komoly korlátokba ütközik. Az egyes kultúrák kutatása során figyelembe kell venni, hogy a szülőségről kialakított felfogás és a gyermekek szocio-emocionális környezete lényegileg eltérhet azoktól a családokétól, ahol az elmélet alapjául szolgáló eredeti mintát felvették, és ahol a mai, nyugati gyermeknevelési gyakorlatot követik.
A régészeti korok nomád kultúrái számos tudományterület kutatóit inspirálnak különféle társadalmi... more A régészeti korok nomád kultúrái számos tudományterület kutatóit inspirálnak különféle társadalmi-gazdasági, vallási-gondolkodásbéli és művészeti elemzésekre. A kognitív tudomány lehetőséget kínál egyes területek, mint például az ábrázolások és a gondolkodásmód összefüggéseinek közvetlen, érzékszervi szempontból történő vizsgálatára a pszichológia eszközeivel. Az egykor élt mesteremberek, művészek alkotásai sokszor olyan meglepő ábrázolás-technikával dolgoznak, amelyek kontextusukból kiszakítva, a mai ember számára már értelmezhetetlenek, de legalábbis megfejtésük bizonytalanságot kelt. Ugyanakkor a teljes kép érdekében nem kerülhetjük meg ezeknek a mintáknak az elemzését, hiszen művészeti értékükön túl sokszor olyan jelentős üzeneteket hordozhattak a kulturális csoport számára, amelyek hozzátartoztak a mindennapokhoz, tehát társadalmi jelentőségük meghatározó lehetett.
Tolsztojtól származik az a mondás, amely szerint a boldog családoknak nincs története, nem lehet ... more Tolsztojtól származik az a mondás, amely szerint a boldog családoknak nincs története, nem lehet belőle regényt írni, mind egyformák. Ennek az Anna Kareninából származó gondoltnak manapság számtalan változata elterjedt, főként az angolszász kultúrában, és legismertebb példája ezt az egyes emberekre szűkíti (Boldog embereknek nincs története – Happy people have no history).
Csíkszentmihályi Mihály boldogságkutatásai ezt a tézist némileg cáfolni látszanak, hiszen, mint ahogy rámutat az optimális élmények eléréséhez negatív tapasztalatok megélése és belsővé tétele ugyanúgy fontos, mint a pozitív események maximális megtapasztalása (CSÍKSZENTMIHÁLYI 2001).
A vizsgálathoz olyan személyeket igyekeztem megkeresni, akik az általános vélekedések szerint igen önmegvalósító embereknek számítanak, vagy legalábbis határozottan törekszenek erre, folyamatosan keresik az új impulzusukat életútjuk során. A kutatás nagyobb részét a kvantitatív, kérdőívekkel felvett adatok elemzése képezi, majd egy rövid kvalitatív kifejtésben vázolom a szubjektív meglátásaimon alapuló eredményeket, és ismertetem a vizsgálatban részt vevő személyek gondolatait.
Párducz Mihály 1949–1950 között Csongrád-Kenderföldeken végzett ásatásainak 121 sírját 1959-ben k... more Párducz Mihály 1949–1950 között Csongrád-Kenderföldeken végzett ásatásainak 121 sírját 1959-ben közölte, majd 1960-ban a csongrádi laktanya építésekor 18 további sírt tárt fel, amelyet három évvel később adott közre. A különböző neveken publikált lelőhely egyazon temető két részlete, amelyeket mindezidáig nem értékeltek és elemeztek együttesen. A késő-szarmata periódus prehunkori és hunkori fázisára keltezhető sírok rávilágítanak a korszak zavaros, háborúkkal terhes időszakára, új – a feltárásig ismeretlen típusú – tárgyak fordulnak elő a soros temető sírjaiban. A lelőhely jól beleillik a korszak általánosan ismert köztemetőinek sorába. A tárgyak túlnyomó része helyi készítmény, de a római kereskedelem útján a Barbaricumba jutó árucikkek és keleti eredetű tárgyak, valamint ezek helyi utánzatai is megtalálhatóak. A két feltárás összesített eredményeinek elemzései során a lelőhely újbóli feldolgozása és anyagfelvétele nemcsak pontosítja a csongrádi temetőről való ismereteinket, hanem az újabb – csak szórványosan közölt – feltárásokkal együtt vizsgálva, lehetővé teszi a vizsgált periódusban a Barbaricum hitelesebb képének megrajzolását is. Jelen munkám alapja egy későbbi teljes körű feldolgozásnak. A lelőhely újbóli, részletes vizsgálata elengedhetetlen a Kárpát-medence prehukori és Attila-kori fázisának ismeretéhez.
