Teadusajakiri
See artikkel vajab toimetamist. (Juuli 2021) |
Teadusajakiri (inglise scientific journal) on ajakiri, milles avaldatakse teadusartikleid mingis teadusvaldkonnas või mingil erialal.
Teadusajakirjade oluliseks eripäraks on neis avaldatavate artiklite retsenseerimine enne avaldamist ehk eelretsenseerimine.
Teadusajakirjade teadusliku taseme näitajaks loetakse tänapäeval nn mõjutegurit, ehkki selle vastane kriitika on 21. sajandi alguses muutunud üha tugevamaks, päädides nn San Francisco teaduse hindamise deklaratsiooniga.
Eestis kasutatakse teadusajakirjade puhul Eesti Teadusinfosüsteemi (ETIS) publikatsioonide klassifikaatorit ning teaduskirjastuste puhul ETISe tunnustatud kirjastuste loetelu.
Eesti teadusajakirjad
muudaEestis annavad teadusajakirju välja peamiselt kaks kirjastust:
- Tartu Ülikooli Kirjastus, mis annab välja enam kui kümmet teadusajakirja;
- Eesti Kirjandusmuuseumi Teaduskirjastus (EKM Teaduskirjastus), mis annab välja kultuuri- ja folkloristikaalaseid teadusajakirju ja teadusväljaannete sarju.
Nõukogude okupatsiooni ajal oli Eestis peamiseks teadusajakirjade väljaandjaks Teaduste Akadeemia Kirjastus. Selle ajakirjad olid koondatud üldsarja "Eesti Teaduste Akadeemia Toimetised", mille raames ilmus terve rida seeriaid.