Párducz Mihály 1949–1950 között Csongrád-Kenderföldeken végzett ásatásainak 121 sírját 1959-ben k... more Párducz Mihály 1949–1950 között Csongrád-Kenderföldeken végzett ásatásainak 121 sírját 1959-ben közölte, majd 1960-ban a csongrádi laktanya építésekor 18 további sírt tárt fel, amelyet három évvel később adott közre. A különböző neveken publikált lelőhely egyazon temető két részlete, amelyeket mindezidáig nem értékeltek és elemeztek együttesen.
A késő-szarmata periódus prehunkori és hunkori fázisára keltezhető sírok rávilágítanak a korszak zavaros, háborúkkal terhes időszakára, új – a feltárásig ismeretlen típusú – tárgyak fordulnak elő a soros temető sírjaiban.
A lelőhely jól beleillik a korszak általánosan ismert köztemetőinek sorába. A tárgyak túlnyomó része helyi készítmény, de a római kereskedelem útján a Barbaricumba jutó árucikkek és keleti eredetű tárgyak, valamint ezek helyi utánzatai is megtalálhatóak. A két feltárás összesített eredményeinek elemzései során a lelőhely újbóli feldolgozása és anyagfelvétele nemcsak pontosítja a csongrádi temetőről való ismereteinket, hanem az újabb – csak szórványosan közölt – feltárásokkal együtt vizsgálva, lehetővé teszi a vizsgált periódusban a Barbaricum hitelesebb képének megrajzolását is.
Jelen munkám alapja egy későbbi teljes körű feldolgozásnak. A lelőhely újbóli, részletes vizsgálata elengedhetetlen a Kárpát-medence prehukori és Attila-kori fázisának ismeretéhez.
A tanulmány szerzőinek célja az volt, hogy átfogóan vizsgálják a Covid–19-világjárvány kö... more A tanulmány szerzőinek célja az volt, hogy átfogóan vizsgálják a Covid–19-világjárvány következtében megnövekedett depressziós és szorongásos esetek előfordulási gyakoriságát, valamint súlyosságuk mértékét összesen 204 országban és térségben. A szakirodalom részletes és kritikus értékelését jól mutatja a módszertani áttekintés: a témában a 2020. január 1. és 2021. január 29. között megjelent adatokat áttekintő vizsgálatnak vetették alá. Kiindulási adatként a 2013 és avilágjárvány megjelenése közti eseteket használták, majd górcső alá vettékaz egyes járványszakaszok alatt megjelent adatokat. Minden elérhető információt igyekeztek figyelembe venni, mintegy 5 683 egyedi adatforrást azonosítva. A szigorú szűrést követően ezek közül mindössze 48 felelt meg a vizsgálandó kritériumoknak, egy vagy mindkét problémát érintve (a találatok közül 46 tárgyalja a major de-pressziós eseteket, 27 pedig a szorongást).A vizsgált adatok főleg Nyugat-Európából és Észak-Amerikából származnak, de bekerültek adatok Ázsia csendes-óceáni térségéből és Kelet-Ázsiából is.A szerzők hipotézise szerint a világjárvány jelentős mentális terhet ró a populáció egészére, és a kényszerű korlátozások következtében főként a depressziós és szorongásos zavarok növekedése várható. Továbbá vizsgálták, hogy az egyes szigorúbb és enyhébb korlátozásokkal járó időszakokban ténylegesen mérhető volt-e az esetszámok növekedése, változása.
Even today, it is possible to fi nd in the harsh, wild land of the Himalayas the palace where the... more Even today, it is possible to fi nd in the harsh, wild land of the Himalayas the palace where the famous Hun-garian researcher Sándor Kőrösi Csoma 1 (better known by the anglicized version of his name, Alexander Csoma de Kőrös) wrote the fi rst Tibetan-English dictionary. Thanks to the Csoma's Room Foundation 2 , which is working to renovate the building and to develop the region, what a few years ago was a dilapidated ruin has now gone through a full rehabilitation, with the exception of the eastern wing, which is awaiting further renovation. Although the special religious signifi cance of the historic property protects it from the destructive impact of development, this cannot be said about the several hundred years old village that surrounds it. Since it is under no protection, the Foundation decided that it was important for professionals to work in the area and document what was still accessible. Within this context, archaeological examinations were performed around the palace in the 2013 and 2014 seasons.
A Himalája vadregényes, rideg világában ma is megtalálható az a palota, ahol a híres magyar kutat... more A Himalája vadregényes, rideg világában ma is megtalálható az a palota, ahol a híres magyar kutató, Kőrösi Csoma Sándor megírta az első angol–tibeti szótárt. Az azt felújító és a térség fejlesztésére törekvő Csoma Szobája Alapítványnak 1 köszönhetően mára a pár éve még romos épület – a további felújításra váró keleti szárny kivételével – teljes helyreállításon esett át. Bár a műemléket különleges vallási jelentősége megvédi a fejlődés romboló hatásától, ez nem mondható el az őt körülvevő több száz éves faluról. Mivel semmilyen védelem alatt nem áll, az Alapítvány fontosnak tartotta, hogy szakemberek is dolgozzanak a területen, s dokumentálják, ami még elérhető. Ennek keretében történtek régészeti vizsgálatok a palota körül a 2013-as és 2014-es szezonban.
Az Urfa-régió eddig feltárt lelőhelyei igen kiemelkedő helyet foglalnak el Anatólia neolitikus ku... more Az Urfa-régió eddig feltárt lelőhelyei igen kiemelkedő helyet foglalnak el Anatólia neolitikus kultúráinak kutatásában. A legelső antropogén hatások egészen a mezolitikum idejére nyúlnak vissza. A régészeti kutatás tekintetében, hitvilági aspektusból a legjelentősebb leletek a mobil művészet emlékei, illetőleg a különböző objektumok, amelyeknek sorából kiemelkedik Göbekli Tepe lelőhelye, amelynek rétegei egyértelműen a kerámia előtti neolitikum időszakára datálhatók, habár a domesztikációra utaló nyomok mondhatni teljes egészében hiányoznak. Legkorábbi fázisának megalitikus oszlopokból álló kőkörei megalapozták a lelőhely hírnevét és tudományos jelentőségét. A régió gazdag vadállatfaunája feltehetőleg nagy hatást gyakorolt a korabeli ember életére, gondolkodására, nemcsak a mindennapi táplálékszerzés és közvetlen környezet tekintetében, hanem az ábrázoló művészetben is, melynek a kutatás mai állása szerinti legelfogadottabb értelmezése egyértelműen a szakrális szimbolikához köti. Számos értelmezés és eredmény látott napvilágot az évek során, azonban ha figyelembe vesszük a lelőhelyek kiterjedését vagy a becsült várható további lelőhelyeket, objektumokat, és egyéb leleteket, akkor kijelenthetjük, hogy a kutatás a régió jelentős részén még igencsak a kezdeti szakaszban van.
A kötődéselmélet mára az egyik legfontosabb teóriává vált a gyermeki szocio-emocionális fejlődés ... more A kötődéselmélet mára az egyik legfontosabb teóriává vált a gyermeki szocio-emocionális fejlődés vizsgálata szempontjából és számos társadalmi területen kulcsfontosságú a szülő-gyermek kapcsolat részletesebb megértéséhez. Annak ellenére, hogy a modellt jobbára az első világbeli családokra dolgozták ki, és teljes körűen még nem vizsgálták, hogy mennyire állja meg a helyét például a ma élő természeti népek egyes csoportjaira értelmezve, mégis nagyon sokszor központi, tájékoztató szerepet tölt be az adott közösségekben dolgozó szociális szakemberek számára is. Habár viszonylag elterjedt a használata ezeken a területeken, hozzá kell tenni, hogy sokszor már az elmélet alkalmazhatóságának vizsgálata is komoly korlátokba ütközik. Az egyes kultúrák kutatása során figyelembe kell venni, hogy a szülőségről kialakított felfogás és a gyermekek szocio-emocionális környezete lényegileg eltérhet azoktól a családokétól, ahol az elmélet alapjául szolgáló eredeti mintát felvették, és ahol a mai, nyugati gyermeknevelési gyakorlatot követik.
A régészeti korok nomád kultúrái számos tudományterület kutatóit inspirálnak különféle társadalmi... more A régészeti korok nomád kultúrái számos tudományterület kutatóit inspirálnak különféle társadalmi-gazdasági, vallási-gondolkodásbéli és művészeti elemzésekre. A kognitív tudomány lehetőséget kínál egyes területek, mint például az ábrázolások és a gondolkodásmód összefüggéseinek közvetlen, érzékszervi szempontból történő vizsgálatára a pszichológia eszközeivel. Az egykor élt mesteremberek, művészek alkotásai sokszor olyan meglepő ábrázolás-technikával dolgoznak, amelyek kontextusukból kiszakítva, a mai ember számára már értelmezhetetlenek, de legalábbis megfejtésük bizonytalanságot kelt. Ugyanakkor a teljes kép érdekében nem kerülhetjük meg ezeknek a mintáknak az elemzését, hiszen művészeti értékükön túl sokszor olyan jelentős üzeneteket hordozhattak a kulturális csoport számára, amelyek hozzátartoztak a mindennapokhoz, tehát társadalmi jelentőségük meghatározó lehetett.
Tolsztojtól származik az a mondás, amely szerint a boldog családoknak nincs története, nem lehet ... more Tolsztojtól származik az a mondás, amely szerint a boldog családoknak nincs története, nem lehet belőle regényt írni, mind egyformák. Ennek az Anna Kareninából származó gondoltnak manapság számtalan változata elterjedt, főként az angolszász kultúrában, és legismertebb példája ezt az egyes emberekre szűkíti (Boldog embereknek nincs története – Happy people have no history).
Csíkszentmihályi Mihály boldogságkutatásai ezt a tézist némileg cáfolni látszanak, hiszen, mint ahogy rámutat az optimális élmények eléréséhez negatív tapasztalatok megélése és belsővé tétele ugyanúgy fontos, mint a pozitív események maximális megtapasztalása (CSÍKSZENTMIHÁLYI 2001).
A vizsgálathoz olyan személyeket igyekeztem megkeresni, akik az általános vélekedések szerint igen önmegvalósító embereknek számítanak, vagy legalábbis határozottan törekszenek erre, folyamatosan keresik az új impulzusukat életútjuk során. A kutatás nagyobb részét a kvantitatív, kérdőívekkel felvett adatok elemzése képezi, majd egy rövid kvalitatív kifejtésben vázolom a szubjektív meglátásaimon alapuló eredményeket, és ismertetem a vizsgálatban részt vevő személyek gondolatait.
Uploads
Papers by Szabó Orsolya
A késő-szarmata periódus prehunkori és hunkori fázisára keltezhető sírok rávilágítanak a korszak zavaros, háborúkkal terhes időszakára, új – a feltárásig ismeretlen típusú – tárgyak fordulnak elő a soros temető sírjaiban.
A lelőhely jól beleillik a korszak általánosan ismert köztemetőinek sorába. A tárgyak túlnyomó része helyi készítmény, de a római kereskedelem útján a Barbaricumba jutó árucikkek és keleti eredetű tárgyak, valamint ezek helyi utánzatai is megtalálhatóak. A két feltárás összesített eredményeinek elemzései során a lelőhely újbóli feldolgozása és anyagfelvétele nemcsak pontosítja a csongrádi temetőről való ismereteinket, hanem az újabb – csak szórványosan közölt – feltárásokkal együtt vizsgálva, lehetővé teszi a vizsgált periódusban a Barbaricum hitelesebb képének megrajzolását is.
Jelen munkám alapja egy későbbi teljes körű feldolgozásnak. A lelőhely újbóli, részletes vizsgálata elengedhetetlen a Kárpát-medence prehukori és Attila-kori fázisának ismeretéhez.
Thesis Chapters by Szabó Orsolya
Csíkszentmihályi Mihály boldogságkutatásai ezt a tézist némileg cáfolni látszanak, hiszen, mint ahogy rámutat az optimális élmények eléréséhez negatív tapasztalatok megélése és belsővé tétele ugyanúgy fontos, mint a pozitív események maximális megtapasztalása (CSÍKSZENTMIHÁLYI 2001).
A vizsgálathoz olyan személyeket igyekeztem megkeresni, akik az általános vélekedések szerint igen önmegvalósító embereknek számítanak, vagy legalábbis határozottan törekszenek erre, folyamatosan keresik az új impulzusukat életútjuk során. A kutatás nagyobb részét a kvantitatív, kérdőívekkel felvett adatok elemzése képezi, majd egy rövid kvalitatív kifejtésben vázolom a szubjektív meglátásaimon alapuló eredményeket, és ismertetem a vizsgálatban részt vevő személyek gondolatait.
A késő-szarmata periódus prehunkori és hunkori fázisára keltezhető sírok rávilágítanak a korszak zavaros, háborúkkal terhes időszakára, új – a feltárásig ismeretlen típusú – tárgyak fordulnak elő a soros temető sírjaiban.
A lelőhely jól beleillik a korszak általánosan ismert köztemetőinek sorába. A tárgyak túlnyomó része helyi készítmény, de a római kereskedelem útján a Barbaricumba jutó árucikkek és keleti eredetű tárgyak, valamint ezek helyi utánzatai is megtalálhatóak. A két feltárás összesített eredményeinek elemzései során a lelőhely újbóli feldolgozása és anyagfelvétele nemcsak pontosítja a csongrádi temetőről való ismereteinket, hanem az újabb – csak szórványosan közölt – feltárásokkal együtt vizsgálva, lehetővé teszi a vizsgált periódusban a Barbaricum hitelesebb képének megrajzolását is.
Jelen munkám alapja egy későbbi teljes körű feldolgozásnak. A lelőhely újbóli, részletes vizsgálata elengedhetetlen a Kárpát-medence prehukori és Attila-kori fázisának ismeretéhez.
Csíkszentmihályi Mihály boldogságkutatásai ezt a tézist némileg cáfolni látszanak, hiszen, mint ahogy rámutat az optimális élmények eléréséhez negatív tapasztalatok megélése és belsővé tétele ugyanúgy fontos, mint a pozitív események maximális megtapasztalása (CSÍKSZENTMIHÁLYI 2001).
A vizsgálathoz olyan személyeket igyekeztem megkeresni, akik az általános vélekedések szerint igen önmegvalósító embereknek számítanak, vagy legalábbis határozottan törekszenek erre, folyamatosan keresik az új impulzusukat életútjuk során. A kutatás nagyobb részét a kvantitatív, kérdőívekkel felvett adatok elemzése képezi, majd egy rövid kvalitatív kifejtésben vázolom a szubjektív meglátásaimon alapuló eredményeket, és ismertetem a vizsgálatban részt vevő személyek gondolatait.